Scott Joplin

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Murzyn? A może białas o wydatnych ustach?

Scott Joplin – amerykański kompozytor i fortepianista. Jego cechą rozpoznawczą jest to, że nie wiadomo, czy był czarny, czy biały. Był popularnym twórcą muzycznego stylu ragtime.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Scott Joplin urodził się w roku 1868, ale nie wiadomo gdzie konkretnie. Według powszechnie panującego przekonania urodził się w małej mieścinie o nazwie Texarkana, która w momencie jego narodzin faktycznie nie istniała (na tym polega paradoks). Mamy trzy różne źródła informacji: powszechne przekonania (wersja opisana powyżej), biografia Joplina napisana przez Edwarda Berlina (totalny chaos, według niego Joplin miał się urodzić z pięć lat później) oraz relacje samego Scotta o swoich narodzinach (których nie pamiętał, więc możemy przypuszczać, iż myślał, że nie urodził się wcale).

Rozpoczął karierę muzyczną jak typowy młodzik mający wygórowane ambicje. Skończył kilka szkół muzycznych i zaczął hasać po całej Ameryce, grając na dużej ilości koncertów. Nie wiadomo, do jakich konkretnie zespołów muzycznych należał (przewinął się przez ponad trzydzieści), raz grał solo, raz w kupie. Spopularyzował styl ragtime, w którym zniszczył całą logiczną budowę utworów muzycznych, stosując przedłużenie ważnej wartości w piosence, co nazywamy synkopą. Ponoć od dzieciństwa miał awersję do tańca i z tego powodu, niczym współcześnie Eminem, chciał jak najbardziej wyżyć się na biednych tancerzach.

Scott Joplin po długotrwałym koncertowaniu przyjechał do Nowego Jorku, gdzie w roku 1917 zmarł, chociaż, jeżeli przypuścimy, że się w ogóle nie urodził, to nie mógł też umrzeć. Logiczne, prawda?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.