Opole: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Drozdz. Autor wycofanej wersji to 83.22.102.15.)
Linia 13: Linia 13:
* '''[[Metalchem (Opole)|Metalchem]]''' – kilka bloków, które omyłkowo, zamiast na ZWM-ie, znalazły się w Grotowicach, bo w biurze projektowym okno było otwarte i wiatr przekręcił mapę.
* '''[[Metalchem (Opole)|Metalchem]]''' – kilka bloków, które omyłkowo, zamiast na ZWM-ie, znalazły się w Grotowicach, bo w biurze projektowym okno było otwarte i wiatr przekręcił mapę.
* '''ZWM''' - Sodomia i Głomoria, labirynt Minotaura; spacer po zmierzchu tylko na własną (nie)odpowiedzialność.
* '''ZWM''' - Sodomia i Głomoria, labirynt Minotaura; spacer po zmierzchu tylko na własną (nie)odpowiedzialność.

* '''Zakrzów''' - Prawdziwa stolica Polski, można znaleźć tu wszystko co najlepsze. Wchodząc na Zakrzów już z niego nie wychodzisz. Tak naprawdę Opole jest dzielnica Zakrzowa ale tylko nieliczni o tym wiedza.
==Ulice==
==Ulice==
*'''ul. Oświęcimska''' – przejażdżka tą dwupasmową (jeden pas do centrum, drugi z) daje przeżyć turbulencje podczas przekraczania prędkości 30 km/h.
*'''ul. Oświęcimska''' – przejażdżka tą dwupasmową (jeden pas do centrum, drugi z) daje przeżyć turbulencje podczas przekraczania prędkości 30 km/h.

Wersja z 22:39, 30 kwi 2008

Centrum Opola
Plik:Komiks-egipt.jpg
Starożytny opolanin wręczający łapówkę faraonowi miasta

Opole – miasto i powiat, stolica województwa opolskiego, powiatu opolskiego, Opolszczyzny i polskiej piosenki.

Dzielnice

  • Kolonia Gosławicka – centrum złodziejstwa opolskiego. Osiedle domków jednorodzinnych i trochę więcej jak jednorodzinnych. Są tu również posiadłości byłych baronów SLD, na jakiś czas opuszczone – z oczywistych względów.
  • Gosławice – tutaj mieszkają bauery, którzy raczą mieszkańców okolicznych osiedli zapachami prawdziwej natury. Jak dobrze zawieje, to i na Rynku czuć, że na polach wylano nawóz.

Osiedla

  • Malinka – skupisko płyt betonowych, przypominające stylem pomieszanie pop-artu i kilku obrazów Witkacego (głównie tych z podpisem „grzyby”).
  • Chabrów – niegdyś zachwaszczone pola, na których zamiast zboża wyrosły bloki. Jedyne miejsce w regionie, gdzie ludzie mieszkają w tzw. „deskach” i „boninach”.
  • Metalchem – kilka bloków, które omyłkowo, zamiast na ZWM-ie, znalazły się w Grotowicach, bo w biurze projektowym okno było otwarte i wiatr przekręcił mapę.
  • ZWM - Sodomia i Głomoria, labirynt Minotaura; spacer po zmierzchu tylko na własną (nie)odpowiedzialność.

Ulice

  • ul. Oświęcimska – przejażdżka tą dwupasmową (jeden pas do centrum, drugi z) daje przeżyć turbulencje podczas przekraczania prędkości 30 km/h.
  • ul. Wiejska – zaczyna się w Gosławicach, potem nagle znika, aby znowu wyjść na światło dziennie koło ronda.
  • al. Witosa - autostrada od wiecznie pustego pałacu Cyganów do pola pszenicy, potrzebna jak pięść do ryja nie licząc amatorów wyścigów na 1/4 mili. Uchodzi też za jeden z najbardziej znaczących czynników w doborze naturalnym nie dość zaradnych zwierząt domowych.
  • ul. Wschodnia - odprysk al. Witosa, z którą miał się cudownie połączyć; niestety te diaboliczne plany pokrzyżowali mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych złośliwie budując swoje ziemianki.
  • ul. Ozimska - opolskie Champs Elysées, no... w każdym razie Champs.

Sklepy

  • Real – kameralny butik na ZWM-ie; miejsce cotygodniowych pielgrzymek opolan. Przechowalnia opolskiej wyższej klasy żulerni – wyjadaczy kurczaków z grilla i żebraczy wózkowych.
  • Copernicus Solaris Center – miś na skalę naszych możliwości. Miały się tu znajdować restauracje, sklepy, butiki, parkingi podziemne, kina, baseny, hotele, stacje metra, wyrzutnie rakiet kosmicznych, niestety został wyburzony, a w jego miejscu jest budowany nowy gmach, jednak niewykluczone, iż w międzyczasie zmieni on jeszcze parę razy właścicieli i swoje przeznaczenie.
  • Galeria Opolanin – w przeszłości pawilon handlowy wybudowany, że tak powiem, od dupy strony wobec ul. Ozimskiej; obecnie pawilon handlowy z załączonym jednopiętrowym Tesco; posiada znaki drogowe pod przejściem nadziemnym dla pieszych.

Ważne miejsca i obiekty

  • Ratusz – taki jasny budynek w samym środku Opola; bezczelni Włosi skopiowali nasz pomysł i zbudowali sobie we Florencji podobny ratusz, ale jeszcze zobaczą!
  • Amfiteatr im. Tysiąclecia – nazwany najprawdopodobniej w nawiązaniu do swojego stanu technicznego; ławki pamiętają czasy mieszkających w zamku książąt, natomiast zadaszenie jest nowsze - z XIX wieku.
  • Wieża Piastowska – młodsza siostra Amfiteatru, kilka razy już zmieniała swoja czapkę. Na tarasie widokowym uwielbiają przesiadywać gołębie i inny drób – ich lądowisko jest wyraźnie zaznaczone specjalną białą farbą.

Edókacja

  • Politechnika Opolska - wydala inżynierów od fikołków i europeistyki.
  • Uniwersytet Opolski - Jagiellonka wysiada; na wzgórzu uniwersyteckim znajduje się zamek, w którym uwięziony był onegdaj królewicz Stanisław I Pyszny.

Inne miejsca

Plik:Przyjemnej podróży.jpg
W drodze na Opole Wschodnie
  • Działki – losowo rozmieszczone obiekty, niepodlegające planom zagospodarowania przestrzennego. Sekret wysokiej produkcji rolnej całego regionu.
  • Opole Wschodnie – zabytek wciągnięty odkurzaczem na listę dziedzictwa UNESCO. Stary, secesyjny dworzec, który łatwo odnaleźć, kierując się zapachem.
  • Wyspa Bolko – miejsce wypoczynku i zabawy małych, słodkich, pijanych nastolatków. Istnieją dalekosiężne plany posprzątania tych okolic z butelek po Komandosach i opakowań po L&M-ach.

Komunikacja miejska

Plik:Raf251 dmitrii.jpg
Najnowszy nabytek MZK

Przez ulicę czasem przetoczy się autobus MZK, ale albo jest spóźniony 2 godziny, albo przyjedzie pół godziny przed czasem (na rozkładach widnieje odpowiednia adnotacja). Często w ogóle nie wiadomo, co to za linia, a jeśli już znasz numer, to i tak nie wiesz, czy nie skręci na skrzyżowaniu w prawo i nie pojedzie swoją wariantową trasą.

Kierowcy biorą udział w plebiscycie pt. Kto częściej zamknie drzwi przed nosem. Nagrodą jest wycieczka na Metalchem. Ostatnim hitem jest przejażdżka nowymi, używanymi autobusami, posiadającymi obgryzione oparcia siedzeń oraz brak tylnych drzwi.

Infrastruktura

W lutym 2007 roku oddany został ostatni odcinek Obwodnicy Północnej. Na zachodnim krańcu obwodnicy wybudowano stylowe rondo, które nie służy niczemu, gdyż tam po prostu nie ma skrzyżowania, ale zakręt. 100 metrów dalej, tam gdzie miało być rondo, jest skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, tamujące ruch na obwodnicy równie dobrze, co światła na ul. Budowlanych.

Sąsiednie powiaty


Szablon:Ok