Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Mielec

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mielecka dzicz podczas otwarcia centrum handlowego

Mielec – tu rozbijesz skrzydła!

Motto miasta

Mielec – miasto w województwie podkarpackim (choć już z pięć razy chcieli się odłączyć i iść do Krakowa), znane z… cofnij. Niczego tam szczególnego nie znajdziecie. No chyba że chcecie porównać go do Wałbrzycha. Wtedy wypada zaskakująco dobrze. A podobno to taki Dziki Wschód.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Miasto powstało w średniowieczu na bazie Chorzelowa. Miasto od początku miało lotnicze aspiracje – najpierw był odlot chorych na dżumę do Czech, potem szlachta odlatywała w swojej głupocie, a jeszcze później powstały tu fabryki produkujące samoloty. Po drodze Mielec musiało męczyć się z powodzią. Aby było zabawniej – powódź była w tym samym roku co I rozbiór Polski. Wielka woda była jednak największą klęską żywiołową miasta – cudem pierwsze było wojsko austriackie, a nie rosyjskie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Mielcowi jako tako się powodziło. Najpierw w 1934 roku powódź zalała całe miasto, ale gdy potem woda zmyła wszystko i pozostała wielka pustka, to na tej przestrzeni Eugeniusz Kwiatkowski rozpoczął budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zabytki i miasto ogółem[edytuj • edytuj kod]

Zamek na ulicy Wolności w Mielcu przed wejściem w życie 500+
Zamek na ulicy Wolności w Mielcu po wejściu w życie 500+

Był zamek, ale został wysadzony. Była synagoga, ale także odeszła do lepszego świata. Teraz można podziwiać pomniki Jana Pawła II i Biedronki. No i jest jeszcze gryf – upośledzone dziecko Smoka wawelskiego.

Kraków vs. Rzeszów[edytuj • edytuj kod]

Do dziś tajemnicą pozostaje sposób, w jaki sposób Rzeszów pochwycił miasto Semper Fidelis Cracoviae, jednak podejrzewa się, że zachłanne miasto wynalazło zamach stanu – wysłało prawdopodobnie osła posła, by po użyciu przemocy zmusił władze do podpisania przynależności do Podkarpacia i zamaskowanego zrzeczenia się praw majątkowych na rzecz Rzeszowa. Już tak kilka miast załatwili! Ewentualnie to rząd ubzdurał sobie, że Mielec to Podkarpacie i basta, ale nikt nie wie jak było naprawdę – każda wersja dozwolona. W każdym razie w efekcie którejś z decyzji w mieście nie ma do dziś wielu porządnych rzeczy (np. klubów go-go, większej ilości seksszopów czy chociażby porządnego burdelu, są za to niezliczone kościoły). Nawet po prawo jazdy trza się targać do Tarnobrzega. Nastąpił przełom, gdy w 2011 roku wybudowano tu McDonald's. Mielec podjął kilkukrotnie desperackie próby przyłączenia się do Małopolski (przy czym zrzeszono kilka innych zbuntowanych miast), co ze strony prezydenta miasta kończyło się zawsze odmową, czego źródłem musiała być jakaś tajemnicza siła.

Afera z 2014 roku[edytuj • edytuj kod]

W 2014 roku o Mielcu stało się głośno. Znajdujące się tam bowiem (choć stosunkowo małe) środowisko kresowe postanowiło zaprosić na mecz towarzyski polską drużynę piłkarską Pogoń Lwów. Dziwnym trafem popełniono jednak pomyłkę i zaproszono znaną ze swojego wielkiego banderyzmu drużynę Karpaty Lwów. Z jakże przyjaznym hasłem na ustach (Nie chcemy zasranych banderowców w Mielcu) postanowiono grzecznie wytłumaczyć pomyłkę i zaprosić właściwą drużynę. Od tamtej pory postanowiono nigdy nie podejmować decyzji pod wpływem siły wyższej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]