FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Remix

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Remix – alternatywna wersja utworu nagrywana wówczas, gdy producent nie jest do końca zadowolony ze swojego dzieła, uważa, że można to było zrobić na wiele innych sposobów, a gryzie go sentyment do danego dzieła lub gdy po prostu album/singel/EP był za krótki i trzeba było tam coś wtrącić, aby nie wyglądał na zagłodzony. Remixy są zazwyczaj jakieś 20 razy gorsze od oryginału, choć zdarzają się też i wyjątki, gdzie w oryginale producent zrobił totalny szajs, a jego fąfel z branży odwalił całą robotę tworząc coś z Nietzschego.

Typy remixów[edytuj • edytuj kod]

Sztuka tworzenia remixów jest na tyle rozwiniętą dziedziną, że można wyróżnić w niej wiele różnych kategorii oraz podkategorii. Tylko najbardziej znamienite głowy są w stanie pojąć ogrom sztuki nagrywania utworów po swojemu… no i MusicBrainz, ale oni to tylko udają, że wszystko wiedzą, podczas gdy szpanują znajomością stworzonych przez siebie szablonów.

Ze względu na autora[edytuj • edytuj kod]

  • Cudzy – wykonana przez innego artystę wersja utworu, który swoim odmiennym patrzeniem na muzykę wprowadza do utworu nieco świeżości. Zazwyczaj remixy wykonane gościnnie przez innych artystów trafiają na płytki jako bonus tracki oraz na bootlegi z ich nieskompletowaną twórczością. Bootlegi te są zazwyczaj 2 razy bardziej pojemne niż cała dyskografia artysty, co świadczyć może o uprzejmości co niektórych wykonawców.
  • Własny – w tym wypadku producent uznał, że jest na tyle zdolny, że może walnąć jeszcze co najmniej jedną wersję hitu, który nie bardzo mu wyszedł za pierwszym razem. Aby uniknąć kompromitacji, nazywa go wówczas alternative mix, a tam gdzie alternative, tam jest progresja i w ogóle sami specjaliści.