Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Zahi Hawass

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajkopisarz komediowej historii starożytnego Egiptu. Krążą pogłoski, że Zahi udzielił twarzy Sfinksowi. To by tłumaczyło, dlaczego nos odpadł…

dr Zahi Hawass (właść. زاهي حواس o, pardon,

r
a
N5
Z1
C2

[1], ur. 28 maja 1947 w Damietcie) – egiptolog, ziemskie wcielenie Tutenchamona, Ozyrysa, Re i bogini płodności Izydy. Człowiek z piaskowca. Jeżeli w jakimś programie nie występuje Zahi Hawass, to znaczy, że program ssie.

Doktor Zahi nosi charakterystyczny true kapelusz a'la Indiana Jones[2]. Prawdziwy egipski patriota. Znany nawoływacz na rzecz zwrócenia prawowitych ziem zabytków, m.in. popiersia Nefretete, Kamienia z Rosetty, Mumii Tutenchamona [3], a także paru innych, a właściwie wszystkich, albowiem, jak każdy wie, cała kultura europejska opiera się na kulturze egipskiej. Do jego najważniejszych odkryć należy przewiercenie się przez ścianę w piramidzie, za którą była następna, udowodnienie, że dziury w piramidach nie mają odwzorowania w gwiazdach oraz udzielenie Discovery i National Geographic rekordowej ilości wywiadów jednego dnia.

Głównie zajmuje się fałszowaniem rzeczywistej historii starożytnego Egiptu oraz produkcją starożytnych falsyfikatów. Posuwa się nawet do improwizowania fałszywych grobowców, które później sam odkrywa. Niektórzy twierdzą, iż robi to, bo jeszcze nic znaczącego nie udało mu się odkryć i ma parcie na to, by powstał kolejny fascynujący odcinek dla kanałów NG i Discovery. Przegiął, gdy zaimprowizował betonowe pomieszczenia, które później zasypał. Po odkopaniu i skrzyknięciu mediów (i jak twierdził PIERWSZYM WEJŚCIU DO GROBOWCA) okazało się, że wykonanie było tak tandetne i ewidentnie nie w stylu starożytnych Egipcjan, że szybko zdjęto ten ośmieszający odcinek. Można było tam zobaczyć jak znalezionej gdzieś mumii odcięto nogi, ponieważ nie zmieściła się do zaimprowizowanego betonowego sarkofagu (to dlatego, że w starożytnym Egipcie często tak robiono gdy faraon nie mieścił się do swojej trumny). Hieroglify odciśnięte w betonie były dziecinnie tandetne, a kolory po tysiącach lat jak wczoraj odmalowane Hammeritem. Wychodzi na to, że z pazerności na kasę wykonał je sam, zamiast zatrudnić studentów działów artystycznych.

Opowiada w wywiadach wyssane z palca bajki, a każda inna niż jego własna teoria odnośnie starożytnego Egiptu spotyka się z całkowitą dezaprobatą. Archeolog twierdzący inaczej niż Zahi Hawass musi się liczyć z zakazem wjazdu do Egiptu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tak, takie duże, inaczej by się obraził
  2. I tak każdy wie, że to Indiana zerżnął pomysł od Zahiego
  3. Ups… to już zwrócili… Ale mogą jeszcze raz


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.