Gwóźdź logo.svg
Wybieramy Gwoździa 2022 – najlepszy żart w zbiorach Nonsensopedii!
Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Kombi (zespół muzyczny)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gdy Kazik uczył się mówić „suszarka”, to Kombi już protestowało przeciwko playbackowi

Kombi – polski zespół muzyczny znany z tego, że rozpadł się i podzielił na trzy pomniejsze zespoły: Kombi Łosowski, Kombii i Norbi. Ten trzeci zespół wzbudza największe kontrowersje, bo nie ma łysego na pokładzie. Zespół nagrywał głównie piosenki reklamowe (np. „Black and White” dla firmy meblarskiej bądź „Królowie życia” dla reality show emitowanego na stacji TTV). W latach 80. Kombi uchodziło za jeden z najpopularniejszych zespołów popowych w Polsce. Grali bez ograniczeń, przez co ich koncerty oceniano na pięć dziesięć piętnaście.

Skład „złotego składu” z lat 80.[edytuj • edytuj kod]

  • Sławomir Łosowski – syntezatory. Na pytanie Ile keyboardów mam dla Pana przygotować zawsze odpowiada tak.
  • Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk – gitarzysta i basista. Papużki-nierozłączki. Dlatego na tej liście zostali wymienieni razem.
  • Jan Pluta – perkusja.
  • Commodore 64 – efekty specjalne.

Nazwa zespołu[edytuj • edytuj kod]

Nazwę Kombi zaproponował perkusista Jan Pluta. Kombi pochodziło od kombinacja różnych gatunków muzycznych. Sławomir Łosowski uznał, że to przekombinowane i zaproponował, by dać nazwę prostą i nowoczesną, pachnącą Baltoną. A że akurat Grzegorz Skawiński dostał talon na nadwozie kombi do swojego Renault Clio to Pluta wpadł na nowy argument za Kombi. Wcześniejszą nazwę zespołu, Akcenty, sprzedano za pół ceny gdzieś na Podlasiu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.