FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Linia melodyczna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia melodyczna Bogurodzicy. Niezbyt dynamiczna, ale w XIII wieku trudno było o dobrego, rockowego gitarzystę

Linia melodycznamelodia, która tuszuje brak inwencji gitary i sekcji rytmicznej. W utworach pop i rockowych na cztery czwarte. Podczas gdy kradziona linia melodyczna leci w kółko, zespół w tle gra trzy akordy, trzeci powtarzając w czwartym takcie, w którym znowuż linia melodyczna staje się bardziej przebojowa. Linię melodyczną składa się z pożyczek od innych kapel, tworząc swoistą antologię dawno wybrzmiałych riffów danego gatunku. Linię melodyczną można też przyspieszyć lub zwolnić za przykładem Madonny, co zmniejsza szansę na wykrycie plagiatu.

Linia posiada swoisty martwy ciąg. Jest tu sytuacja, kiedy linia pod koniec każdego bądź co drugiego taktu zwalnia i wybrzmiewa jednym dźwiękiem, dając tym samym gruppies się nacieszyć, a muzykowi prowadzącemu zmienić ułożenie palców na gryfie. Takie fragmenty utworów służą zatwardziałym fanom danej muzyki do konkurencji polegającej na rozpoznaniu zespołu tylko po grze sekcji i gitary rytmicznej, które łupią tak samo, jak w tysiącach utworów na przestrzeni dekad.


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.