MPK Łódź

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Łódzki system komunikacji miejskiej należy do najlepiej zorganizowanych w Polsce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne spółka z (bardzo) ograniczoną odpowiedzialnością w Łodzi – spółka zajmująca się przewozami płonącymi autobusami, którym odpadają koła i wykolejającymi się co chwila tramwajami. Podsiada coś koło 500 tramwajów i tyle samo autobusów.

Spółka rozpadła się w 1993 r. i powstały dwie tandety: Tramwaje Podmiejskie i MKT. W 2012 oba te dziwolągi wchłonięto z powrotem do MPK.

Tabor[edytuj • edytuj kod]

Tabor stanowią wybuchające Mercedesy i Ikarusy, normalne Jelcze i Mercedesy, którym odpadają koła. Szczególną atrakcją są spadające na głowę tablice reklamowe w autobusach. MPK bardzo lubi przyrodę. Przykładem są akwaria w szybach autobusów. MPK dba też o dobrą formę pasażerów oraz hartuje ich cierpliwość, większość autobusów i tramwajów spóźnia się co najmniej 30 minut.

Numeracja linii[edytuj • edytuj kod]

MPK Łódź przoduje we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań w zakresie numeracji linii. W sieci łódzkiego przewoźnika tramwaje mają numery w zakresie od 1 do 49 (przy czym występują warianty, jak np. 11A i 11B). Dodatkowa tramwajowa linia letnia otrzymała oznaczenie T1, lecz T2 i T3 to już linie autobusowe.

Autobusy mają numery od 50 do 99 i tu również pojawiają się warianty, jak na przykład 53A, 53B, 53C, 53D oraz 53E; rzecz jasna każdy z nich jedzie w zupełnie inne miejsce. Do tego dochodzi autobus linii 6., nie mylić z tramwajem numer 6 (bez kropki), a także G1, G2, H, W, 201 oraz 202. Należy jednak pamiętać, że 120 to nie autobus, a tramwaj zabytkowy. Linie Z to autobusy zastępcze za tramwaj (np. Z1), ale zdarzają się takie kwiatki jak Z72, kursujące równolegle z 72 oraz 72D.

Autobusy nocne mają wydawać by się mogło całkiem prostą i logiczną numerację (od N1A do N8), ale nie zapominajmy, że N9 jest już tramwajem jeżdżącym trasą linii 9B, tyle że dwa lata temu i zawraca pod Fabryczną.

Zakład Techniki[edytuj • edytuj kod]

Tak, to też ich dzieło

Instytucja, która udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jej pracownicy są w stanie zrobić absolutnie wszystko. Od bulwiastych modern osiemsetpiątek, przez składanie do kupy Cityrunnerów w wersji zrób to sam, aż po klepanie autobusów Solarisa w Bolechowie. W swoim bogatym portfolio Zakład Techniki ma również renowację pomnika Dzwony Łodzi, przerabianie niemieckich złomów na modłę Moderusa Beta, a także dziwaczne hybrydy samochodowo-tramwajowe.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]