Mamy nowy, jeszcze ciepły serwer na Discordzie. Wpadnij do nas w odwiedziny!

Skopanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skopanie na jedenastowiecznej rycinie autorstwa żydowskiego podróżnika Jakuba z Osuny, czyli pierwsza wzmianka o osadzie

Skopanie – polis położone w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, w gminie Baranów Sandomierski. Ulokowana na uroczych pastwiskach obok malowniczego wzgórza nazwanego Górką Skopańską.

Siedziba międzynarodowego koncernu przetwórstwa tkanin WISAN. Firma ta działa prężnie od tak dawna, że na najstarszych modelach produkowanych przez nią firanek odnaleziono motywy z głagolicą. O przedsiębiorstwie słyszeli niemal wszyscy, nawet mieszkańcy okolicznej Mandżurii – epicentrum ciemnoty i ogólnego zabobonu. Już najmłodsi Skopańczycy wiedzą, że Wisła stanowi naturalną barierę od wszelkiego zła tego świata, czyli Parasolandii.

Centrum metropolii stanowią fenomenalnych rozmiarów supermarkety: Biedronka i Groszek oraz miejscowa salka parafialna pod kościołem.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Genezę nazwy miejscowości tłumaczy wielowiekowa legenda. Mówi ona o parobku, oddającym swojemu wasalowi daninę z barana, przedstawiając go następującymi słowami: „Oto skop, panie!”.

Kultura i edukacja[edytuj • edytuj kod]

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Skopanie” za największy swój sukces uważają zrobienie sobie zdjęcia z papieżem

Znanym zabytkiem, czekającym na wpisanie do światowej listy dziedzictwa UNESCO, jest Cegielnia[1] – cel międzynarodowych pielgrzymek zapalonych paintballowców.

Jednym z miejsc spotkań Skopańczyków jest dom kultury. Legendy głoszą, że można tam oglądnąć coś więcej niż reklamy.

Tutejsza młodzież spędza wolny czas, kultywując wielowiekową tradycję raczenia się oparami roślinnymi. Zespół Szkół w Skopaniu od samego początku realizuję dewizę: Chcesz się czegoś nauczyć, ucz się w domu. Nic więcej.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Starsze pokolenia, uczęszczające do szkoły średniej, realizują się w sportach wyczynowych zwanych ustawkami. Młode talenty sportowe mogą realizować się na jednej z wielu hal widowiskowo-sportowych. W Zespole Szkół można zaobserwować nowatorskie rozwiązanie architektoniczne, znacznie urozmaicające gry zespołowe – w końcu nie każda hala sportowa posiada system grzewczy w postaci aluminiowej tuby nad środkiem boiska.

Klub Sportowy „Wisan” stanowi dumę Skopania. Młodzi adepci piłkarskiego rzemiosła mogą rozwijać swoją pasję na światowej klasy murawie klubowego boiska.

Dawniej w Skopaniu odbywały się międzynarodowe zawody w tenisie stołowym z udziałem reprezentantów m.in. Korei Północnej. Z czasem i tego zaniechano.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Prawie tak stara jak najnowsza miejscowa droga