Nastolatek
Nastolatek – forma poczwarki człowieka, między stadium dziecka i stadium dorosłym.
Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]
Charakteryzuje się absurdalnością zachowań, występowaniem odoru po zdjęciu butów, specyficznym sposobem myślenia, infantylnymi skłonnościami do palenia, picia, ćpania (w celu przystosowania się do otoczenia), przeglądania deep webu i uprawiania przypadkowego seksu.
Inne charakterystyczne cechy to m.in.:
- Ogromne, niepoparte faktami przeświadczenie o własnej wartości przy jednoczesnej deprecjacji autorytetu rodziców i innych doświadczonych życiowo osób.
- Głęboka pogarda dla wszelkich zasad i systemów wartości obowiązujących w świecie osób, które wyszły już ze stadium nastolatka.
- Skłonność do monotematyczności.
- Pogarda dla systemu edukacji i brak przekonania o wartości wykształcenia w życiu człowieka.
- Skłonność do pouczania opiekunów w temacie sensu życia i do wytykania im błędów przeszłości.
- Pełne oddanie i poświęcenie sprawom kolegów/koleżanek oraz nie ustający dyżur przy telefonie i komputerowych środkach komunikacji.
- Zupełny brak znajomości cen energii elektrycznej, gazu, wody, benzyny i innych mediów.
- Słuchanie treści słownych oraz czytanie tekstów bez zrozumienia ich treści.
- Prowadzenie rozmów z opiekunami na zasadzie „nadawania na różnych falach”.
UWAGA:
Nastolatek często używa swojego organu mowy przy poziomie ciśnienia akustycznego przekraczającym dopuszczalną wartość 85 dBA, co oznacza konieczność stosowania przez rodziców osobistych środków ochrony słuchu.
Niektóre egzemplarze nastolatków mogą nie wykazywać powyższych cech, co może świadczyć o ich wyjątkowej odmienności lub o przypadku chorobowym.
Odmiany[edytuj • edytuj kod]
W naturze występuje wiele odmian nastolatków. Osobnik ludzki po wyjściu ze stadium larwy usiłuje odnaleźć innych osobników, którzy przyjmą go do swojego towarzystwa. Wtedy zazwyczaj następuje metamorfoza nastolatka w jedną z wielu pododmian, zależne jest to od wychowania w stadium larwalnym, lokalnej społeczności i/lub poziomu inteligencji osobnika.
Nastolatek zwyczajny[edytuj • edytuj kod]
Jeżeli dziecko stało się nastolatkiem zwyczajnym, okres dojrzewania będzie przebiegał łagodnie. Wygląd zmieni się, lecz nie aż tak jak w innych przypadkach. Najprawdopodobniej nie ulegnie nałogom i będzie się uczył. Hobby sobie znajdzie. Jego preferencje muzyczne staną się zmorą innych domowników, ale nastolatek zwyczajny najprawdopodobniej stanie się pełnowartościowym człowiekiem.
Subkulturowiec[edytuj • edytuj kod]
Subkulturowiec to nastolatek, który uległ fascynacji ze strony danej muzyki/kultury lub dostał się do grupy o takich zainteresowaniach. Stanie się metalem, punkiem, dresiarzem, emo, gothem lub jeszcze gorzej. Może wyjdzie na ludzi. A może nie.
Pozer[edytuj • edytuj kod]
Jednak często zdarza się także, że nastolatek, by zwiększyć prawdopodobieństwo społecznej akceptacji, podejmuje szereg działań, które, w jego mniemaniu, upodabniają go do innych osobników w grupie. Zalicza się do nich zmiana wyglądu zewnętrznego i preferencji muzycznych, zazwyczaj wbrew własnym gustom i publiczne obnoszenie się z tym faktem. Obecnie jest to nazywane pozerstwem. Do subkulturowców-nastolatków tej kategorii (pozer) zaliczamy między innymi: