Łajka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 12:04, 25 wrz 2012 autorstwa ZelDelet (dyskusja • edycje) (ale suchar; jakkolwiek ratuję artykuł, ale potrzeba defibrylatora, bo nadal jest to straszny suchar...)
Łajka czeka na start

Łajka – (ros. Лайка) pies, a konkretnie suczka, sowiecka bohaterka narodowa, zdobywczyni kosmosu.


Dzieciństwo

Łajka wychowała się w Irkucku, gdzie głodowała i klepała biedę. Posiadała wielu ojców, z których żaden nie chciał się do niej przyznać. O jej matce nic nie wiadomo. Dorastała samotnie wśród miejskiej dziczy Europy Wschodniej. Nie radziła sobie zbyt dobrze. Można nawet rzec, wiodła pieskie życie. Osamotniona, cierpiąca, nie poddała się jednak. Jak w wielu znanych historii przypadkach, również i tu, jej los miał się wkrótce diametralnie odmienić.


Kariera

W wieku pięciu lat jakiś radziecki naukowiec kusząc ją kiełbasą wędzoną zwabił ją do centrum badań kosmicznych w Moskwie. To był jej najszczęśliwszy dzień życia, otrzymała bowiem bardzo trudne, pionierskie zadanie, dzięki któremu zrobiła błyskotliwą karierę. Jako pierwsze żywe zwierze w kosmosie, przetarła szlak kolejnym żywym zwierzętom w kosmosie, nawiązała wiele kontaktów z pozaziemskimi cywilizacjami i rozpowszechniła język rosyjski. O jej wybitnych osiągnięciach których dokonała, uczą się po dziś dzień wszystkie grzeczne dzieci.


Casting

Dlaczego i jak wybrano Łajkę spośród tysięcy innych kandydatów? Nie jest to do końca jasne. Oficjalnie mówi się, że zwyciężył hart ducha i uroda. Krążą jednak plotki, iż znaczący wpływ na tę decyzję miały trzy zupełnie inne czynniki: rzadka i niezwykle pożądana umiejętność pędzenia bimbru, niskie koszty zatrudnienia, oraz biegła znajomość języka radzieckiego. Wedle źródeł historycznych, wyboru miał dokonać sam Władimir Putin, ciągnąc za spust Rosyjskiej ruletki.


Smutne odejście

Niestety, na skutek niekompetencji naukowców, zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek, w którym Łajka poniosła śmierć. Podczas sprowadzania ją na Ziemię, wchodząc w atmosferę, spiekła się na skwarkę.


Szablon:Stubzwi