Tekst kultury

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Starożytny tekst kultury przedstawiający ludzi pozujących do tekstu kultury
Naskalny fresk przedstawiający mamuta drobiącego boczkiem

Tekstem kultury nazywa się wszystko, co jest jej przejawem np. na przestrzeni czasu, kiedy długo idzie się wzdłuż ściany pokrytej graffiti lub wzdłuż regałów z warzywami w hipermarkecie. Lub na przestrzeni, kiedy jednoznacznym i zdecydowanym wzrokiem patrzymy na rozciągające się przed nami pola i cmokamy w podziwie dla doskonałości natury.

Tekstem kultury (lub w innym ujęciu – tekstami kultury) są także literatura, malarstwo, rzeźba oraz mniej spektakularne wytwory ludzkiego umysłu, takie jak chodniki pomazane kredą przez gówniarzy bawiących się w znaczonego chowanego, nalepki na produktach spożywczych z przeklejonym terminem ważności, serca wyrzynane kozikiem na drzewach z umieszczonymi w środku inicjałami oblubieńca i oblubienicy, czy koszulki-manifestki z popularnymi napisami z przodu Kocham pracę..., a z tyłu ...dlatego zostawiam ją innym.

Tekst kultury zadziwia wielością kombinacji i konfiguracji. Popularne są na przykład dywagacje o cyklach tekstów kultury, stawiające sobie na celowniku pytanie o to, co należy do jednorodnego i spójnego cyklu (np. dramatycznego lub poetyckiego), a jeśli już należy, to czy wynika z tego coś, co nie wynikłoby, gdyby cykl ukształtował się – zdaniem badacza – zupełnie inaczej, albo tylko trochę inaczej, co i tak w dalszych pracach okazałoby się czymś zupełnie innym niż to, czemu badacz poświęcił najwięcej uwagi.