Kogel-mogel (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Ostrzyciel przeniósł stronę Użytkownik:Runab0/Kogel-mogel do Użytkownik:Runab/Kogel-mogel: Automatyczne przeniesienie strony użytkownika po zmianie nazwy konta z „Runab0” na „Runab”)
M (Runab przeniósł stronę Użytkownik:Runab/Kogel-mogel na Kogel-mogel, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem: Dobra, niech idzie)
(Brak różnic)

Wersja z 17:12, 8 mar 2019

Kogel-mogel – napisany na zlecenie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej film dramatyczny z 1988 roku, opowiadający o biednej dziewczynie, która padła ofiarą chciwego badylarza i burżuazyjnej rodziny z Warszawy. Film doczekał się dwóch kontynuacji.

Fabuła

Główną bohaterką filmu jest Katarzyna Solska (zwana w filmie po prostu Kasią) – świeżo upieczona maturzystka z Grabowa, która pragnie rozpocząć studia pedagogiczne w stolicy. Jej ojciec (Zenon Solski) to były kułak, zwolennik ludowców i zły mąż bijący żonę lub córkę, gdy tylko się jemu postawią. Zenon nie zgadza się na to, by córka korzystała z dobrodziejstw komunizmu. Wychowani w zacofanej II Rzeczypospolitej biedni rodzice chcą zmusić Kasię do małżeństwa z Staśkiem Kolasą, uchodzącym za największego bumelanta we wsi. Kasia nie postanawia jednak postawić się rodzicom i ucieka z domu. Aby mieć za co jeść, znajduje pracę u rodziny Wolańskich. W skład rodziny Wolańskich wchodzą: ubierająca się jak bikiniarze Barbara, wykształciuch i alkoholik docent Marian, przedwojenna babcia (nie wymieniona z imienia) patrząca na wszystkich z góry oraz rozpieszczony szczeniak Piotruś. Z kłopotów Kasia próbuje wyjść za sprawą Pawła – cinkciarza sprowadzającego na lewo różnego rodzaju sadzonki z Holandii. Ostatnia scena filmu pokazuje, jak na wsi aranżowano małżeństwa. Tutaj główna bohaterka została zmuszona do małżeństwa z kryminalistą, który szkodzi Polsce Ludowej.

Druga część filmu skupia się na małżeństwie. Główny motyw w filmie to umowa zawarta pomiędzy Zenonem a Pawłem. Senior rodziny Solskich obiecał teściowi przepisać ziemię, pod warunkiem, że doczeka się wnuków. Aby umowa weszła w życie, Paweł próbuje zgwałcić swoją żonę. Aby udowodnić, że wychowywanie dzieci to trudne zajęcie, Katarzyna zaprasza na wieś Piotrusia i babcię Wolańską. Niestety to nie przekonuje nikogo w rodzinie. Sama Kasia podczas chwili słabości pożałowała swojej decyzji. Para wzięła sprawy w swoje ręce. Ostatnia scena to radość starych Solskich i Pawła, którzy cieszą się z tego, że na zawsze uwiążą dziewczynę w kuchni.

Trzecia część powstała 30 lat później poświęcona jest synowi Kasi, który wdał się w ojca i także zaczął sprowadzać sadzonki z Holandii. Piotruś wyrósł na żigolaka, Barbara Wolańska stała się ekspertką od seksu. Tylko docent Wolański nic się nie zmienił i nadal podczas wykładów z pedagogiki zaciągał się schowanym alkoholem.

Odbiór

Film spotkał się z pozytywnymi opiniami, aczkolwiek w zupełnie inny sposób został odebrany przez widzów. Krytycy chwalili Kogel-mogel za to, że jest to pierwszy film propagandowy, który można spokojnie obejrzeć i zrelaksować się. Do filmu nie dorośli jednak zwykli widzowie, którzy skakali z radości z żartów, które opowiadał Zenon chcący zakpić sobie z córki i żony. Dzisiaj produkcja ta uchodzi za komediodramat.

Rzeczywistość ukazana w filmach

  • Pudel uchodził za odmianę owcy.
  • Młodzi rolnicy hodowali owcę ubrani w garnitur.
  • Wiązanie niegrzecznego dziecka do kaloryfera uchodzi za coś normalnego.
  • Polska Ludowa jest niezwykle bogatym krajem, skoro psy jedzą cielęcinę.
  • Bogaty chłop ma i horyzont, i holzwagen, i jeszcze motor emzetę ma.
  • Posłuszne dziecko samo się zamyka w pokoju.
  • Sześciolatek jest właściwie dorosły.
  • Ślub kameralny liczy 150 osób.
  • Przyjaźń między mężczyzną a kobietą jest możliwa, ale tylko erotyczna.
  • Spiritus movens to najpopularniejszy alkohol na Podlasiu.

Kategoria:Filmy