Czterdziestolatek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:12, 22 maj 2020 autorstwa Runab (dyskusja • edycje) (Runab przeniósł stronę Czterdziestolatek (serial) na Czterdziestolatek bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)

Czterdziestolatek – serial opowiadający o typowym Polaku przeżywającym kryzys wieku średniego, wówczas znany jako szał antyludowy. Serial propagował rozwój zawodowy (patrz: Kobieta pracująca), przejście na emeryturę w wieku osiemdziesięciu lat (Bo masz czterdzieści nowych lat) i największe inwestycje Edwarda Gierka w Warszawie.

Mottem serialu jest hasło: prawdziwy mężczyzna musi: zbudować dom, posadzić drzewo, spłodzić syna i mieć swój udział w budowie Trasy Łazienkowskiej.

Fabuła

Kiedy Stefan Karwowski kończy czterdzieści lat, postanawia rzucić palenie. Jest to tylko początek jego fascynujących przygód w cudownej ojczyźnie. W międzyczasie zachodzą innowacyjne zmiany w państwie, Karwowski udaje się do Madziarów i poluje na dzika, a jego rodzinie towarzyszą fascynujący bohaterowie.

Bohaterowie

  • Stefan Karwowski – główny bohater serialu .Smucił się, że ma już czterdzieści lat, jednak pocieszający był fakt, że zostało mu jeszcze drugie tyle wspaniałej pracy. Usiłował rzucić palenie, jednak przez to stał się typowym Kopciuszkiem – wypalał dziesięć papierosów dziennie. Przeżył wiele dziwnych przygód, co uświadomiło mu, że jest już stary, jednak, niczym Małgorzata Rozenek, na zawsze pozostał w jednym wieku i odkąd to się stało, nie przybywają już mu lata.
  • Magdalena Karwowska – pani domu. Niezwykle dbała o potomstwo, jednak ogromną ujmą jest dla niej to, że zachwycała się wszystkim zaghranicznym. Odważna i ciekawa, ale trochę rozmemłana.
  • Jagoda Karwowska – starsza córka Karwowskich. Przechodziła okres buntu młodzieńczego, przez co nie raz sprawiała problemy.
  • Marek Karwowski – młodsze dziecko. Niezwykły materialista. Ciekawski bachor.
  • Roman Maliniak – ulubieniec Karwowskiego. Technik budowlany, spec od stosowania wazeliny w budowie dróg.
  • Kobieta pracująca – prawdziwa główna postać. W każdym odcinku wypowiada tekst Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję. Była kolejno: roznosicielką mleka, uszczelaniczem (nowe słowo) okien taśmą metalową, inkasentką, ajentką PZU, przy czym pochłaniała dodatkowy pieniądze, sprzedawczynią cielęciny, krawcową, sprzątaczką, listonoszką, kontrolerką biletów, ekspertem samochodowym, hydraulikiem, kominiarzem, sąsiadką (potajemny, poboczny zawód przy tym to ubek), pomocą domową, jednoosobową trójką szkolną, sprzedawcą-rzeczoznawcą, inspektorem, agentką do walki z terroryzmem powietrznym, ochotniczką w Ochotniczym Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, operatorem koparki, naganiaczem i ogrodnikiem, a potajemnie także dilerem. Jej hobby to praca, a wykształcenie – praca. Na pracy dorobiła się niemałego majątku.

Zobacz też