Rock gotycki

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowa fanka gotyku – smutna twarz, podarte gacie, mętny wzrok, flaszka w łapie
Nonźródła
Zobacz w Nonźródłach:
Poemat gotycki

Och jak mi źle, me serce zatruto,
tobie oddaję mój ból, słodki Boruto!

Typowy fragment piosenki utworu[1] gotyckiego.

Rock gotycki (gotyk, gothic) – rodzaj muzyki rockowej charakteryzujący się depresyjnym klimatem, lodowatym brzmieniem oraz tekstami poruszającymi tematy takie jak samobójstwo, śmierć, rozpad, smutek. Słowem muzyka w sam raz dla nabuzowanych hormonami nastolatek, które zamiast dobrze się bawić, wolą ciąć się żyletkami.

Pochodzenie gatunku[edytuj • edytuj kod]

Rock gotycki wywodzi się wprost z punk rocka, i podobnie jak w jego przypadku wystarczy dać do ręki gitarę małpie potrafiącej złapać trzy akordy, by powstała pełnowartościowa (w mniemaniu jej miłośników) muzyka. Gotów od punków różniło jednak to, że ci pierwsi upijali się na smutno, stąd też ich chęć do grania muzyki bardziej posępnej.

Za jednego z protoplastów stylu uważa się zespół Joy Division, którego wokalista powiesił się na sznurku od suszenia gaci w dniu premiery najbardziej znanego albumu swojego zespołu. Daje to przypuszczenia co do tego, czym kończy się słuchanie i granie gotyku.

W Polsce gotyk zaczął i skończył się na zespole Closterkeller – każdy inny rodzimy wykonawca tego nurtu po chamsku zrzynał, w najlepszym wypadku „mocno inspirował się” dokonaniami tej kapeli.

Cechy charakterystyczne[edytuj • edytuj kod]

Muzykę, jak i samych muzyków gotyckich cechuje przede wszystkim:

  • czarny ubiór, czasem przyozdobiony czerwonym akcentem. Wszelkie żółcie, róże, zielenie są surowo zabronione;
  • teksty muszą poruszać tematykę wampiryczną, depresyjną, ostatecznie może być o smokach, ale nie epickie opisy walk, ale o tym jakie one złe i straszne;
  • z głośników słuchacza musi wychodzić żywy lód, nawet werbel powinien być przepuszczony przez efekt delay.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. w gotyku nie ma infantylnych „piosenek”, są tylko głębokie utwory.
  2. Zespół Fields of Nephilim i ich „kowbojski” image.


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.