Francuski czołg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Amoniak. Autor wycofanej wersji to 77.253.158.198.)
Linia 72: Linia 72:
Dziś francuskie wojska wyposażone są w nowoczesne i bardzo przystojne czołgi, wśród których modelem podstawowym jest [[czołg AMX-56 Leclerc|Leclerc]], nazwany tak od nazwiska swego konstruktora – Leclerca, znanego głównie z serialu [['Allo, 'Allo]].
Dziś francuskie wojska wyposażone są w nowoczesne i bardzo przystojne czołgi, wśród których modelem podstawowym jest [[czołg AMX-56 Leclerc|Leclerc]], nazwany tak od nazwiska swego konstruktora – Leclerca, znanego głównie z serialu [['Allo, 'Allo]].


Nowoczesne francuskie czołgi można zobaczyć co roku [[14 lipca]] na ulicach [[Paryż]]a, dumnie defilujące w ostrych promieniach [[słońce|słońca]] (''słońca wolności'' – oczywiście!). [[Media:[[Media:Przyklad.ogg]][[Media:[[Media:Przyklad.ogg]][[Media:[[Media:Przyklad.ogg]]]]]]]]
Nowoczesne francuskie czołgi można zobaczyć co roku [[14 lipca]] na ulicach [[Paryż]]a, dumnie defilujące w ostrych promieniach [[słońce|słońca]] (''słońca wolności'' – oczywiście!).


==Ciekawostki==
==Ciekawostki==

Wersja z 19:05, 6 lut 2008

To ja, Leclerc!

Standardowe powitanie czołgu Leclerc

Odwrót!!

Standardowe pożegnanie czołgu Leclerc

Francuski czołg – estetycznie i harmonijnie zaprojektowana francuska maszyna bojowa, wyjątkowo efektownie prezentująca się na polu walki. Zwłaszcza w pierwszych promieniach poranka, zakwitających nieśmiałymi odblaskami w kropelkach rosy na mocnym, męskim pancerzu czołgu.

Prawda, że śliczne?

Systematyka

Wyróżnia się kilka rodzajów francuskich czołgów:

  • czołgi lekkie
    • czołgi lekkie jak piórko
    • czołgi wagi koguciej
    • czołgi... po prostu lekkie
  • czołgi średnie
  • czołgi ciężkie
    • czołgi zwyczajnie ciężkie
    • czołgi bardzo ciężkie
    • czołgi ciężkie jak jasna cholera

Budowa

Francuski czołg jest bardzo silnie zbudowany. Posiada mocno wykształcony kadłub, kształtną wieżyczkę, niezwykle groźną lufę, zaś osadzony jest na kołach, gdyż we Francji nie używa się gąsienic, bo to takie niehumanitarne...

Plik:800px-AMX-10RC 017.JPG
...a jakże! – na kołach!

Wyposażony jest w silnik i skrzynię biegów o pięciu przełożeniach:

do przodu

  1. avant! (pol. Przed nami Polacy, oni zrobią to za nas – jedźmy za nimi to dostaniemy medal za odwagę!)

do tyłu

  1. a rebours, monsieurs (pol. Niemiecki piechur, uciekamy – może porysować nam lakier!)
  2. a retour! (pol. Niemiecki piechur z granatem, wiać – może pognieść nim karoserię!)
  3. merde!! (pol. Niemieckie działo! Uciekaj, komu życie miłe! Polacy za nas je zniszczą, a wino i medale za odwagę i tak dostaniemy my!)
  4. sacrebleu!!! (pol. Niemiecki czołg! Zepsuty! Wiejemy!!!) – uwaga natury taktycznej – bieg stosowany jedynie w przypadku ogromnej przewagi liczebnej wroga: 1 zepsuty lekki czołg niemiecki vs. 150 sprawnych ciężkich czołgów francuskich

Warto wspomnieć że czołg francuski posiada nieruchomą wieżyczkę z lufą ustawioną do tyłu aby spowolnić maszyny nieprzyjaciela w czasie odwrotu

Formacje

Czołgi francuskie, niezależnie od okresu, w którym powstawały, zawsze ślicznie komponowały się w pejzażach Normandii i Alzacji. Pomalowane na efektowne kolory maskujące grupowane były tak, by uzupełniać i wypełniać ewentualne niedoskonałości rzeźby terenu. Najczęściej grupowano je po trzy sztuki, gdyż, jak wiadomo, liczba trzy jest liczbą doskonałą. Takie formacje nazywano eskadrami, ponieważ słowo to brzmiało niczym śmiałe wezwanie do żołnierzy.

Eskadry łączyły się w kompanie dzięki sugestiom doświadczonych architektów przestrzennych, czuwających nad tym, by pole walki było estetycznie zagospodarowane. Takie kompanie jechały potem w wesołej kawalkadzie na wino do pobliskiego miasteczka.

Oczywiście – kompanie łączyły się w bataliony, zaś bataliony w brygady, i wtedy mogło dojść do niejednej rozróby. Na szczęście mili francuscy policjanci na czas uspokajali co bardziej krewkie sztuki.

Szczytem skupienia czołgów francuskich była dywizja, a z nią nie było żartów. Taka dywizja mogła przecież wypić cały zapas wina z czterech ostatnich lat, n'est-ce pas?!

Zastosowanie

Francuskie czołgi walczą przede wszystkim o wolność, równość i braterstwo. Na polu walki wznoszą przeto okrzyki:

Vive la Liberté!


oraz

Vive la Révolution!


,

machając przy tym patriotycznie niebiesko-biało-czerwonymi sztandarami. Niektóre zaś, przynajmniej te bardziej obywatelsko uświadomione, śpiewają przy tym unisono Marsyliankę.

Załoga

Załoga składa się z:

  • kierowcy (musi ktoś przecież zręcznie wymijać przeszkody w postaci krzaczków aby lakierek sie nie porysował albo szybko uciekać z pola bitwy.)
  • radiooperator (aby mógł powiadomić inne czołgi o zbliżającej się piechocie, albo wysłać wiadomość do Niemców o poddaniu się...)
  • malarz pokładowy (żeby mógł dostosować zabarwienie czołgu do aktualnego klimatu albo najnowszych trendy)

Celowniczy i amunicyjny występują w postaci reprezentacyjnej, ale w razie czego mogli szybko wystawić białą flagę przez właz.

I wojna światowa

Po raz pierwszy czołgi francuskie wystąpiły podczas I wojny światowej. Wprawdzie pod Sommą jeszcze nie walczyły (bo gaża była za niska i tylko Anglicy wystawili swoje Mark I), ale za to dzielnie stawały pod Verdun i w pierwszej bitwie pod Ypres, choć w drugiej nałykały się gazu musztardowego i długo potem męczył je okropny kaszelek.

Nie załapały się również na Bitwę nad Marną, bo nie miały na taksówkę (zrzuta starczyła zaledwie dla kompanii czołgów), ale summa summarum chwalebnie przeszły szlak bojowy tej wojny.

Plik:Taxis of the Marne.jpg
Właśnie na te taksówki nie załapały się francuskie czołgi pod Marną

II wojna światowa

Podczas drugiej wojny światowej, chcąc uchronić czołgi od ciężkiego losu, jaki je spotkał pod Verdun, ustawiono je przezornie za Linią Maginota. Dzięki temu, oraz dzięki uprzejmości panów hitlerowców, udało się francuskim wojskom pancernym uniknąć straszliwej katastrofy – na żadnym egzemplarzu nie został porysowany lakier.

Współczesność

Dziś francuskie wojska wyposażone są w nowoczesne i bardzo przystojne czołgi, wśród których modelem podstawowym jest Leclerc, nazwany tak od nazwiska swego konstruktora – Leclerca, znanego głównie z serialu 'Allo, 'Allo.

Nowoczesne francuskie czołgi można zobaczyć co roku 14 lipca na ulicach Paryża, dumnie defilujące w ostrych promieniach słońca (słońca wolności – oczywiście!).

Ciekawostki

Najciekawszym czołgiem wśród francuskich czołgów był bez wątpienia Char 2C. W najcięższej wersji ważył 60 ton, choć był wykonany z papieru lub drewna. Przy okazji zaważył on na karierze kilku francuskich generałów i przemysłowców (dziw, że Francja uchowała się do dziś!).

W 95% francuskich czołgów to tylni pancerz jest najgrubszy (100-150 mm) zaś osłona przednia składa się z wysokiej jakości stopu gliny i tektury z błyszczącym lakierem ochronnym. Pozostałe 5% maszyn nie ma wogóle pancerza ponieważ uznano że i tak nie pojadą na front...

Fakty

Ile czołgów trzeba by obronić Paryż? Nie wiadomo, nikt jeszcze nie próbował.

Medal.svg