Bitwa pod Gorlicami: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
 
 
(Nie pokazano 22 wersji utworzonych przez 17 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Gorlice bitwa.jpg|250px|thumb|''Panowie, gonimy ich na 3! 1, 2 i…'']]
'''Bitwa pod Gorlicami''' -
[[Plik:OperacjaGorlicka-jency.rosyjscy.jpg|thumb|250px|Dogonieni]]
Jedna z najkrwawszych bitew [[I wojna światowa|I Wojny Światowej]]. Zginęło podczas niej ponad 200 tys. żołnierzy po obu stronach.


'''Bitwa pod Gorlicami''' ('''Operacja gorlicka''') – jedna z najkrwawszych bitew [[I wojna światowa|I wojny światowej]]. Zginęło podczas niej ponad 200 tys. żołnierzy po obu stronach.


== Przebieg ==
== Przebieg ==
Do [[2 maja]] [[1915]] roku właściwie nie działo się nic ciekawego. Atakowali raz jedni, raz drudzy i nic wiele z tego nie wynikło. I właśnie 2 maja połączone armie: [[Niemcy|niemiecka]] i [[Austria|austro]]-[[Węgrzy|węgierska]] zaatakowały pozycje [[Rosja]]n. Zaskoczeni żołnierze rosyjscy, jak to zwykle bywa, uciekli w krzaki i okopali się na [[wzgórze Pustki|wzgórzu Pustki]]. Austriacy i Niemcy zajęli pozycje u podnóża wzgórza, a następnie rozpoczęli ostrzał pozycji rosyjskich. Tymczasem genialni dowódcy rosyjscy wydali rozkaz, aby nie strzelać, żeby nie zdradzić wrogowi swoich pozycji. Przypominało to trochę grę w statki. Austriacy strzelali, a Rosjanie krzyczeli „pudło” albo „trafiony – zatopiony”. W okopach rosyjskich prowadzono zakłady o to, czy tym razem trafią w nas czy nie. Oczywiście zakładanie się, że trafią było bezsensowne, ponieważ nawet jakby ktoś wygrał zakład, to w stanie martwym trudno byłoby mu odebrać wygraną. Po 24 godzinach bezustannego ostrzału Rosjanie w końcu zdecydowali się odpowiedzieć ogniem. I strzelali tak na przemian, raz jedni, raz drudzy, jeszcze 4 dni.
W końcu Rosjanom skończyła się wódka i poszli po nią aż do Rygi i Mińska. Niemcy poszli za nimi i pozostali tam aż do czasu, gdy Rosjanie wkurzeni brakiem wódki obalili cara i wrócili się jeszcze dalej w głąb kraju.


== Zobacz też ==
* [[I wojna światowa]]
* [[bitwa pod Passchendaele]]
* [[bitwa nad Sommą]]


{{stub|hist}}
Do 2 maja 1915r. właściwie nie działo się nic ciekawego. Atakowali raz jedni, raz drudzy i nic wiele z tego nie wynikło. I właśnie 2 maja połączone armie Niemiecka i Austro-Węgierska zaatakowały pozycje Rosjan. Zaskoczeni żołnierze rosyjscy, jak to zwykle bywa, uciekli w krzaki i okopali się na [[wzgórze Pustki|wzgórzu Pustki]]. Austriacy i Niemcy zajęli pozycje u podnóża wzgórza, a następnie rozpoczęli ostrzał pozycji rosyjskich. Tymczasem genialni dowódcy rosyjscy wydali rozkaz, aby nie strzelać, żeby nie zdradzić wrogowi swoich pozycji. przypominało to troche grę w statki. Austriacy strzelali, a Rosjanie krzyczeli "pudło" albo "trafiony-zatopiony". W okopach rosyjskich prowadzono zakłady o to, czy tym razem trafią w nas czy nie Oczywiście zakładanie się, że trafią było bezsensowne, ponieważ nawet jakby ktoś wygrał zakład, to w stanie martwym trudno byłoby mu odebrać wygraną.Po 24 godzinach bezustannego ostrzału Rosjanie w końcu zdecydowali się odpowiedzieć ogniem. I strzelali tak naprzemian, raz jedni, raz drudzy, jeszcze 4 dni.
{{stopka}}


[[Kategoria:I wojna światowa]]

[[Kategoria:Bitwy|Gorlice]]
== Zakończenie walk ==
[[Kategoria:Historia Niemiec]]

[[Kategoria:Historia Rosji]]

[[Kategoria:Polska pod zaborami]]
Ponieważ kule uszkodziły wiele dzrew, 5 maja przyszedł [[leśniczy|leśniczy]], wpierdolił wszystkim i kazał się wynosić.

Aktualna wersja na dzień 14:40, 25 paź 2021

Panowie, gonimy ich na 3! 1, 2 i…
Dogonieni

Bitwa pod Gorlicami (Operacja gorlicka) – jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej. Zginęło podczas niej ponad 200 tys. żołnierzy po obu stronach.

Przebieg[edytuj • edytuj kod]

Do 2 maja 1915 roku właściwie nie działo się nic ciekawego. Atakowali raz jedni, raz drudzy i nic wiele z tego nie wynikło. I właśnie 2 maja połączone armie: niemiecka i austro-węgierska zaatakowały pozycje Rosjan. Zaskoczeni żołnierze rosyjscy, jak to zwykle bywa, uciekli w krzaki i okopali się na wzgórzu Pustki. Austriacy i Niemcy zajęli pozycje u podnóża wzgórza, a następnie rozpoczęli ostrzał pozycji rosyjskich. Tymczasem genialni dowódcy rosyjscy wydali rozkaz, aby nie strzelać, żeby nie zdradzić wrogowi swoich pozycji. Przypominało to trochę grę w statki. Austriacy strzelali, a Rosjanie krzyczeli „pudło” albo „trafiony – zatopiony”. W okopach rosyjskich prowadzono zakłady o to, czy tym razem trafią w nas czy nie. Oczywiście zakładanie się, że trafią było bezsensowne, ponieważ nawet jakby ktoś wygrał zakład, to w stanie martwym trudno byłoby mu odebrać wygraną. Po 24 godzinach bezustannego ostrzału Rosjanie w końcu zdecydowali się odpowiedzieć ogniem. I strzelali tak na przemian, raz jedni, raz drudzy, jeszcze 4 dni. W końcu Rosjanom skończyła się wódka i poszli po nią aż do Rygi i Mińska. Niemcy poszli za nimi i pozostali tam aż do czasu, gdy Rosjanie wkurzeni brakiem wódki obalili cara i wrócili się jeszcze dalej w głąb kraju.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.