Lanser
Lanser – stworzenie miejskie zamieszkujące tereny czysto miejskie, jak i aglomeracje, konurbacje, kondominacje miejskie, spotykane głównie w centrach handlowych. Lans jest ściśle związany z pojęciem miasta, jak dotąd naukowcom nie powiodło się wydestylowanie miasta bez lanserów. Wyjątkiem jest występujące naturalnie miasto Lublin, gdzie lanserów wyparły wszechobecne studenciki.
Lanserstwo jest zjawiskiem subkulturowym, które swoje korzenie ma w filozofii postmodernistycznej pop-kultury konsumenckiego społeczeństwa młodzieżowego początku XXI wieku.
Jak wiadomo, najbardziej lanserskimi miastami są: Wawa (najwięcej lanserów), Hel (największy procent lanserów wśród młodzieży) i Sopot (najwięcej lanserów na metr kwadratowy).
Klasyfikacja lanserów[edytuj • edytuj kod]
Słownikowa definicja poucza, że lanserem jest każdy, kto promuje swój styl. Ze względu na styl, lanserów można podzielić na:
- Dresiarzy;
- Motolanserów – osoby lansujące się swoim wozem, motorem, motocyklem, czy czymś tam innym;
- Wozaków (kozaków);
- Pozerów;
- Parkourlanserów – osoby lansujące się umiejętnościami poruszania się po mieście;
- Sportslanserów – osoby lansujące się swoją dyscypliną sportową, w razie braku osiągnięć sportowych, lansują się ciuchami adidasa/nike'a/pumy;
- Partylanserów (Żelusiów);
- Clublanserów – osoby spędzające godziny w klubach (w odróżnieniu do partylanserów, którzy spędzają godziny na dyskotekach i domóweczkach);
- Rastaziomali – ludzie, dla których życie to dragi, zioło, zioło i reggae;
- Metrolanserów – lanserzy, tylko że metro;
- Emolanserów – lanserzy, którzy w stylu czerpią z emo, ale nie są tacy głupi, żeby być tru emo;
- Metroemolanserów – lanserów, którzy są metro i w stylu czerpią z emo, ale nie są tacy głupi, żeby być tró emo;
- Iphonelanserów – lanserzy tego gatunku charakteryzują się chodzeniem z iPhone`ami w każdym miejscu i pokazywanie ich wszystkim ludziom dokoła;
- Szkolny lanser – (najgorszy przypadek), osoba lansująca się każdą chwilą swojego życia, śmieje się jak najgłośniej z byle czego, nawet z dennych kawałów, zwraca na siebie zawsze uwagę, chodzi w najbardziej lanserskich ubraniach, pije i pali w najbardziej lanserskich miejscach, nawet porusza się tylko lansersko i wkurza wszystkich ludzi dookoła. Takie fatalne przypadki spotyka się często w szkołach gimnazjalnych. Najczęściej są to dzieci rozpuszczone przez bogatych rodziców, bez dużej wiedzy, myślące o tym z czego ściągnąć wypracowanie, albo od kogo wziąć prace domową.
Uwagi[edytuj • edytuj kod]
- Używając słowa lanser, ma się na ogół na myśli typ Lansero vulgaris, w skład którego wchodzą gatunki: Metrolanser, Emolanser, Metroemolanser oraz Partylanser. Lanserzy typu Lansero vulgaris stanowią ok. 14 proc. współczesnej polskiej młodzieży. Ich życiowe motto to Trendy, kasa, moda.
- W celu dokładniejszej charakterystyki osobnika gatunku Metrolanser, Emolanser, Metroemolanser lub Sportslanser można dodać wrostek informujący, jakiej firmy ubrania preferuje określany lanser, np.: MetroemoRalphlanser, MetroemoHilfigerlanser, SportsAdidaslanser, EmoKappAhllanser.
- Przestroga dla domorosłych znawców lanserstwa: Metrolanserów i Metroemolanserów bardzo łatwo można pomylić z Wylansowanymi Warszawiakami. Wylansowani Warszawiacy są metro, emo i z Warszawy, jednak różnią się od pospolitych lanserów stężeniem lansu we krwi.
- Wbrew pozorom, lanserzy są bardzo rozwinięci pod kątem duchowym i filozoficznym. Kiedy nie mają nic do roboty, rozkminiają wiele problemów bytowych swojej istoty. Zadają sobie pytania: „Kim jestem? Dokąd zmierzam? Który wagon tramwaju jest bardziej lanserski? Czy w autobusie mogę usiąść, czy to popsuje moją reputację?”. Wszystkim strapionym odpowiadamy: W autobusie lanserzy nie siadają, tylko wożą się na końcu albo w przegubie, a bardziej lanserski jest pierwszy wagon tramwaju.