Mercedes-Benz Citaro

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

– Mercedes, Panie. Za milion się kupuje. To nie jedzie, panie, to PŁYNIE! [dziura w drodze] O żesz… kurwa. Gówno, nie Mercedes! TO SIĘ TRZĘSIE, PANIE PREZESIE!

Lokalny o Citaro
Pierwszy gorszy od drugiego

Mercedes Ciparo Citaro (dla MKM-ów O530) – autobus szwabskiej produkcji, dość nowoczesny, choć produkowany aż od 1997 roku. Został najlepszym autobusem roku 2007[1]. Istnieje też wersja skrócona z literką K, co po szwabsku oznacza Kurz, a po polsku Krótki lub Kurdupel. Od paru lat istnieje również II generacja – nazywa się ona C2 i jest ona najnowszą. Poprzednia wersja się… nie nazywa, to po prostu Citaro.

Od zewnątrz[edytuj • edytuj kod]

Citaro od zewnątrz wygląda bardzo przyzwoicie. Całość konstrukcji jest bardzo niska, przez co większość wysokości pojazdu to szyby. Ponadto szpanerski znaczek Mercedesa na przodzie i stylowy napis „Citaro”. Co ważne i ciekawe: podczas zatrzymywania się na przystanku i otworzeniu drzwi, komputer pokładowy informuje o tym, do jakiej pętli zmierza autobus i jaki jest numer linii.

W środku[edytuj • edytuj kod]

Niskopodłogowy. Posiada wygodne siedzenia. Silnik pracuje cichutko. Ma jednak kilka wad. Po pierwsze: w autobusie są zamontowane cztery lub sześć kamer. Strasznie trudno jest coś zdewastować i zniszczyć! Chociaż w porównaniu do innych autobusów, czy tramwajów – to mało. Drugi mankament to strasznie piszczący i wkurzający sygnał zamykania drzwi. Czasem ma się ochotę upindzić kierowcę, żeby nie zamykał drzwi. Po trzecie: konstruktor nie przewidział tłoku panującego w polskiej komunikacji miejskiej, w związku z czym czujniki mające chronić przed przytrzaśnięciem pasażerów nie pozwalają często zamknąć drzwi na obleganych trasach.

Supernowoczesny Software[edytuj • edytuj kod]

Jak już zostało napisane, Citaro wyposażony jest w cyfrowy mózg, który połączony jest z monitorem zamontowanym z przodu autobusu. Teoretycznie wyświetla on listę przystanków i godzinę, w praktyce jednak emituje program rozrywkowy dla studentów polibudy, którzy mają niezły ubaw czytając co BIOS ma do powiedzenia kierowcy i dlaczego zainstalowany tam Linux ma kernel panic. Znany jest również fakt, że autobus osobiście informuje pasażerów gdzie się właśnie zatrzymuje. Jest to przyczyną częstych zaginięć znaków z nazwami przystanków, co ma sugerować MPK, że się mylą i że to nie jest Tunelowa, tylko POD „Mieczyk”, bo autobus tak powiedział.

Citaro C2[edytuj • edytuj kod]

Od 2012 roku produkowana jest unowocześniona z zewnątrz wersja o nazwie C2. Nowy autobus posiada specyficzny design, dzięki któremu sprawia wrażenie szybszego, co ma zachęcić ludzi do korzystania z autobusów, zamiast ich Audi czy innych BMW. Nowy autobus zbliża ludzi, bowiem siedzenia są ciasne, a korytarz między nimi wąski. Raj dla kieszonkowców i innych osobników tego typu[2]. Są to pojazdy bardzo komfortowe i solidne. Tylko w Mercedesie Citaro C2 jadąc po równej nawierzchni, można relaksować się dźwiękami trzeszczących podsufitek, poręczy oraz innych elementów wnętrza. Kierowca posiada sterowaną elektronicznie roletkę oraz kabinę z elektronicznym zamknięciem, żeby żadna babcia nie podsiadła mu miejsca. Posiada też wspomaganie kierownicy, dzięki któremu kręcąc kierownicą, ma się wrażenie, że miesza się beton. Pierwszym przewoźnikiem w Polsce, który dostał kupił… Znaczy, wziął w leasing, był PKS Wieś, tzn. PKS Gdynia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy