FotoŁowca 2021 – głosowanie
Wybierz najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2021! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Ska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ska, ska Skampararas!

Skampararas o muzyce ska

Sialalala, zrób mi dobrze w rytmie ska

Zabili mi żółwia o robieniu dobrze w rytmie ska

Kto słucha reggae i ska
Ten rucha kolegę i psa

Antyfan

Ska – gatunek muzyczny zapoczątkowany pod koniec lat 50. Jest to akustyczny rock przebrzmiewający soczystym reggae, lekko przysypany jazzem dla smaku. Muzyka jamajska wywodząca się z muzyki jamajskiej początkująca inne nurty muzyki rodem z kraju Marleya. Często określana mianem szybszego reggae, lecz dla większości nie ma to żadnego znaczenia, bo jedyną znaną nam dzisiaj piosenką z tego nurtu jest Makumba ska.

Zespoły ska[edytuj • edytuj kod]

Zespół ska można poznać po nazwie, która zawiera w sobie sylabę ska. Przykłady:

Wyjątek tu stanowi zespół Vespa, który został założony podczas czarnej mszy w uzdrowisku Śląsk (stąd spa).

Motywy[edytuj • edytuj kod]

Motywy tekstów w tej muzyce, o ile w ogóle występuję, są połączeniem hippisowskiej radości życia i skinheadowej surowości, białego fraku Makłowicza w podróży z czarnym rapem, lub z czarną mszą (stąd szachownica).

Okultyzm[edytuj • edytuj kod]

Występuję bardzo często w przesłaniu polskich zespołów, między innymi vespy i dr Cycos. Objawia się mistycznymi tekstami, których nie sposób zrozumieć. Niektórzy znawcy uważają, że jest to wynikiem nadmiernego słuchania Black metalu i demonicznych odmian Punk Rocka z połączeniem spożywania wyrobów winiarskich i zielarskich.

Kulturystyka[edytuj • edytuj kod]

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest twórczość zespołu Zabili Mi Żółwia, który w swych piosenkach zachęca do powiększania masy mięśniowej, zwłaszcza mięśnia browarnego. Motyw ten wiąże się też z ubieganiem o zatracenie męskich organów wsuwowych.

Browarnictwo[edytuj • edytuj kod]

Wykonawcy muzyki ska, bez względu na przynależność do subkultur i poziom zafascynowania tematem, zawsze mają utwór o tej tematyce, lub względnie go poruszający. Temat pośrednio związany ze wspomnianym okultyzmem i bezpośrednio z kulturystyką. Browarnictwo jest inspiracją do układania arcytrudnych riffów gitarowych brzmiących mniej-więcej tak: tę tę tę tę, lub din din din din i koncertowych pląsów pod sceną.

Tolerancja[edytuj • edytuj kod]

Motyw pojawiający się często. Często inspirowany zanikiem czarnych skinów i aktami przemocy białych skinów. Tolerancja ska różni się tym od innych tolerancji, że skupia się na rasizmie. Warto nadmienić że swoją krucjatę przeciwko rasizmowi prowadzi jedną ręką trzymając piwo a drugą cygaret (i do tego się ogranicza). Z reszty ska się śmieje dość otwarcie i sprzyja seksizmowi i wojnom na tle seksualnym.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]