The Room
O hai artykule!
- Johnny o tym artykule
Brzmisz jak Polak
- Rafał Trzaskowski o grze aktorskiej Tommy'ego Wiseau
Ta niedziela jest jak film, tani klasy „B”,
Facet się pałęta w nim w nieciekawym tle,
Scenarzysta forsę wziął, potem zaczął pić
I z dialogów wyszło dno, zero, czyli nic
- Budka Suflera o „The Room”
The Room – film komediowy obyczajowy z 2003 roku. Autorem filmu jest Tomasz Wieczorkiewicz Tommy Wiseau – człowiek renesansu, będący aktorem, scenarzystą, producentem, reżyserem i futbolistą o możliwościach dorównujących Alowi Bundy'emu jednocześnie. Tommy był najgorszym[1] najlepszym aktorem wśród obsady, a przynajmniej jedynym, który na poważnie podszedł do zadania.
Odbiór[edytuj • edytuj kod]
Po premierze The Room zdobył wiele pozytywnych ocen. Krytycy docenili przepiękną historię o miłości trzech lub więcej ludzi. Reżyser Roland Emmerich pochwalił nowatorskie zastosowanie efektów specjalnych (szczególnie przy scenach sportowych). Polski reżyser Okił Khamidov docenił grę aktorską Tommy'ego Wiseau oraz Juliette Danielle, zwracając uwagę, że byliby najlepszymi aktorami w jego produkcjach. Według Quentina Tarantino rola Wiseau była mistrzowska – aktor specjalnie popadł w depresję i pracoholizm, by być równie przemęczony co jego postać. Zabieg ten sprawił, że wielu widzów zaczęło utożsamiać się z głównym bohaterem.
Krytycy pochwalili pomysł dostosowania filmu dla osób niepełnosprawnych. W trosce o chorych na Alzheimera możemy dowiedzieć się około 11 razy, że Mark jest najlepszym przyjacielem Tommy'ego, zaś w trosce o chorych na FAS kwestie napisano możliwie najprostszym sposobem.
Niektórzy zarzucali Wiseau przypadkowy dobór postaci, dialogów i scen. W rzeczywistości był to zabieg celowy, a wszystko można zrozumieć po ponownym obejrzeniu filmu.
Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]
- W filmie Tommy zaprezentował scenę seksu, w którym penis wchodzi w pępek.
- Tommy z Lisą pili wódkę Sobieski, która w Stanach Zjednoczonych pojawiła się cztery lata po premierze filmu.
- W jednym z wywiadów Tommy przyznał, że zapomniał w scenariuszu dopisać, że Denny jest upośledzony umysłowo.
Zobacz też[edytuj • edytuj kod]
Przypisy
- ↑ Ranisz moje serce, kimkolwiek jesteś, autorze tego wtrącenia!