Smerfy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Papa Smerf nakryty poza planem serialu

Smerfy – tajne stowarzyszenie loży masońskiej. Przewodzi mu Papa Smerf (skądinąd czerwona czapeczka jest kolorem najwyższego stopnia wtajemniczenia), zaś małe smerfy ubrane w białe czapeczki, które wskazują na pierwszy stopień wtajemniczenia. Teoria ta jest obalana przez fakt istnienia 99 smerfów, a więc każdy powinien być w innym stopniu wtajemniczony.

Postacie[edytuj • edytuj kod]

Nazwa Rola
Papa Smerf Przewodniczący wszystkich smerfów, szef loży masońskiej. Ma 123981242 lata, chociaż niektórzy mówią, że wygląda na 123981238. Posiada brodę dłuższą niż Gandalf.
Dziadek Smerf Były, zdegradowany i stetryczały mistrz. Przeszedł na emeryturę w dniu swoich bilionowych urodzin.
Smerfetka Niegdyś szpieg Gargamela, obecnie jedna z dwóch (dobra, trzech, ale bachora nie wliczamy) przedstawicieli płci żeńskiej w wiosce. Kiedyś była brunetka, ale po obejrzeniu filmu o naćpanej blondynie Marlin Monroe postanawia odmienić swoje życie i prosi przywódcę mafii Papę Smerfa aby przefarbował jej kłaki na cytrynowy blond. Od tego czasu staje się obiektem pożądania marzeń każdego smerfa.
Ważniak Konfident i kujon. Chce przejąć stołek po Papie Smerfie, więc nietrudno się dziwić, że nikt go nie lubi.
Osiłek Goryl Papy Smerfa, szpanujący wyrafinowanymi tatuażami.
Laluś Jedyny gej w wiosce. Myśli, że jest piękny.
Łasuch Kucharz. Jest egoistą, gdyż robi przepyszne ciastka, które później zżera sam. W efekcie tego jest największym w wiosce grubasem, ważącym rekordowe 1,2 kg.
Maruda Typowy przedstawiciel opozycji, który każdą reformę komentuje „nie cierpię…”
Ciamajda Pech w czystej postaci. Mimo to inne Smerfy powierzają mu różne zadania, bo łatwo daje się wrobić w czarną robotę.
Zgrywus Pionier w dziedzinie terroryzmu w Wiosce Smerfów. Wysadzał się, nim było to modne. Prawdopodobnie wzór i przykład Dżihadystów. Sprawia wrażenie milutkiego, ale nie przyjmuj od niego prezentów. Nigdy.
Śpioch Bumelant, który z racji bycia jednym ze 97 synów (prócz Ważniaka) Papy Smerfa i Matki Natury śpi sobie w wiosce, gdzie popadnie i nikt, absolutnie nikt nie odważy się pociągnąć go do odpowiedzialności.
Malarz Emigrant z Francji, który został wygnany z kraju za namalowanie aktu Carli Bruni.
Poeta Kolejny syn Papy Smerfa i (tym razem) Williama Shakespeare'a. Żaden z ojców nie jest zadowolony.
Pracuś Pracoholik, który wyrobił 1235% normy. Spec od najgorszej roboty za ciężkiej dla Ciamajdy.
Farmer Kolejny przodownik pracy – tym razem na uprawie własnej krzyżówki konopii indyjskiej oraz tytoniu.
Górnik Następny przodownik pracy – tym razem w dziedzinie kopania rowów i innych dziwnych rzeczy związanych z podziemiami.
Harmoniusz Jedyny muzyk w wiosce, chociaż w orkiestrze smerfów o dziwo jest ich więcej. Jednak na co dzień nikt się nie przyznaje do tego. Z wyjątkiem Harmoniusza, który lubi sobie czasem „pofanatazjować” ze swoją ulubioną trąbką, której nigdy nie zostawia samej.
Marzyciel Smerf o wielkiej wyobraźni. Lubi patrzeć w niebo i myśleć o różnych rzeczach, których żaden smerf nie jest w stanie pojąć. Zawsze jest w stanie dziwnej euforii – to pewnie przez fantazjowanie w myślach o Smerfetce.
Drwal Jedyny dendrofil w wiosce. Drzewa tak go kochają, że gdy je ścina słuchają jego poleceń odnośnie kierunku spadania na ziemię.
Dzikus Wychowany w lesie przez wiewiórki. Ma unikalną czapkę zrobioną z liści. Kocha wszystkie zwierzęta leśne. Jego hobby to „zabawy” ze swoim najlepszym przyjacielem – Wiewiórem.
Nikt Niczym nie wyróżniający się Smerf, którego nikt nie zauważa, co czasem się przydaje. Oficjalnie bohater jednego odcinka, nieoficjalnie – każdego.
Sasetka Żeńska przedstawicielka Smerfików, czyli młodej generacji w wiosce. Prawdopodobnie nieślubne dziecko Osiłka i Smerfetki, z którą rywalizuje podczas walk w kisielu.
Nat Młodociany miłośnik wyluzowanego trybu życia w zgodzie z naturą. Blisko zaprzyjaźniony z Farmerem.
Złośnik Domniemany potomek Smerfetki i Marudy. Trudny do poskromienia bachor, najchętniej widzący pozostałych w rolach swoich służących.
Gapik Wiecznie obecny-nieprzytomny, jakkolwiek tylko reszta Smerfików wie, że chodzi o zwykłego kaca. Możliwe, że jest synem Smerfetki i Ciamajdy, który jako jedyny z domniemanych ojców chce uznać dzieciaka za swojego.
Niania Oficjalnie pomagała Papie Smerfowi w odchowywaniu tej całej hołoty, ale tak naprawdę jest dziewczyną Dziadka Smerfa, z którym w młodości wyczyniała rzeczy nie do opisania.

Fenomen Smerfetki[edytuj • edytuj kod]

Czołówka Smerfów w wykonaniu Zgrywusa

Jako, że była jedyną kobietą w loży wiosce[1], interesuje się nią Osiłek, Pracuś i 97 innych smerfów, oczywiście oprócz Lalusia (z przyczyn obiektywnych). Smerfetka została stworzona przez Gargamela, prawdopodobnie na jego obraz i podobieństwo, co nie przysłużyło się jej urodzie. Postanowił podesłać ją Smerfom, aby rozpracować struktury ich gromady. Niestety plan spalił na panewce, gdy nowa przybyszka wpadła Papie Smerfowi w oko. Wódz postanowił zatrzymać ją w wiosce i przy okazji lekko stunningować, w wyniku czego Smerfetka zyskała formę, którą wszyscy pokochali. W czasie, gdy nie filmuje się w wiosce, Smerfetka dorabia sobie jako pani do towarzystwa. Chociaż nie dla wszystkich, bo po nocy spędzonej nad fizyką kwantową Ważniak ma zakaz zbliżania się do niej.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Papa smerf, jako jedyny smerf-magik manipuluje pozostałymi smerfami zaciągając ich do ciężkich prac fizycznych np. przy budowie tam, podczas gdy sam zabawia się w wiosce ze smerfetką i korzysta z przeróżnych innych dobrodziejstw.
  • Smerfy bardzo często (aż za) robią sobie szkodliwe przerwy w pracy, popalając w ich trakcie owoce hodowli Farmera. Nie wpływa to najlepiej na ich Produkt Wioskowy Brutto.
  • Utajonymi Smerfami są między innymi Ciasteczkowy Potwór i Telly z Ulicy Sezamkowej.
  • W kosmosie jest wiele gruzu, jednak przybrały one bardziej oficjalna nazwę – ciała niebieskie.
  • Smerfy są wyjątkowo głupie, bo za każdym razem dają się nabrać na ten sam żart: Zgrywusa z prezentem.
  • Gargamel jest jeszcze głupszy, bo zawsze najpierw zaczyna przyprawiać Smerfy, a dopiero potem zamierza je pozabijać, więc daje im czas na ucieczkę.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Sasetka i Niania się nie liczą. Oficjalnie