Autobus widmo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pasażer czekający na autobus widmo

Autobus widmo – zjawisko występujące, gdy autobus, który wpisany jest na rozkładzie jazdy, nie pojawia się na czas na przystanku z wychyleniem do +30 minut.

Przykład[edytuj • edytuj kod]

Wracasz styrany z pracy. Przyspieszonym krokiem idziesz na przystanek – może będzie jakiś bus. Patrzysz na rozkład: masz autobus o 15:17. Patrzysz na zegarek: jest 15:02. Zaczynasz wyciskać ostatnie szare komórki kalkulując czy ci się opłaca czekać… Zdecydowałeś się. Brawo, to twoja ostatnia męska decyzja tego dnia! Bo wracając do domu ciągnąc za sobą sznur przekleństw położysz się od razu spać. Zanim do tego dojdzie, dalej czekasz na autobus.

Wybija 15:17. Ucieszony czekasz i myślisz sobie jeszcze chwila, jeszcze chwila…. Trzy minuty później zaczynasz się denerwować. Za następne 5 minut zaczynasz chodzić przed przystankiem jak przed porodówką. Za kolejne 5 minut pytasz się babć na przystanku o godzinę – te patrzą na ciebie jakbyś mówił po chińsku… Brawo, trafiłeś na autobus widmo!

Występowanie[edytuj • edytuj kod]

Autobusy widmo występują, gdy:

  • potrzebujemy szybko transportu;
  • nie mamy już na nic siły, tylko na posadzenie dupy w autobusie;
  • niesiemy coś ciężkiego, np. nowy telewizor.

Prawdopodobieństwo wystąpienia autobusu widma jest wprost proporcjonalne do zapotrzebowania wejścia do autobusu.

Inne rodzaje zjawiska[edytuj • edytuj kod]

Występują pod tą samą nazwą lecz w nieco innym charakterze:

  • Autobus znikąd – gdy patrzymy na rozkład jazdy i nie ma w najbliższym czasie pożądanego przez nas autobusu, postanawiamy iść „z buta”. Gdy oddalimy się na taką odległość, że nawet bijąc rekord świata nie zdążylibyśmy dobiec do autobusu, który pojawiłby się na przystanku, takowy pojazd pojawia się znikąd. A złośliwy kierowca tak się spieszy, że nawet nie ma czasu, żeby na ciebie poczekać.

Oraz z własnej winy:

  • Sugerowanie się innymi osobami – przychodzisz na przystanek i nie patrząc na rozkład mówisz sobie: no, ludzie siedzą, to na pewno zaraz coś będzie jechać. Po 20 minutach czekania podchodzisz do babci i na pytanie: przepraszam, czy jedzie zaraz jakiś autobus? otrzymujesz odpowiedź nie wiem, złotko, ja sobie tylko usiadłam na chwilę, bo się zmęczyłam.
  • Złe miejsce – masz autobus na zawody. Przychodzisz w ustalone miejsce i czekasz. Po 30 minutach dzwonią do ciebie koledzy. Na: gdzie jesteś?! odpowiadasz: no jak to gdzie? Pod pływalnią na was czekam!, a oni: no fajnie, tylko że pod pływalnią właśnie miał się autobus nie zatrzymywać!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]