Nonsensopedia:Spotkania/15.11.19

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Na życzenie Grzesia – więcej niż jedno zwierzę (Ovis aries) w głębokiej zadumie natury filozoficznej

Rzeczy na spotkanie 15 listopada 2019.

Tym razem będą głównie podsumowania i jeden grubszy punkt. Na następne (grudniowe) spotkanie powinny być jakieś nowe rzeczy do omówienia, w tym kwestia albumów muzycznych, ale na to trzeba jeszcze czasu. Co do spraw meta: Serscull w październiku zgłaszał uwagi co do sposobu ogłaszania spotkań i dyskusji przed nimi, miałem się nad tym zastanowić i trochę pozmieniać w formule, niestety zabrakło mi na to czasu, to był bardzo zabiegany miesiąc. Na następne spotkanie powinno udać mi się ogarnąć :)

Biznesplan[edytuj kod]

Taaak, wracamy do biznesplanu, jeeeej… Dla tych co nie pamiętają, lub nie wiedzą, w maju spisaliśmy wstępną wersję „biznesplanu”, który miałby być zbiorem najważniejszych założeń Nonsensopedii, głównym punktem odniesienia. Przez ostatnie miesiące na spotkaniach i porach omawialiśmy różne jego elementy, sporo się w tym czasie zmieniło (niektóre rzeczy zostały wręcz wywrócone do góry nogami), dlatego spisuję tu zaktualizowaną i skondensowaną wersję planu, zostały tylko najważniejsze założenia. Nie ma już uzasadnień przy każdym punkcie, to już omawialiśmy. W kilku miejscach mimo wszystko pozwoliłem sobie na komentarz kursywą, by przypomnieć czemu czegoś nie ma, lub jest jak jest.

Zadanie na spotkanie: przeczytać to i stwierdzić, czy akceptujecie ten plan i czy można go przyklepać. Jeśli będą jeszcze jakieś uwagi do planu, to będziemy robić kolejne poprawki.

Wielkim nieobecnym jest tu kwestia hostowania grafik (w pierwotnym planie grafiki były postawione na równi z artykułami), ale chyba jeszcze za wcześnie na to, wiele nas pracy czeka z grafikami i będziemy o tym szerzej rozmawiać później. Po prostu się to dopisze później do planu, zmieści się.

Cele[edytuj kod]

  • Hostowanie wolnych tekstów humorystycznych – czyli to, co robimy od samego początku. Podstawowy i najważniejszy cel. Najważniejsze założenia:
    • Nacisk na jakość, nie na ilość tekstu. Jeśli dwuzdaniowy stub bawi, to zostaje. Jeśli dwudziestokilobajtowa kobyła jest beznadziejnie nudną listą, to albo tniemy bez litości, albo wywalamy w całości. Rozwadnianie treści nie ma żadnego sensu, to nie Wikipedia, naszym celem nie jest wyczerpanie tematu i czytelnika, tylko go rozbawienie. Lepiej żeby czytelnik poklikał i przeczytał kilka fajnych stubików niż zanudził się na śmierć czytając bezwartościową tyradę o wszystkich odcinkach jakiegoś serialu.
    • Tematy popularne muszą być oceniane surowiej – czyli jeśli artykuł o kocie jest lichy, to tniemy badziewie bez litości. Jeśli mamy do czynienia z artem o Brzęczychowicach Dolnych, to możemy nieco odpuścić.
    • Nasza opcja – śmiejemy się, nie ośmieszamy. Żartujemy na temat, nie z tematu. Nie stajemy po żadnej ze stron barykady, jakiejkolwiek.
  • Podwyższanie poziomu treści w projekcie – przeglądanie i redagowanie starszych artykułów, organizowanie wszelakich konkursów promujących lepsze jakościowo treści, promowanie lepszych jakościowo treści, eliminowanie najgorszych.

W tym miejscu z planu zniknął punkt o wolnych multimediach, nie martw się, wrócimy do tego później na pewno. Zwracam też uwagę, że podstawowym celem jest hostowanie treści i to na nią powinien być położony główny nacisk.

Najważniejsze zadania administracji[edytuj kod]

Czyli poniekąd środki do osiągania celów Nonsensopedii. Pisząc administracja, mam na myśli tu szerszą grupę osób jakkolwiek bardziej zaangażowanych w projekt, które chcą mieć jakiś wpływ na jego kształt poza dopisywaniem treści.

  • Moderacja – przeglądanie zmian wprowadzanych w projekcie, wycinanie beznadziejnych, oznaczanie artykułów do redakcji, zabezpieczanie, banowanie, zgniatanie, palenie wsi i lasów.
  • Redakcja – przycinanie artykułów i rafinowanie z nich zabawnych i wartościowych treści. Poprawianie artykułów pod wszelkimi względami, od dodawania linków, przez błędy ortograficzne, aż po ulubione półpauzy.
  • Promocja i PR – dbanie o markę Nonsensopedii, promowanie jej w różnorakich mediach, kontakt z twórcami zewnętrznymi.
    • Zachęcanie osób spoza Nonsensopedii do wrzucania na nią treści – ktoś pisze/rysuje/montuje fajne rzeczy i wydaje się mieć otwarty umysł na idee pokroju wolnej kultury – podbijamy, elo, jesteśmy z Nonsensopedii, pomożemy ci to wrzucić, poszanujemy autorstwo, wszystko będzie cacy.
  • Dbanie o sprawy meta i techniczne – to chyba oczywiste, że trzeba to robić, ale to tylko środek do pozostałych celów.
    • Tu jedną z najważniejszych rzeczy jest dbanie o stan Kanciapy i Pomocy, to powinny być dwie święte księgi, wymuskane na glanc, oślepiające swoją chwałą każdego. No, nie na tyle, żeby się nie dało ich czytać. Kanciapa i Pomoc powinny być głównymi źródłami wiedzy dla użytkowników, którzy chcą się bardziej zaangażować w projekt.
  • Poza tym administracja powinna obierać sobie długoterminowe cele i je sukcesywnie wykonywać. Nasze cele na najbliższe lata spisaliśmy kilka spotkań temu.

Zwracam tu uwagę, że administracja wedle tych punktów ma się zajmować administrowaniem, a nie twórczością. Rzecz jasna nikt adminowi pisać nie broni, ale to jest zupełnie oddzielne od funkcji administratorskiej. Praca kreatywna nigdy nie powinna wynikać z przymusu lub pełnionej funkcji.

Podejście do edytora[edytuj kod]

  • Edytor to nasz klient, tak jak czytelnik. Zadaniem administracji jest przeglądać wszystkie edycje edytora, poprawiać je i wrzucać co się nadaje na główną. Cierpliwie i dokładnie.
  • Nie męczyć edytora Kanciapą, zasadami wstawiania licencji, półpauzami, kategoriami i innymi nudami. Edytora interesuje pisanie humoru, niech ma spokój i swobodę w pisaniu tego, co chce pisać. Nudami ma się zajmować administracja.
  • Ostrzy w działaniach, łagodni w gębie. Należy być uprzejmym, żadnego wyżywania się. Jeśli artykuł jest beznadziejny, wywalić w kosmos. Być szczerym w ocenie, nigdy nie podchodzić łagodnie do treści, która ewidentnie nie ma przyszłości, bo to oszukiwanie i siebie, i edytora.
  • Nie zmuszać edytora do poprawiania swoich artykułów – w szczególności żadnego przenoszenia artykułów do brudnopisów. Poprawianiem ma się zajmować wyszkolona administracja.

Administrowanie projektem[edytuj kod]

  • Moderatorzy treści, bałwanki, inżynierowie – role czysto techniczne. Uprawnienia nadawane wedle umiejętności i potrzeb. Bez spinania się o aktywność, angażowanie się w społeczność i inne rzeczy. Po prostu, chcesz poedytować lub bardziej pogrzebać w Nonsie bez zobowiązań – możesz.
  • Administratorzy – wybierani w PUA. Jakie są zadania administratora, oprócz tych, wymienionych wcześniej w sekcji Najważniejsze zadania administracji? Wiedzieć co się dzieje w projekcie, rozmawiać z uczestnikami, uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach, rzecz jasna rzeczowo. Podejmować samodzielne decyzje, z wyczuciem jakie rzeczy przejdą bez konsultacji, a o jakie warto zapytać choćby ze dwóch kolegów. Zajmowanie się jakąś swoją działką i bycie w niej ekspertem, dzięki czemu admin może służyć innym radą, ale też ogarnianie na poziomie podstawowym wszystkich aspektów administrowania.
  • Biurokraci – wybierani przez adminów i przez nich odwoływani. Rolą biurokraty jest przede wszystkim pełnić rolę moderatora dyskusji i strażnika wizji projektu. Zbierać pomysły od wszystkich uczestników, słuchać każdego uważnie, zapisywać, prowadzić dyskusje, pytać adminów o zdanie. Po wypracowaniu rozwiązania problemu wdrażać je w życie, konsekwentnie. Ma też za zadanie spisywać wszystkie zadania, jakie są do wykonania w projekcie i sugerować je uczestnikom do wykonania. Ma prawo do podejmowania samodzielnych decyzji związanych z kształtem projektu, ale przede wszystkim powinien to skonsultować wcześniej z resztą. Ma pilnować obierania celów administracji i ich sukcesywnego wykonywania.

Ekipa administratorska powinna zadawać sobie jakieś cele i je wypełniać. Jeśli ekipa nie wykonuje zadań rzetelnie, posypuje głowę popiołem i oddaje stery następnym. To jest potencjalny powód do OUA, nygusostwo i marazm nie służą projektowi. Jak ktoś nie chce się angażować za bardzo, to stanowisko moderatora treści jest dla niego.

Gwóźdź[edytuj kod]

Tu proponuję się zapoznać ponownie z listą zgłoszeń i wynikami. Mile widziane wszelkie uwagi i spostrzeżenia co do organizacji konkursu. Bardzo chętnie też przyjmę wszelkie sugestie jak można zmienić konkurs w przyszłym roku, takie uwagi spisane teraz będą później bardzo przydatne.

Inne podsumowania[edytuj kod]

Tradycyjnie, wszystko czym chcielibyście się pochwalić i co się wydarzyło, a w szczególności:

  • Łączenie z Miraheze. Tu z mojej strony wszystko jest zakończone od kilku tygodni. Wersja na Miraheze powinna zostać wedle umowy zamknięta do końca października. Jak jest, każdy widzi, w dzień planowanego zamknięcia 209po wsiąkł w ziemię. Wnioski zostawiam państwu.
    Swoją drogą w planie tego spotkania było zarezerwowane miejsce na max 3 punkty popołączeniowe od 209po, których rzecz jasna do tej pory nie otrzymałem.
  • Nondane – postęp prac, nowinki techniczne.
  • Remont Kanciapy
  • Technikalia – tu przede wszystkim przybyły nam lepsze narzędzia do oznaczania sprawdzonych wersji i nowe bajery do Nondanych. Również postęp w tworzeniu narzędzi do linkujących.