Odsłownie1.svg

Wyniki Odsłownie 2021 już są! Zobacz, jak zagłosowali czytelnicy.

Robert Owen

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Owen (ur. 14 maja 1771, zm. 17 listopada 1858) – walijski socjalista, ideolog socjalizmu utopijnego.

Poglądy[edytuj • edytuj kod]

Owen był on do tego stopnia utopijny, że nie mógł funkcjonować w tym niesprawiedliwym społecznie i niedoskonałym systemie, jakim jest kapitalizm. Swoje nadzwyczaj szlachetne idee próbował wprowadzać w życie i na ten cel trwonił odziedziczony po ojcu, wyzyskiwaczu proletariatu, majątek fabrykanta.

Dzieło[edytuj • edytuj kod]

Owen założył osadę Nowa Harmonijka, w której miała się rozwijać idealna wspólnota socjalistyczna. Jako że wszystko było tam wspólną własnością mieszkańców, wioska została przez nich doszczętnie rozkradziona w ciągu tygodnia (ponoć nawet powyciągano gwoździe z budynków, a kiedy się rozpadły, deski też pozabierano, dlatego żadne ślady osady się nie zachowały).

Niezniechęcony tym faktem Robert dalej próbował realizować swoje utopijne projekty ze skutkami równie doniosłymi, jak za pierwszym razem. Jedyne co się Owenowi w życiu udało, to poprawa bytu robotników pracujących w jego fabryce. Zyskał dzięki temu oddanych pracowników, ponieważ potrafili oni docenić fakt, że mogą pracować w jedynej fabryce na świecie, gdzie traktuje się ich prawie jak ludzi.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]