Rondo Reagana

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Rondo Reagana – rondem jest tylko z nazwy; tak naprawdę jest jajem (nawiasem mówiąc nazywane jest potocznie jajkami Reagana) i okólną ulicą jednokierunkową z masą sygnalizacji świetlnych. Pomysł na takie dziwo zaczął być realizowany w marcu 2006, w całości został zakończony w marcu 2008. Kiedyś było nazywany wrocławskim placem Grunwaldzkim. Nazwa „ronda” pochodzi od nazwiska znanego amerykańskiego aktora.

Część właściwa[edytuj • edytuj kod]

Sam plac dla samochodów jest dostępny tylko na poziomie ziemi. Zazwyczaj ronda się przejeżdża od razu, to jest wyjątkowe, gdyż trzeba się na nim zatrzymać co najmniej 2 razy (dzięki światłom). Na środku jest jeden, wielki, czteroperonowy przystanek autobusowo–tramwajowy. Można tam dojść tylko dzięki przejściu podziemnemu (prowadzi ono również do Pasażu Grunwaldzkiego). Jeśli nie chcemy przechodzić przejściem podziemnym, to można skorzystać z przejść dla pieszych. Studenci Polibudy zbadali jajo i powiedzieli, że szybciej przejdziemy całe rondo idąc zgodnie ze wskazówkami zegara o ile przestrzegamy zasad Kodeksu drogowego. Teza ta jest na razie niepotwierdzona, od roku 2010 trwają poszukiwania pieszego przestrzegającego Kodeksu.

Pobliża ronda[edytuj • edytuj kod]

Pasaż Grunwaldzki[edytuj • edytuj kod]

Przy samym rondzie stoi wielka galeria sklepów, Pasaż Grunwaldzki. Nikt nie może się w niej odnaleźć i spokojnie zejść z jednego piętra na drugie, bo schody ruchome między kolejnymi piętrami nie są obok siebie, a windy jeżdżą tak wolno, że (z pozoru) szkoda czasu, ale i tak nimi jest szybciej. Sklepów jest tam cała masa, m.in. duży, dwupiętrowy Saturn (piętro Saturna zostało zamienione na siłownię Pure Jatomi w 2013 roku). Pasaż posiada również nadziemny i podziemny parking, który wg. kierowców jest najgorszy w mieście.

Reszta[edytuj • edytuj kod]

Inne budynki koło placu to przede wszystkim akademiki (w tym słynne Ołówek i Kredka), kilka biurowców i części Uniwerku Wrocławskiego, Akademii Rolniczej (Rolniczej?! Teraz się to nazywa inaczej!) Uniwersytetu Przyrodniczego i Polibudy. Warto wspomnieć, że przy rondzie znajduje się pętla autobusowa, która pętli z konstrukcji nie przypomina, gdyż jej strukturę stanowi oddzielony pas przy ulicy. Przy rondzie znajduje sie również nazwany z polska Grunwaldzky Center, składający się przede wszystkim z baru mlecznego Starbucks.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]