Kapitalizm

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

To jest miejsce na twoją reklamę

Promocja! Teraz tylko 49,99 zł miesięcznie!

W społeczeństwie kapitalistycznym wszystko ma swoją cenę. Tutaj – po 2 złote

Kapitalizm (łac. wyzysk człowieka przez człowieka) – ustrój polityczny gospodarczy, panujący na szeroko pojętym Zachodzie. Byt systemu kapitalistycznemu zapewnia wyzysk krajów nierozwiniętych i biednych, takich jak np. Chiny, Wietnam i wiele innych krajów azjatyckich i afrykańskich. Kapitalizm jest również coraz częściej kojarzony z nowoczesnym niewolnictwem. Porównanie to jest adekwatne szczególnie w krajach słabo rozwiniętych. W czasach ekspansji kolonialnych właściciele niewolników musieli zapewnić dach nad głową, wyżywienie, często również zapewniali rozrywkę itp. Dziś dostajemy grosze za ciężką pracę i musimy sobie sami te rzeczy zapewnić.

Cechy kapitalizmu[edytuj • edytuj kod]

  • Wyzysk;
  • naruszenia wolności obywateli;
  • można (a nawet trzeba!) kupić wszystko, by system przetrwał;
  • sztuczne postarzanie sprzętu (szczególnie sprzęty RTV i AGD które są programowane, by się zepsuły zaraz po upływie terminu gwarancji);
  • wojny, które same w sobie są pożyteczne dla systemu kapitalistycznego;
  • sztuczne generowanie niedostatku.

Kapitalizm jako zjawisko socjologiczno-ekonomiczne[edytuj • edytuj kod]

Kapitalizm, jako iż istnieje od setek lat, ciągle się zmienia, ale czy na lepsze? Kapitalizm jest wśród wielu znany jako nowoczesne niewolnictwo. Po kryzysie w USA w XX wieku jego przetrwanie i dalszy rozwój zapewnił proceder planowanego postarzania sprzętu. Czyli programowanie sprzętu by się szybko zużył. Patrz: afera z drukarkami HP, które miały specjalny chip, dezaktywujący drukarkę po wydrukowaniu konkretnej liczby stron. Dalszy rozwój kapitalizmu umożliwiło stworzenie społeczeństwa konsumentów w latach 40. i 50., które mamy oczywiście do dziś. Wmawianie reklamami ludziom, że muszą ciągle kupować, wymieniać sprzęt na lepszy, bo coś nowszego wyszło na rynek. Szerzenie cynizmu, egoizmu, by tylko sprzedać produkt. Kapitalizm polega na wycenie wszystkiego i wszędzie. Ludzie są jedynymi stworzeniami na ziemi, które muszą płacić, by żyć na tej planecie.

Wiele lat rozwoju kapitalizmu stworzyło materialistyczne społeczeństwo oparte na modzie i ilości posiadanego sprzętu w domu. Szczególnie w Europie zachodniej i państwu-widmie, zwanym USA, które poniekąd wymyśla zasady kapitalizmu.

Nie patrz nigdy na[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Słownik
Zobacz w słowniku:
Wolny rynek