FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Morena

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Morena – hałda gruzu, przetransportowana bez większego celu. Nie woził jej jednak pan Mieciu wywrotką spod budowy, a pchał lądolód swoim naporem. W przeciwieństwie do pana Miecia, lądolód wywiązał się jednak z zadania w terminie. Co prawda trwało to kilka tysięcy lat, a nie dni, ale przynajmniej zostało wykonane solidnie, bo trzyma się do dziś. Morena to dowód na to, że skoro takie głupie stworzenie jak polityk umie robić wały, to siły natury też potrafią.

Wyróżnia się kilka typów moren. Najczęściej spotyka się moreny czołowe, powstające na czole lodowca, często tuż nad brwiami, co oznacza, że lodowiec musiał uważać na oczy przy tworzeniu ich. Moreny denne natomiast trzymają, jak nazwa wskazuje, niski poziom i często są zalane w tru… wodą – wtedy powstają jeziora morenowe. Przykładem jeziora morenowego jest Śniardwy. Jeśli więc twój kolega z ławki wskazał to jezioro na mapie i powiedział, że tę dziurę w ziemi zrobiła twoja stara jak się wywróciła, to jest w błędzie. W ten sposób powstało jezioro Hańcza, a Śniardwy to zwyczajna morena denna.


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.