Garri Kasparow

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Oto mistrzu

Garri Kasparow – były szachista[1] i polityk. Ma aż trzy narodowości: Rosjanin, Ormianin i Żyd[2].

Dzieciństwo

Kasparow od zawsze miał (i nadal ma) tendencje do nudzenia się. Dlatego rodzice dawali mu do rozwiązywania zadania szachowe. Z powodu nudy rozwiązywał ich tak dużo, że wkrótce umiał wszystkie. Gdy rodzice spostrzegli się, że jest dla nich za mądry, zapisali go do klubu szachowego. Niedługo potem wygrał jeden turniej, potem drugi, aż w końcu wygrał mistrzostwa świata juniorów.

Zmarnowane trzy miesiące

W 1984 roku doszło do meczu pomiędzy Kasparowem a Karpowem o mistrzostwo świata, który okazał się najdłuższym meczem w historii nie tylko szachów, ale i wszystkich sportów. Otóż trwał on ponad trzy miesiące i nikt nie mógł go wygrać, aż w końcu znudzeni sędziowie i goście uznali go za nierozstrzygnięty, co znaczyło, że wszyscy stracili trzy miesiące życia! Za jakiś czas do meczu doszło ponownie i tym razem wygrał Kasparow, zostając Miszczuniem świata.

Kariera polityczna

W 2005 roku Kasparowowi szachy zaczęły się nudzić i zainteresował on się polityką. W 2006 roku chciał zostać prezydentem Rosji, za co Putin go grzecznie złapał (14 kwietnia lub 17 maja 2007[3]), lecz tego samego dnia go uwolnił, bojąc się źle wypaść w dzienniku w szklanym pudełku.

Ciekawostki

  • Kiedy Kasparow oddaje głos, zawsze okazuje się on nieważny.
  • Kiedy szachowe komputery grały słabo, Kasparow chętnie je „testował”. Jednak gdy zaczęły z nim wygrywać, ochota nagle znikła.
  • Jak twierdził Bobby Fischer, Garri Kasparow jest arcyoszustem, a jego mecz o mistrzostwo świata z Anatolim Karpowem w 1984/5 roku został tak naprawdę zaaranżowany co do ruchu. Fischer sugerował też spytać o to samego Kasparowa, by następnie przepuścić jego odpowiedź przez wykrywacz kłamstw. Nikt jak dotąd nie odważył się tego zrobić.

Przypisy

  1. Podobno znów go zaswędziało w głowę i ma wrócić do gry
  2. Według polskiej Wikipedii
  3. Ta druga data, przeciwna całemu światu, pochodzi oczywiście z polskiej Wikipedii


Zobacz też