Pizza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Rozszerzenie)
Linia 1: Linia 1:
'''Pizza''' (lub ''Pidza''. czytaj: ''picca'') – okrągłe, niskie [[ciasto]] pochodzące z [[Włochy|Włoch]]. Najczęściej podawane jest z różnymi dodatkami ([[pepperoni]], [[Ser|ser]], [[Pomidor|pomidory]]...) w [[Pizzeria|Pizzeriach]]. Zazwyczaj jest to ulubione danie Italiańców, choć wg. nich Pizza, to ciasto cieniusieńkie, nie dobre. Pizza taka, jak u nas jest gruba i ma multum dodatków.
'''Pizza''' - (lub ''Pidza''. czytaj: ''picca'') –[[potrawa]] pochodząca z [[włochy|Włoch]] prawdopodobnie przywieziona wraz z [[marchew]] i [[kapusta|kapustą]] przez [[królowa Bona|królową Bonę]], która zajadała się potrawą dopóki, dopóty nie zaklinowała się w [[drzwi]]ach sypialni.

= Występowanie =

Dziś potrawę tę można napotkać w każdym zakątku każdego miasta, pod nieomal każdym szyldem. Pizzę sprzedaje i [[kuchnia]] polska i włoska i francuska, tylko chińsko-wietnamska pozostała poza jej wpływem i nadal inwestuje w [[sajgonki]].

Pizzę spotkać można również w nieomal każdym [[sklep]]ie spożywczym lub spożywczo-przemysłowym. Największy wybór, co nie oznacza najlepszego wyboru, jest zazwyczaj w osiedlowym supermarkecie. Pizza tam występująca jest zazwyczaj zamrożona, a po rozmrożeniu nadaje się do spożycia.

= Rodzaje =

* W wersji '''podstawowej''' pizza jest płaskim [[placek|plackiem]] z wypieszczonego, wygładzonego [[ciasto|ciasta]] drożdżowego, które posmarowane jest [[sos]]em pomidorowym lub w tańszej wersji a la [[supermarket]] [[przecier]]em. Szczęśliwcy znajdują w tej wersji czasami [[grzyb]]a, którego nazywają pieczarką, by uspokoić [[sumienie]].

* Wersja ta nieco różni się od tzw. '''pizzy studenckiej''', która składa się z tygodniowego [[naleśnik]]a i dowolnego [[produkt]]u, który znajduje się w lodówce. Około pierwszego dnia każdego [[miesiąc]]a ilość [[produkt]]ów wzrasta nawet do trzech lub czterech proporcjonalnie do ilości osób korzystającej z [[lodówka|lodówki]].

* '''Wersja rodzinna''' charakteryzuje się dużą ilością ciasta ukształtowanego w olbrzymie [[koło]]. [[Dodatki]] są tu mniej ważne i liczy się głownie ilość od jakości i różnorodności. Nieodzownym jednakże jej [[składnik]]iem jest [[ser]] i dodatkowa porcja [[ketchup]]u, która przy odrobinie szczęścia zabija [[smak]] całości.

* '''Wersja dla ircocholików''' jest zazwyczaj podobna do pizzy rodzinnej. W niej również chodzi o ilość, a nie jakość, zwłaszcza, iż osobnik taki rzadko odrywa [[wzrok]] od [[monitor]]a. Ważnym [[element]]em tej pizzy jest jednak [[dostawca]], który przynosi pod wskazany [[adres]] zamówiona potrawę, która przy odrobinie szczęścia jest ciepła i nadaje się do natychmiastowego spożycia.

* '''Wersja dla wybrednych''' charakteryzuje się ilością, jakością i różnorodnością [[składnik]]ów. Do wyboru jest m.in. [[peperoni]],[[ kukurydza]], [[boczek]], [[salami]], [[szynka]],[[ ostrygi]], [[krewetki]], [[małże]], [[papryka]], [[ananas]], [[oliwki]] itd., które posypane są osypany tartym serem i ziołami. Wersję, którą samemu można wybrać również przynosi dostawca, jednak w tym przypadku pizza jest ciepła, a [[doręczyciel]] liczy na [[napiwek]], co często daje do zrozumienia śpiąc na wycieraczce.

Wersja ta dzieli się na podwersje w zależności od kompozycji dodatków i nazwy [[pizzeria|pizzeri]], w której jest pieczona.

* '''Gruba''' to wersja na grubym cieście. Może być kombinacją zarówno tej [[market]]owej, jak i tej dla wybrańców.

* '''Cienka''' to dla odmiany i ku zaskoczeniu wszystkich wersja pizzy, przez którą jak podnosimy ją z [[talerz]]a widzimy swoje palce z powodu o dziwo cienkiego ciasta.

= Historia =

Podobno to, czym teraz zachwycamy się i obżeramy znane było już starożytnym Grekom. Piekli oni coś w rodzaju [[chleb]]a, smarowali go oliwą i czosnkiem i posypywali [[zioła]]mi. [[Pomysł]] ten może być inspiracją dla twórców pizzy studenckiej. Jest bowiem tańszy w realizacji i w urozmaicony sposób pozwala wykorzystać czerstwy [[chleb]].

Z Grecji pizza trafiła do starożytnego [[Rzym]]u, gdzie doprawiono ją [[pomidor]]ami, a w późniejszym [[okres]]ie [[sos]]em pomidorowym.

Pierwsza [[współczesna pizza miała powstać w 1889 r., kiedy to Neapol]] odwiedziła [[królowa]] Włoch, Małgorzata (Margerita) znana z francuskiego podniebienia. Tamtejszy [[piekarz]] przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę z pomidorami, serem mozzarella i bazylią, która była w narodowych barwach Włoch (Kucharz w ten sposób chciał zdobyć serce królowej. Pomyślał: J''eśli nie wezmę jej na smak, to może na wzrok?''Udało mu się. Królowa skazała go na dożywocie, więc uniknął śmierci. )

Nazwano ją ku zaskoczeniu wszystkich margerita - do dziś jest to nazwa pizzy.

= Przepisy =

*[http://szewo.com/public/pizza.phtml ponoć łatwa i tania]
*[http://pychotka.pl/przepisy-kulinarne/pizza.html do wyboru i koloru]

== Zobacz też ==
*[[Pizzeria]]
*[[Dostawca pizzy]]
*[[Student]]





{{stubkuch}}
[[Kategoria:Sztuka kulinarna]]
[[Kategoria:Sztuka kulinarna]]

Wersja z 11:17, 30 sie 2006

Pizza - (lub Pidza. czytaj: picca) –potrawa pochodząca z Włoch prawdopodobnie przywieziona wraz z marchewką i kapustą przez królową Bonę, która zajadała się tą potrawą dopóki, dopóty nie zaklinowała się w drzwiach sypialni.

Występowanie

Dziś potrawę tę można napotkać w każdym zakątku każdego miasta, pod nieomal każdym szyldem. Pizzę sprzedaje i kuchnia polska i włoska i francuska, tylko chińsko-wietnamska pozostała poza jej wpływem i nadal inwestuje w sajgonki.

Pizzę spotkać można również w nieomal każdym sklepie spożywczym lub spożywczo-przemysłowym. Największy wybór, co nie oznacza najlepszego wyboru, jest zazwyczaj w osiedlowym supermarkecie. Pizza tam występująca jest zazwyczaj zamrożona, a po rozmrożeniu nadaje się do spożycia.

Rodzaje

  • W wersji podstawowej pizza jest płaskim plackiem z wypieszczonego, wygładzonego ciasta drożdżowego, które posmarowane jest sosem pomidorowym lub w tańszej wersji a la supermarket przecierem. Szczęśliwcy znajdują w tej wersji czasami grzyba, którego nazywają pieczarką, by uspokoić sumienie.
  • Wersja ta nieco różni się od tzw. pizzy studenckiej, która składa się z tygodniowego naleśnika i dowolnego produktu, który znajduje się w lodówce. Około pierwszego dnia każdego miesiąca ilość produktów wzrasta nawet do trzech lub czterech proporcjonalnie do ilości osób korzystającej z lodówki.
  • Wersja rodzinna charakteryzuje się dużą ilością ciasta ukształtowanego w olbrzymie koło. Dodatki są tu mniej ważne i liczy się głownie ilość od jakości i różnorodności. Nieodzownym jednakże jej składnikiem jest ser i dodatkowa porcja ketchupu, która przy odrobinie szczęścia zabija smak całości.
  • Wersja dla ircocholików jest zazwyczaj podobna do pizzy rodzinnej. W niej również chodzi o ilość, a nie jakość, zwłaszcza, iż osobnik taki rzadko odrywa wzrok od monitora. Ważnym elementem tej pizzy jest jednak dostawca, który przynosi pod wskazany adres zamówiona potrawę, która przy odrobinie szczęścia jest ciepła i nadaje się do natychmiastowego spożycia.

Wersja ta dzieli się na podwersje w zależności od kompozycji dodatków i nazwy pizzeri, w której jest pieczona.

  • Gruba to wersja na grubym cieście. Może być kombinacją zarówno tej marketowej, jak i tej dla wybrańców.
  • Cienka to dla odmiany i ku zaskoczeniu wszystkich wersja pizzy, przez którą jak podnosimy ją z talerza widzimy swoje palce z powodu o dziwo cienkiego ciasta.

Historia

Podobno to, czym teraz zachwycamy się i obżeramy znane było już starożytnym Grekom. Piekli oni coś w rodzaju chleba, smarowali go oliwą i czosnkiem i posypywali ziołami. Pomysł ten może być inspiracją dla twórców pizzy studenckiej. Jest bowiem tańszy w realizacji i w urozmaicony sposób pozwala wykorzystać czerstwy chleb.

Z Grecji pizza trafiła do starożytnego Rzymu, gdzie doprawiono ją pomidorami, a w późniejszym okresie sosem pomidorowym.

Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 r., kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata (Margerita) znana z francuskiego podniebienia. Tamtejszy piekarz przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę z pomidorami, serem mozzarella i bazylią, która była w narodowych barwach Włoch (Kucharz w ten sposób chciał zdobyć serce królowej. Pomyślał: Jeśli nie wezmę jej na smak, to może na wzrok?Udało mu się. Królowa skazała go na dożywocie, więc uniknął śmierci. )

Nazwano ją ku zaskoczeniu wszystkich margerita - do dziś jest to nazwa pizzy.

Przepisy

Zobacz też