Saab

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Oryginalny lakier błotny metalik

Saab Automobile AB (Samochody Absurdalnie Afiszujące Bezpieczeństwo) – nieistniejąca już marka samochodów osobowych. Pojazdy tego producenta były do tego stopnia bezpieczne, że ich użytkownicy traktowali kolizje drogowe jako formę weekendowej rozrywki. W 1990 roku udziały marki zaczął przejmować koncern General Motors. Niestety samochody produkowane po przejęciu marki okazały się nie być już tak solidne, przez co klienci nie czerpali już przyjemności z rozbijania się na przydrożnych drzewach. Spowodowało to gwałtowny spadek sprzedaży oraz likwidację marki w 2012 roku.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Potem zaczęli robić też większe

Saab był z początku lotniczym koncernem wojskowym, jednak rynek ten wraz z końcem II wojny światowej tak trochę się zapadł. Zarząd postanowił więc rozpocząć produkcję samolotu, który będzie osiągalny dla przeciętnej szwedzkiej rodziny. Po wielu miesiącach prac inżynierów wspomaganych biopaliwem okazało się, że ich pierwszy prototyp – URSAAB, nie jest w stanie wykonać samodzielnego lotu, więc postanowiono, że łatwiej będzie sprzedawać go jako samochód.

Produkty marki Saab były tak dopracowane pod względem aerodynamiki, że powietrze po kilku próbach w ogóle zrezygnowało z opływania ich nadwozia. Brak oporu powietrza przekładał się na zaskakujące pomiary spalania. W latach 70. w czasopismach Saab szczycił się nowym sloganem reklamowym: Może i jest brzydki jak Volvo i awaryjny jak Renault, ale za to dużo pali..

W latach 90. nowa generacja modelu 900 osiągnęła niesamowity sukces stylistyczny. Eksperci z wielu magazynów określali jej bryłę jako ponadczasową, godną porównania nawet z takimi konkurentami, jak FSO Polonez. Z biegiem czasu Saab 900 zaczął być określany jako Polonez dla ubogich, czy nawet Polonez Coupe.

W latach 80. Saab podjął współpracę z koncernem Fiata w celu stworzenia nowej limuzyny klasy wyższej średniej. Okazało się, że Włosi podjęli się współpracy, aby podstępnie wykraść od szwedzkiego producenta metodę umieszczania stacyjki między fotelami oraz tworzenia drogich, skomplikowanych i bezsensownych mechanizmów w produkowanych samochodach. Na szczęście spisek ten nie doszedł do skutku, a pojazdy marki Fiat nigdy nie stały się równie drogie i nieopłacalne, jak samochody Saaba.

Liczne sukcesy marki w latach 90. wyprowadziły Saaba na wyżyny europejskiej motoryzacji, co sprawiło, że prawie zbankrutował i został przejęty przez koncern General Motors. Po zastrzyku gotówki od amerykańskiego potentata szwedzka marka była zdolna do upadku już w 2012 roku.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Samochody marki Saab (z małymi wyjątkami pod koniec istnienia marki) zawsze występowały tylko z przednim napędem. Jako że marka pochodzi z kraju skandynawskiego, gdzie panują mocne zimy, inżynierowie Saaba dokonali wszelkich starań, aby ich produkty cechowały się jak najmniejszymi zdolnościami do poruszania się po ośnieżonej nawierzchni.
 • Żadna inna marka nigdy nie opracowała tak bezsensownego rozwiązania jak Night Panel.
 • W modelu 900 ng, 9-3 og oraz 9-5 og, aby wyciągnąć kluczyk ze stacyjki, trzeba zostawić samochód na biegu wstecznym. Tak.
 • Pojazdy marki Saab nigdy nie rdzewiały. Wszelkie naloty na karoserii przypominające rdzę są w rzeczywistości jedynie tlenkiem żelaza powstałym na skutek odpowiedniego dotlenienia blachy zastosowanej podczas produkcji samochodu.
 • Saab 9000 jako jedyny seryjnie produkowany samochód osobowy na świecie, był w stanie doprowadzić do bezpośredniego kontaktu obudowy lusterka bocznego z nawierzchnią drogi podczas pokonywania szybkiego zakrętu. Co ciekawe, nigdy tego nie udowodniono, ponieważ samochód wcześniej tracił przyczepność przedniej osi i wypadał z zakrętu.

Zalety[edytuj • edytuj kod]

Właściwe miejsce i stan dla Saaba
 • Marka już nie istnieje.
 • Pojazdy Saaba są obecnie rzadko spotykanym zjawiskiem na drogach publicznych, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróżujących.
 • Skomplikowane rozwiązania techniczne i zdolni mechanicy przyczyniają się do zlikwidowania ostatnich egzemplarzy zdolnych do jazdy.
 • Niektóre egzemplarze są zarówno trwałe mechanicznie, jak i odporne na korozję. Pomimo tego zakłady kasacji pojazdów nie powinny sprawiać problemów, jeśli przyjedziemy zezłomować sprawny samochód.

Wady[edytuj • edytuj kod]

 • Wolnossące wersje Saaba 900 oraz 9000 zaskakująco długo trzymają się przy życiu.
 • Samochody tej marki przyciągają wzrok zażenowanych przechodniów.
 • Części zamienne pasujące z niektórych modeli Opla sprawiają, że część Saabów nadal przechodzi przeglądy techniczne.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]