Zbąszyń

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 08:40, 4 cze 2013 autorstwa Józef Piłsudski (dyskusja • edycje) (Przywrócono poprzednią wersję, jej autor to Artur21. Autor wycofanej wersji to 83.23.59.8.)

Zbąszyń będzie stolicą Zbąszynia, czyli po prostu będziemy gminą

Były burmistrz Zbąszynia o swoim mieście w programie Szymona Majewskiego

Ty będziesz moja, ja będę Twój, razem będziemy wywalać gnój!

Zbąszynianin do Zbąszynianki

Szablon:Tmiasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy Zbąszyń.

Warunki naturalne

Położenie i budowa geologiczna

Zbąszyń położony jest w dolinie Obry, poprzecznej bruździe pradoliny Warty. Ustalenie wysokości n.p.m. jest równie trudne, jak ustalenie liczby mieszkańców, gdyż cała okolica unosi sie na pokładach mad rzecznych, namułów i torfów. Z zachodu graniczy ze Zbąszynkiem, na dalekiej północy Trzcielem, na wschodzie Nowym Tomyślem, a na południu nic nie ma – tylko bagna i moczary.

Warunki hydrograficzne

Przez Zbąszyń przepływa rzeka Obra. Jest to zielona, lekko mazista ciecz, latem nabierająca konsystencji i barwy rzadkiego kisielu agrestowego, zimą przebarwiająca się na zgniło żółty kolor. Zarówno mieszkańcy wylewający ścieki komunalne bezpośrednio do rzeki, jak i urzędnicy zajmujący się od 10 lat sprawą oczyszczenia wody, tłumaczą jej zabarwienie metrową warstwą mułu, który zalega na dnie.

Obra wpływa do jeziora Zbąszyńskiego - które z niewiadomych przyczyn jest nazywane przez mieszkańców jeziorem Błędno. Mazisty kisiel dostaje w nim charakterystycznej dla kawy capuccino puszystej białej pianki. Ichtiofauna jeziora z powodów rabunkowej działalności gospodarstwa rybackiego i kłusowników zagrożona jest wyginięciem, a masowe śnięcia ryb również tłumaczone są warstwą mułu zalegającego na dnie zbiornika wodnego.

Rzeźba terenu

W zasadzie równinny teren. Jedynym wzgórzem w okolicy 10 km jest Strzyżewska Górka położona niedaleko wsi Strzyżewo. Wysokość maksymalna 77 m n.p.m.

Klimat

Są lata suche i są lata... bardziej suche. Opady atmosferyczne zdarzają się tu rzadziej niż w okolicznych miejscowościach. Starzy mieszkańcy tłumaczą to obecnością jeziora Błędno, które podobno odstrasza burze. Urzędnicy tłumaczą to grubą warstwą mułu, który zalega na jego dnie.

Surowce naturalne

Torf i stal z rozkradanych starych linii kolejowych.

Historia

Osada założona w X–XI wieku. Jej nazwa wywodzi sie od imienia Zbąsz. Najstarsza wzmianka o Zbąszyniu pochodzi z 1231 r. w 1238 r. opisywano ekscesy tutejszego plebana. Osada stała się grodem kasztelańskim, a w XIII wieku stała się miejscem odpraw celnych na szlaku PoznańŁużyce.

Gospodarka

Dawniej większość mieszkańców zatrudniona była na kolei (mieszkańcy nazywają ten zakład DOM) i w zakładzie krawieckim. Dziś zwolnieni z nich ludzie siedzą na rentach lub pracują w zakładzie produkującym meble dla IKEI.

Rolnictwo

Mimo pojawiających się samoistnie upraw konopi siewnych na okolicznych ugorach, rolnicy nie docenili potencjału drzemiącego w tej roślinie i uparcie uprawiają cebulę.

Rybołówstwo

Dominującą formą jest kłusownictwo. Gospodarstwo rybackie opiera swoją działalność o balangi zakładowe i wyławianie tego, co pozostało po kłusownikach oraz różnego rodzaju kapci, kaloszy i innych okryć stóp.

Gwiazda

Zbąszyń ma swoją jedyną, niepowtarzalną gwiazdę – swojego byłego burmistrza, Leszka Leśnego. Ten polityk zasłynął ze swoich płomiennych przemówień, które pojawiły się w programie Szymona Majewskiego. Dzięki nim w swojej rodzinnej miejscowości jest znany jako Złotousty. Ponadto pojawiła się nowa gwiazda - Zespół Saturn Band, który poprzez swój występ w Must be the Music wprost wjechał do serc mieszkańców. Na różowej taczce oczywiście. Wokalista nieskromnie przyznaje, że jest na ty z proboszczem. Bogowie disco z zespołu do dziś grają swój przebój Różowa taczka na przyjeziornych imprezach i balangach.

Zbąszyń dziś

Zamieniono chodniki na drogi dla rowerów. Tubylcy znani ze swego uporu jeździli nimi od niepamiętnych czasów rowerami, więc postanowiono zalegalizować ten proceder. Nie przewidziano jednak, że ruch rowerowy odbywać się będzie mimo zakazów w obu kierunkach szlaku rowerowego.

W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie również ulice zostaną przekwalifikowane na ścieżki dla rowerów. Gdy wjeżdżasz do Zbąszynia samochodem, musisz zachować szczególną ostrożność i sprawnie wykonywać slalom, zwinnie omijając rzucających ci się pod koła rowerzystów. Na jeden przejazd przez centrum Zbąszynia, przypadają średnio trzy osoby, które akurat zauważą coś fascynującego na wystawie sklepowej i niespodziewanie zeskoczą z roweru wprost pod koła twojego samochodu.

Zbąszyń jutro

Burmistrz własnymi rękami chce wybudować wiadukty i estakady przecinające linię szybkiej kolei.

Jednak po ukończeniu budowy pomnika JP2 miasto nie ma dalszych perspektyw.

Jezioro i rzeka prawdopodobnie zamieni się w złoża torfu poprzecinane źródliskami. I wreszcie zakończy się problem zalegającej warstwy mułu.