Roxette: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to 83.19.99.75. Autor wycofanej wersji to Eustachy Motyka.)
 
(Nie pokazano 37 wersji utworzonych przez 23 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|Ech, Bach już umarł... echh, Mozart też już nie żyje... echh, i ja się coś źle czuję.|[[Per Gessle]], tzw. „mózg” Roxette – nie, prędzej już lider niż mózg – skromnie wzdycha pod swoją willą}}
'''Roxette''' - [[Szwecja|szwedzki]] zespół [[pop]]owo [[rock]]owy. Znany z takich hitów jak ''Sleeping in My Car'' (opowiada o tym, co dwoje ludzi odmiennej płci może robić razem na tylnym siedzeniu samochodu) i ''Joyride'' (zaproszenie na wożonko kradzionym autem).
'''Roxette''' [[Szwecja|szwedzki]] zespół [[pop rock|poprockowy]] śpiewający głównie o motoryzacji (''Sleeping in My Car'' o wybrykach na tylnym siedzeniu, czy ''Joyride'' o wożeniu się kradzionym autem).


== Historia ==
Roxette powstało w latach 80. Zaraz po wydaniu pierwszego albumu wszyscy mówili, że lepiej żeby już nie grali. Oni się uparli i ciągle grają, a wychodzi jak wychodzi.
Zespół powstał w latach 80. Zaraz po wydaniu pierwszego albumu każdy mówił, że lepiej aby już nie grali. Oni się uparli i do dzisiaj grają, a jak wychodzi – wszyscy widzą.


Sama kariera Roxette rozwinęła się dość dziwnie. Podczas wymiany studenckiej przebywający w Szwecji Amerykaniec usłyszał jedną piosenkę. Tak mu się spodobała, że na kasecie magnetofonowej stworzył jej kopię, którą zawiózł do Marylandu. Tam ludzie na punkcie owej piosenki oszaleli. Potem poszło z górki, sława została zdobyta szybko.
Sama kariera Roxette rozwinęła się dość dziwnie. Podczas wymiany studenckiej przebywający w Szwecji Amerykanin usłyszał jedną piosenkę, która spodobała mu się tak, że na kasecie magnetofonowej stworzył jej kopię, którą zawiózł do własnego narodu, by sprzedawać po targach i bazarach. Sprzedaż szła szybko, toteż zespół osiągnął nie lada sukces.


== Zespół ==
W skład Roxette wchodzi Per Gessle (gitara i wycie) i Marie Fredriksson (wycie; ma charakterystyczne nazwisko, które mało kto potrafi samodzielnie napisać).
W skład Roxette wchodzi [[Per Gessle]] ([[gitara]] i <del>darcie mordy</del> wokal) i [[Marie Fredriksson]] (wycie do [[mikrofon]]u i kanciasta twarz).


Charakterystyczną cechą Pera jest to, że ciągle zmienia wygląd. W początkowej fazie istnienia Roxette miał czerwone włosy, ubierał się w skóry i okładał tonami żelaza; później przefarbował włosy na czarno i upodobnił się do [[mop]]a. Następnie zapuścił włosy, przefarbował na brązowo i przestał się okładać skórą i metalem. Następnie swoje włosy ściął i przefarbował na złoto-brązowo. Aktualnie są krótkie i ciemnobrązowe, ale zapewne się to jeszcze zmieni.
Charakterystyczną cechą Pera jest to, że ciągle zmienia fryzury. W początkowej fazie istnienia Roxette miał czerwone włosy i ubierał się w skóry; później przefarbował włosy na czarno i upodobnił się do mopa. Następnie zapuścił włosy, przefarbował na brązowo i przestał się okładać skórą i metalem. Następnie swoje włosy ściął i przefarbował na złoto-brązowo. Aktualnie są krótkie i ciemnobrązowe, ale zapewne się to jeszcze zmieni.


Pan Gessle lubi drogie [[Samochód|samochody]] i tanie [[Wino|wina]], których ponoć posiada całą piwnicę. Hobby to daje znać o sobie charakterystycznym, chwiejnym scenicznym krokiem.
Włosy Marie są krótkie, gdyż jak sama stwierdziła, "''zużywa się mniej [[szampon]]u''".


Włosy Marie są krótkie, gdyż jak sama stwierdziła, ''„zużywa się mniej [[szampon]]u”''. Lubi czarny kolor, podobnie jak sataniści i black [[metalowcy]].
==Budowa piosenek==
* Ćwierkanie ptaków
* Szeleszczące liście
* Przejeżdżający samochód
* Przejeżdżający pociąg
* Rozmawiający ludzie
* Dzwonek rowerowy
* Solo gitarowe
* Ściszenie
* Wrzaski
* Szum wiatru


== Muzyka ==
Piosenki Roxette albo są tak powerowe, że wprost nie da się ich słuchać (''Sleeping in My Car''), albo tak powolne i nudne, że wszyscy zasypiają (''Reveal'').
Roxette to taki pseudo-rockowy potworek. Od zwykłych popowych dennych zespołów różni go tylko to, że muzycy zamiast ciężkich [[bit]]ów w dłoniach dzierżą [[Gitara|gitary]]. W utworach można usłyszeć charakterystyczne dla tychże gitar, miłe i przyjemne dla ucha dźwięki pił spalinowych i tym podobnych urządzeń. Ponadto dla urozmaicenia zastosowano takie odgłosy jak:
* odpalanie Harley'a (''She Doesn't Live Here Anymore''),
* ćwierkanie ptaków (''Queen of Rain''),
* telefon (''A Thing About You''),
* przejeżdżający pociąg (''The Big L''),
* i choćby szeleszczące liście czy wiatr.


Na uwagę zasługują także teledyski. Niezwykle często pojawia się w nich motyw telewizora (m.in. ''Dangerous'', ''A Thing About You'', ''She Doesn't Live Here Anyomre'', ''Real Sugar'' czy ''The Centre of the Heart'' – gdzie telewizorów występuje cała bateria). Nietrudno spotkać także motywy samochodów (''Sleeping in My Car'' czy ''Joyride'' – do dziś nie wiadomo, z jakiej okazji nasi muzycy z gitarami zamiast jechać jak ludzie w środku wozu, wyleźli na dach), a nawet… sedesów.
[[Kategoria:Szwedzkie zespoły]][[Kategoria:Zespoły rockowe]]

W tekstach utworów również bardzo często pojawiają się telewizory (choćby ''Spending My Time'') i samochody, na szczęście o sedesach raczej nie śpiewają (jeszcze…).

== Koncerty ==
Koncertów Roxette odbyło się bardzo dużo, z czego wszystkie mniej więcej wyglądały tak samo: Per biegał w te i z powrotem z rozkojarzonym wyrazem twarzy (oficjalnie: wina [[wina]]) i w pstrokatej, [[hippisi|hippisowskiej]] koszuli w kwiatki, lub ze smokiem na plecach, uważając aby nie potknąć się o kabel od swej odłączonej [[Gitara|gitary]]-atrapy i wiarygodnie udawać, że na niej gra, mimo obecności dwóch czy trzech innych roxettowych gitarzystów. Marie starała się podskakiwać najładniej i najzgrabniej z całego zespołu, oraz uważać na to, aby milimetrowej długości włosy równo przylegały do głowy, co trochę przeszkadzało czasem w śpiewaniu. Czasami udawało się utrzymać jedną czwartą sali w stanie względnej przytomności aż do końca koncertu. W reszcie przypadków, na bis zamiast utworu ''Joyride'', Roxette byli zmuszeni śpiewać ''Go to Sleep'', aby nie budzić śpiącej publiczności.

Najwięcej fanów wzięło udział w koncercie który odbył się w [[Pekin]]ie w 1995 roku, ale nie od dziś wiadomo, że [[Chińczycy]] mają problemy z przeludnieniem.

== Zobacz też ==
* [[Per Gessle]]

[[Kategoria:Szwedzkie zespoły]]
[[Kategoria:Zespoły rockowe]]

Aktualna wersja na dzień 12:23, 11 lut 2022

Ech, Bach już umarł... echh, Mozart też już nie żyje... echh, i ja się coś źle czuję.

Per Gessle, tzw. „mózg” Roxette – nie, prędzej już lider niż mózg – skromnie wzdycha pod swoją willą

Roxetteszwedzki zespół poprockowy śpiewający głównie o motoryzacji (Sleeping in My Car o wybrykach na tylnym siedzeniu, czy Joyride o wożeniu się kradzionym autem).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Zespół powstał w latach 80. Zaraz po wydaniu pierwszego albumu każdy mówił, że lepiej aby już nie grali. Oni się uparli i do dzisiaj grają, a jak wychodzi – wszyscy widzą.

Sama kariera Roxette rozwinęła się dość dziwnie. Podczas wymiany studenckiej przebywający w Szwecji Amerykanin usłyszał jedną piosenkę, która spodobała mu się tak, że na kasecie magnetofonowej stworzył jej kopię, którą zawiózł do własnego narodu, by sprzedawać po targach i bazarach. Sprzedaż szła szybko, toteż zespół osiągnął nie lada sukces.

Zespół[edytuj • edytuj kod]

W skład Roxette wchodzi Per Gessle (gitara i darcie mordy wokal) i Marie Fredriksson (wycie do mikrofonu i kanciasta twarz).

Charakterystyczną cechą Pera jest to, że ciągle zmienia fryzury. W początkowej fazie istnienia Roxette miał czerwone włosy i ubierał się w skóry; później przefarbował włosy na czarno i upodobnił się do mopa. Następnie zapuścił włosy, przefarbował na brązowo i przestał się okładać skórą i metalem. Następnie swoje włosy ściął i przefarbował na złoto-brązowo. Aktualnie są krótkie i ciemnobrązowe, ale zapewne się to jeszcze zmieni.

Pan Gessle lubi drogie samochody i tanie wina, których ponoć posiada całą piwnicę. Hobby to daje znać o sobie charakterystycznym, chwiejnym scenicznym krokiem.

Włosy Marie są krótkie, gdyż jak sama stwierdziła, „zużywa się mniej szamponu. Lubi czarny kolor, podobnie jak sataniści i black metalowcy.

Muzyka[edytuj • edytuj kod]

Roxette to taki pseudo-rockowy potworek. Od zwykłych popowych dennych zespołów różni go tylko to, że muzycy zamiast ciężkich bitów w dłoniach dzierżą gitary. W utworach można usłyszeć charakterystyczne dla tychże gitar, miłe i przyjemne dla ucha dźwięki pił spalinowych i tym podobnych urządzeń. Ponadto dla urozmaicenia zastosowano takie odgłosy jak:

  • odpalanie Harley'a (She Doesn't Live Here Anymore),
  • ćwierkanie ptaków (Queen of Rain),
  • telefon (A Thing About You),
  • przejeżdżający pociąg (The Big L),
  • i choćby szeleszczące liście czy wiatr.

Na uwagę zasługują także teledyski. Niezwykle często pojawia się w nich motyw telewizora (m.in. Dangerous, A Thing About You, She Doesn't Live Here Anyomre, Real Sugar czy The Centre of the Heart – gdzie telewizorów występuje cała bateria). Nietrudno spotkać także motywy samochodów (Sleeping in My Car czy Joyride – do dziś nie wiadomo, z jakiej okazji nasi muzycy z gitarami zamiast jechać jak ludzie w środku wozu, wyleźli na dach), a nawet… sedesów.

W tekstach utworów również bardzo często pojawiają się telewizory (choćby Spending My Time) i samochody, na szczęście o sedesach raczej nie śpiewają (jeszcze…).

Koncerty[edytuj • edytuj kod]

Koncertów Roxette odbyło się bardzo dużo, z czego wszystkie mniej więcej wyglądały tak samo: Per biegał w te i z powrotem z rozkojarzonym wyrazem twarzy (oficjalnie: wina wina) i w pstrokatej, hippisowskiej koszuli w kwiatki, lub ze smokiem na plecach, uważając aby nie potknąć się o kabel od swej odłączonej gitary-atrapy i wiarygodnie udawać, że na niej gra, mimo obecności dwóch czy trzech innych roxettowych gitarzystów. Marie starała się podskakiwać najładniej i najzgrabniej z całego zespołu, oraz uważać na to, aby milimetrowej długości włosy równo przylegały do głowy, co trochę przeszkadzało czasem w śpiewaniu. Czasami udawało się utrzymać jedną czwartą sali w stanie względnej przytomności aż do końca koncertu. W reszcie przypadków, na bis zamiast utworu Joyride, Roxette byli zmuszeni śpiewać Go to Sleep, aby nie budzić śpiącej publiczności.

Najwięcej fanów wzięło udział w koncercie który odbył się w Pekinie w 1995 roku, ale nie od dziś wiadomo, że Chińczycy mają problemy z przeludnieniem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]