Pochodnia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Pochodnia – ulepszona wersja świetlówki liniowej. Wspomniane ulepszenie polega na zmniejszeniu awaryjności, jednak pociąga za sobą różne skutki uboczne (niekoniecznie negatywne).

Podwyższona trwałość[edytuj • edytuj kod]

Kiedy zwykła świetlówka wydziela dym, oznacza to, że uległa nieodwracalnej awarii. Kiedy pochodnia wydziela dym – wciąż świeci[1] i można jej używać. Niestety, jak powszechnie wiadomo, zmniejszenie awaryjności urządzeń elektrycznych powoduje ograniczenie dochodów producenta, ponieważ klienci nie muszą ich wymieniać na nowe. Z tego względu w dzisiejszych czasach mało kto decyduje się na produkcję pochodni, dlatego brakuje ich na rynku i są one tak rzadko stosowane.

Odwrotna konstrukcja[edytuj • edytuj kod]

W zwykłych świetlówkach liniowych źródłem światła jest część podłużna, a zakończenia służą jako uchwyty montażowe. Podwyższenie trwałości pochodni możliwe było jedynie dzięki zamianie funkcji pełnionych przez te elementy – podłużna część służy jako uchwyt, a źródłem światła jest jedno z zakończeń. Teoretycznie mogłyby być w tym celu użyte obydwa zakończenia, ale powodowałoby to zwiększone zużycie energii, co byłoby nieekologiczne.

Jakość światła[edytuj • edytuj kod]

Tutaj nic nie udało się ulepszyć – pochodnie migają tak jak zwykłe świetlówki. Jeśli chodzi o temperaturę barwową, jest ona zazwyczaj dość niska, ale oznacza to, że emitowane światło ma ciepłą barwę.

Zastosowania[edytuj • edytuj kod]

Jak sama nazwa wskazuje, pochodnie są często stosowane podczas pochodów – zarówno jako źródło światła, jak i broń przeciwko złemu królowi lub nielubianemu sąsiadowi. Z pochodnią można też sobie pochodzić po zmroku. Przydatne są także w czasie eksplorowania jaskiń bądź grobowców w celu znalezienia Arki Przymierza, Świętego Graala lub innego tałatajstwa należącego do muzeum. Istnieje również pochodna pochodni, zwana pochodną – jest ona stosowana do oświetlania równań przez matematyków pracujących w nocy.

Przypisy

  1. Niestety, kiedy świeci – wciąż wydziela dym