Škoda Felicia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
I masz auto i samochód za jednym razem

Škoda Felicia (nazywana również Felą lub czeskim Astonem Martinem) – model samochodu o wybitnych predyspozycjach sportowych. Powstał jako ulepszona i całkowicie zmodernizowana wersja legendarnej Favoritki. Łączy w sobie wszystko co najpiękniejsze: dziką moc na torze i łagodność na co dzień. Dzisiejsza młodzież przypisuje jej miano „dzikiego rumaka” polskich szos.

Silniki[edytuj • edytuj kod]

Jeden z udokumentowanych przypadków wyrwania silnika z ramy
Wyskalowanie prędkościomierza (200 mil) a także obrotomierza (użyteczny zakres obrotów od 5500 do 7000 obrotów) zdradzają możliwości silnika
Kolejny dowód geniuszu twórców Feli: w chwili zderzenia załoga została katapultowana przez otwarty dach
 • 1.3 MPI – (Skrót MPI oznacza: Ma Przykurwienie skodzIna) Ten silnik to fakt, rewelacyjne wręcz osiągi (0-100 – 14s) pozwala wyjebać na cycki wszystkie polonezy, spalanie jak na tą klasę samochodu nie jest duże (10-15 l na 100 km), chodzą legendy, iż do tych silników montuje się instalację podtlenku LPG, odkręcona na maxa śruba powoduje podobno wyrwanie silnika z ramy. Silnik potrafi kręcić do (bagatela!) 6000 obrotów, jednak na podtlenku LPG jest w stanie zamknąć obrotomierz (kosmiczne 7000 obrotów!). Charakterystyka mocy nakazuje trzymać silnik powyżej 4000 obrotów, jednak nie zawsze jest to wskazane, gdyż podczas dodania gazu na 1 i 2 biegu właśnie powyżej tej granicy obrotów istnieje niebezpieczeństwo połamania się oparć siedzeń ze względu na ogromne siły odśrodkowe (przeciążenie 40g). Bez wątpienia najpopularniejszy silnik montowany w Felicjach.
 • 1.6 MPI – (produkcji szwabskiej, dokładnie Volkswagena) Nikt nie widział, nikt nie słyszał a jednak jednostka 1.6 istnieje i ma się dobrze. Zapewnia atomowe przyspieszenia i nieduże spalanie, szkoda tylko że 99.9% skodzian ma silnik 1.3. silnik ten swego czasu napędzał lokomotywy z węglem i czołgi Abramsy, jednak pokuszono się o eksperyment zamontowania go w małym aucie sportowym. Przy każdym dodaniu gazu przód samochodu się podnosi a z tyłu można dostrzec długi na 10 metrów niebieski ogień. Mało popularny najprawdopodobniej ze względu na moc nie do wykorzystania nawet na torze wyścigowym. Jego nowocześniejszą wersję teraz wykorzystuje się w m.in. Škodzie Octavii i przerabia się na dwupierdzian.
 • 1.9 D – Również mało popularny silnik, w prostej lini jest to nieznacznie ulepszona wersja silnika Ursusa C-330. Dość mułowaty, ale zapewnia ogromny uciąg. Jeśli chcesz swą Felicją pojechać na zakupy, a potem orać w polu i bronować, ten silnik nigdy cię nie zawiedzie. Dodatkową zaletą jest to, że czym byś go nie zalał on i tak pojedzie: (ropa, benzyna, nafta, paliwo lotnicze, spirytus) także jest również niezwykle przyjazny użytkownikowi. Silnik może być smarowany zwykłym olejem (przepalony ewentualnie smalec)

Podwozie & nadwozie[edytuj • edytuj kod]

Niemiecką myśl techniczną i czeskie wykonanie najlepiej można dostrzec właśnie tutaj. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to podczas zderzenia czołowego kontrolowane strefy wyrzutu najpierw wyrzucają silnik bokiem, skrzynię przodem, a pasażerów katapultują dachem. Przy zderzeniu bocznym słupek oplata się wokół głowy kierowcy lub pasażera pełniąc tym samym rolę kasku. Uznano, iż w tak bezpiecznym aucie nie są potrzebne poduszki powietrzne, i pozostawiono tylko powietrzne dywaniki. Jeśli chodzi o przestrzeń to tej jest pod dostatkiem, swego czasu Czesi wiązali z Felicja nadzieję, iż większa część narodu będzie spładzana właśnie na tylnej kanapie. Doskonale na polskich drogach sprawuje się zawieszenie: z przodu mamy kolumny Zygmunta i sprężyny odporne na zginanie, z tyłu mamy wahacze rowerowe podparte na czerwonych sprężynach od ścigacza. Seryjnie montowane są również stalofelgi 13 cali obite w tzw. walce w rozmiarze 155/65. W przedniej i tylnej części nadwozia znajdują się spojlery powodujące, iż przy 100 km/h Skoda jest dociskana z taką siłą do podłoża, że była by wstanie jeździć po suficie. pod podwoziem przebiega dyfuzor odprowadzający pęd powietrza (zabezpieczenie na wypadek gdyby Felicja chciała odlecieć). Każda Fela posiada zabezpieczenie antykorozyjne w postaci smaru (uwaga: w wielu miejscach samochodu znajdują się kalamitki, przez które obowiązkowo co 2 lata lub 10 000 km musimy uzupełniać smar). Hamulce są w stanie wyhamować samochód z 40 km/h na dystansie 40 m i tym samym są wzorem skuteczności. Pod siedzeniami znajdziemy praktyczny schowek na broń palną, z tego względu bagażnik jest specjalnie zaprojektowany do przewożenia zwłok (Czesi mieli na uwadze to, że będzie autem dla gangsterów).

Tuning[edytuj • edytuj kod]

Tuningowana Skoda Felicia, warto zwrócić uwagę na zafascynowanie ludzi dookoła

Skoda Felicia jest bardzo popularna wśród miłośników tuningu. Oto elementy które najczęściej ulegają przeobrażeniu:

 • Wydech składający podtartej do góry rynny (+0.8 visual rating)
 • Spojler zrobiony ze zderzaka od malucha (+1.2 visual rating)
 • Sportowe pedały rowerowe (+0.5 visual rating)
 • Neony z niebieskich diod od zapalniczki (+0.2 visual rating)
 • Kierownica sportowa obszyta miśkiem (+0.3 visual rating)
 • Odświeżacz powietrza wunderbaum (+0.5 visual rating)
 • Przyciemnienie przedniej szyby 100% (+2.0 visual rating)
 • Stożkowy filtr paliwa (+1.2 acceleration)
 • Redukcja masy: demontaż szyb i kierownicy (+1.5 top Speed)
 • Obniżanie zawieszenia: cięcie sprężyn (+2.0 grip)
 • Sportowy chip: Montaż płyty z grą Underground na lusterku (+1.5 acceleration)
 • Podtlenek LPG: stage 3 (+2.0 acceleration & +1.2 top speed)

Sport[edytuj • edytuj kod]

Skoda Felicja WRC 3.0 BiTurbo

Felicia odniosła wiele sukcesów w sporcie motorowym. jej wersja WRC wygrała 4 razy z rzędu wyścigi klasy Monopolowy-Dakar. Miłośnicy driftu doceniają opcje typu: automatyczny demontaż koła podczas jazdy, a także inteligentny hamulec ręczny sam zaciągający się w zakręcie który w dodatku umiejętnie balansuje siłą hamowania między prawym a lewym kołem (czeski system wykonany w technologi zapieczonej linki) Skoda startowała również w wyścigu klasy 24h Le-Mans, jednak wyścigu nie ukończyła: Dziurawy wąż podtlenku LPG w połączeniu z awarią instalacji elektrycznej spowodował, że proces spalania paliwa zamiast odbywać się w cylindrach silnika, odbywał się na kolanach kierowcy.