Mydło

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pewne rzeczy dla jednych są pechowe, a dla drugich szczęśliwe…
Kostka, która była używana przez Kleopatrę podczas dni płodnych
Kuszące…
NonNews
Zobacz w NonNews temat:
Słownik
Zobacz w słowniku:
mydło

Co to takiego?

Niewtajemniczony o mydle

Mydło lubi zabawę, także w więziennej łaźni, kto się po nie pochyla temu brak wyobraźni

Fasolki o mydle

Mydło – przedmiot rzadko używany. Jeśli spadnie, to lepiej się po nie nie schylać, bo to przynosi pecha[1]. Lepiej go także nie używać w połączeniu z wodą, gdyż się pieni, a to jak wiadomo jest objawem wścieklizny. Swego czasu robione z Żydów.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o mydle pochodzą już z czasów Kleopatry. Jako pierwsza zaczęła dbać o higienę ciała. Początkowo używała tylko wody, lecz zauważyła, że tłuszcz zwierzęcy doskonale rozpuszcza brud. Zaczęła więc stosować do kąpieli mleko, które jest tłuste. Później nadworni alchemicy specjalnie dla niej wyprodukowali mydło. Pierwsze mydło nie miało zbyt przyjemnego zapachu. Usuwało brud, lecz powodowało przykry odór skóry. W celu zatuszowania tego zapachu zaczęto dodawać do jego produkcji wyciągi z roślin pachnących.

Dziś[edytuj • edytuj kod]

Dziś mydło nadal produkowane jest z tłuszczów. Gotuje się je z dodatkami wszelakich środków chemicznych, które sprawiają, że mydło zaczyna ładnie pachnieć. Sposób ten jest tańszy, lecz mydło zaczęło podrażniać i wysuszać skórę oraz powodować wysypki. Jest powoli wypierane przez super żele pod prysznic z Lidla, płyny do kąpieli z Biedronki i inne specyfiki, których skład chemiczny jest bardziej przyjazny dla skóry. Fakt, że mydło podrażnia ludzką skórę, wskazuje na to, iż człowiek nie powinien go używać. Najwidoczniej nasza natura nie jest przyzwyczajona do funkcjonowania w czystości. Bardzo dobrze myje mikrofalówki.

W muzyce[edytuj • edytuj kod]

Z mydłem związanych jest wiele piosenek, powiedzeń oraz mądrości życiowych. Oto niektóre z nich:

  • Częste mycie skraca życie. Skóra się ściera i człowiek umiera – mądrość ludowa, która dziś wiedzie nader szlachetny żywot. Nadal aktualne jest jej przesłanie dotyczące zaprzestania nadużywania mydła.
  • Siabada Ty i ja. Mydełko Fa – pieśń przedmałżeńska pochodząca z X wieku, kiedy to istniał rytuał wspólnej kąpieli po ślubie. Miał on na celu wyzbycie złych spojrzeń, dotknięć poprzednich zalotników oraz stanowił początek gry wstępnej. Przyszły pan młody wyśpiewywał tę pieśń pod oknem ukochanej w noc poprzedzającą ich ślub.
  • Mydło wszystko myje. Nawet ręce i szyję – pieśń, którą zwyczajowo śpiewano po żniwach, gdy kurz, brud i inne zanieczyszczenia wgryzały się w ciało człowieka. Łatwo się domyślić, że najtrudniej je było wymyć z zakamarków ciała, dlatego następowało rytualne wspólne kąpanie się, gdzie myto je sobie wzajemnie.

Przypisy

  1. Chyba, że myjesz się sam