Mieczysław Jurecki

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Noncytaty
Zobacz cytaty:

– Pan tak zawsze z tymi dwiema gitarami?
– Nie, proszę pani, na koncercie jestem.

Mieczysław Jurecki i dziennikarka

Mietek „Mechanik” Jurecki (ur. 3 października 1956 we Wrocławiu) – polski basista, gitarzysta, kontrabasista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Przez dwadzieścia dwa lata grał w Budce Suflera, gdzie – jako basista – opracował choreografię do każdego numeru. Jego sztandarową sztuczką jest gra na dwóch gitarach, obu zawieszonych na Mechaniku. Lubi nastoletnie fanki, ale jego żona będzie to czytać. Dyrygował bandą niedostrojonych dzieciaków podczas wykonywania na rekord Domu wschodzącego słońca w Lublinie.

Swego czasu miał kosę z Tomaszem Zeliszewskim. Perkusista twierdził, że „Mechanik” był wyłącznie gościem mogącym koncertować u boku Lipki i Cugowskiego. Prawda była taka, że Zeliszewski zazdrościł Jureckiemu współpracy z Gombrowiczem polskiej muzyki podczas nagrywania piosenki „Samo życie”.

W latach 90. nagrał sporo płyt, jednak przez piratów nie zarobił na nich zbyt dużo. Aby mieć pieniądze na rachunki, odpuścił sobie fryzjera. W ten sposób stał się właścicielem jednej z lepszych fryzur w Polsce. Mógł się ostrzyc po sukcesie komercyjnym albumu Nic nie boli tak jak życie, ale Mechanik tak pokochał swoje uczesanie, że jego utrata byłaby bardziej bolesna od życia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]