Kulturysta
Co to jest: mały ptaszek, duża klatka?
Odpowiedź: Kulturysta!
- Pradawna zagadka gruzińska
Kulturysta – człowiek uprawiający kulturystykę. Czasem mylnie interpretowane jako „człowiek znający się na kulturze” lub też „człowiek kulturalny”. Cechuje go ponadprzeciętnie rozbudowana masa mięśniowa i skłonność do zbyt częstego przebywania na siłowni.
Występowanie[edytuj • edytuj kod]
Kulturyści najczęściej występują na:
- plażach – w celu pokazania swej opalonej muskulatury i zaszpanowania przed dziewczynami.
- siłowniach – w celu powiększenia swej i tak już przesadzonej muskulatury.
- tandetnych konkursach – w celu udowodnienia sobie, innym i swojej dziewczynie jacy to oni są silni i męscy mimo faszerowania się hormonami.
Cechy i zachowanie[edytuj • edytuj kod]
Kulturysta najczęściej wywodzi się z rodziny lub środowiska, w którym aby posiadać szacunek, musi wykazać się „czymś” (jednak zdecydowanie nie intelektem), a że nie ma czym innym, wybiera pakowanie na siłowni. Kulturystę cechuje zazwyczaj brak lub bardzo słabo wykształcone zdolności umysłowe. Nadrabia to jednak umiejętnością podnoszenia sztangi, którą 99% społeczeństwa oraz wszyscy nie-pakujący jego kumple i kumple jego dziewczyny mogą sobie co najwyżej poturlać.
Nadzwyczajna siła, budowa ciała i brak zbyt intensywnie pracujących neuronów w mózgu często skutkuje nadmiernym szpanerstwem, zauważalnym we wszelkich możliwych miejscach publicznych. Najczęściej na plaży, choć nie tylko. Objawia się to m.in. zdejmowaniem koszulki pod byle jakim pretekstem.
Bywają też kulturyści oczytani i wykształceni, piszący doktoraty, np.: Fizjologiczne i anatomiczne aspekty unoszenia sztangi w rozwoju bicepsów. Metodyka kształtowania bicepsów przez unoszenie sztangi - aspekty fizjologiczne i anatomiczne. Itp...
Rzadko kiedy zdarza się, aby kulturysta studiował na jakimś bardziej wymagającym kierunku lub robił to bez trudności. Zazwyczaj jednak jego kierunkiem rozwoju jest budownictwo, co z racji jego zamiłowań jest zrozumiałe i przydatne w np. noszeniu cegieł lub wiader z betonem. W przyszłości kulturysta ów może rozwinąć się bardziej i rozpocząć pracę jako kombajn zbożowy, koń pociągowy w kopalni, lokomotywa w zajezdni lub Strongman - dzisiejszy odpowiednik kobiety z brodą lub człowieka - słonia w XIX wiecznych cyrkach.
Wkład w kulturę masową[edytuj • edytuj kod]
Kulturyści mają nieoceniony wkład w rozwój kultury masowej. Osiągają to poprzez udział w konkursach, na które zjeżdżają się wszyscy okoliczni miłośnicy „wyciskania” sztangi. Po obowiązkowym ważeniu każdy z uczestników przystępuje do podnoszenia sztangi. Wygrywa ten, który uniesie najwięcej. Zazwyczaj konkursy takie organizowane są w biednych i obdrapanych salach gimnastycznych z badziewnymi plakatami i hasłami porozwieszanymi na drabinkach. Zwycięzca dostaje pamiątkowy dyplom oraz medal, najczęściej szklany, z plastiku lub też z cyny.
Bardziej rozpowszechnionym przykładem wkładu kulturystów w kulturę masową jest udział w tak zwanym „Konkursie Strongmenów”.
Każdy z tych konkursów jest jednak na poziomie zawodów polegających na zjedzeniu jak największej ilości parówek na czas. Łączy je taki sam poziom wkładu siły intelektualnej w odniesie zwycięstwa nad rywalami.
Percepcja[edytuj • edytuj kod]
Kulturyści postrzegani są różnorako - dla jednych są wcieleniem ideału, męskości, seksu i siły. Młode nastolatki wieszają sobie ich portrety na ścianach i, w zależności od płci, dziewczynki wzdychają do nich, a chłopcy próbują doścignąć nadmiernie męcząc swoje biedne ciała. Dla innych zaś są wcieleniem głupoty, prymitywizmu i zacofania umysłowego. Prawda być może leży pośrodku, lecz każdy człowiek zazwyczaj skłania się do jednej z tych opcji.
Ciekawostka[edytuj • edytuj kod]
W przeprowadzonym w 2003 roku przez telewizję TVN teście na IQ drużyna kulturystów zajęła ostatnie miejsce ze średnim wynikiem 93 (średnia krajowa: 100,2).