Rozkład jazdy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Dzieło sztuki
Typowy rozkład jazdy
Dużo im tych dni zostało…
Rozkład linii 7 MPK w Sieradzie

Rozkład jazdy – lista przedstawiająca godziny, o których na pewno nie odjedzie nasz ulubiony pojazd komunikacji miejskiej lub dalekobieżnej. Najczęściej rozkład jazdy znajduje się w stanie rozkładu i jego dokładnej treści można się jedynie domyślać.

Rozkład jazdy prawdopodobnie wymyślony został nie w celu informowania o przyszłych odjazdach ale po to żeby zdenerwować użytkowników komunikacji wiadomością że ich autobus właśnie zdupcył.

Na niektórych liniach rozkład jazdy ma znaczenie praktyczne: pasażer przychodząc na przystanek przed rozkładową godziną odjazdu wsiobusu, np. przed godziną 7.10, może śmiało twierdzić, że zdążył i czeka, bo autobus na pewno „chwileczkę” się spóźni. Może ten pogląd głosić o godz. 7.18, 7.30, a nawet 11.57. Natomiast gdyby przyszedł choćby o minutę za późno (o 7.11), mógłby najwyżej stwierdzić, że dziś autobus był punktualnie i nie poczekał ani minuty.

W większych miastach wzięto się na sposób i zaczęto umieszczać rozkłady jazdy za przeszkleniem, co poskutkowało zwiększoną agresją ze strony znudzonych pasażerów i zwiększeniem nakładów na utrzymanie przystanków, ponieważ szyby szły non stop.

Inną stosowaną metodą są rozkłady na metalowych tabliczkach wpływających korzystnie na ruch w interesie zbieraczy złomu, skupów złomu a także ubogich i mało wybrednych kolekcjonerów.

Jeszcze inna metoda, którą dostarcza nam XXI-wieczna technologia, są tablice elektroniczne. Ich wandalizacja prostymi narzędziami może przebiegać w dość elektryzujący sposób.

Podział rozkładów jazdy[edytuj • edytuj kod]

Przykładowy rozkład jazdy z interwencją czynników wyższych
Rozkład jazdy dla autobusów jadących na dachu

Rozkłady dzielimy na:

  • książkowe – najczęściej nieaktualne. Gdy szukamy rozkładu jazdy pociągów znajdujemy najczęściej ten sprzed dwóch lat. Gdy korzystamy z niego w publicznym miejscu, okazuje się, że potrzebna strona jest właśnie wyrwana.
  • tablicowe – spotykane na przystankach autobusowych i kolejowych. Są zwykle zamazane, pokryte graffiti, zerwane, bądź w inny sposób nieczytelne.
  • elektroniczne – podobne do tablicowych z tą różnicą że są ułożone ze światełek, wyświetlają tylko kiedy można się spodziewać kilku najbliższych tramwajów i autobusów. Co chwilę się zmieniają, ale i tak tramwaj czy też autobus przyjedzie o innej godzinie niż taki rozkład pokazuje.
  • telefoniczne – polegające na tym, że jakaś baba przez telefon czyta godziny odjazdów pociągów w kolejności alfabetycznej. Gdy dojdzie do naszej stacji, pociąg odjedzie. Dawniej dodzwonienie się do informacji kolejowej graniczyło z cudem, dziś cudem jest przedarcie się przez system elektroniczny.
  • internetowe – możliwe do użycia, o ile najpierw znajdzie się stronę przewoźnika a następnie aktualną tablicę.

Przykładowy wpis z rozkładu jazdy[edytuj • edytuj kod]

Tłoki Górne

17.23 a d Д é è ә r h j m த ó ü ☭ }

a – autobus nie kursuje 17 III, 22 V, 13 VI oraz w inne dni imienin członków rodziny kierowcy
d – autobus nie zatrzymuje się na przystanku Tłoki Małe
Д – kierowca autobusu przymusowo musi odwiedzić swoją rodzinę na Kamczatce
é – autobus przed pętlą wpada do lewego dołu
è – autobus przed pętlą wpada do prawego dołu
ә – autobus po odjeździe z pętli dachuje przez przednią szybę
r – autobus nie kursuje w dni deszczowe
h – autobus kursuje w dni robocze o ile wypadają przed dniami świątecznymi
j – w przypadku niskiej temperatury autobus jedzie linią okrężną do Kundlic
m – autobus nie zabiera młodzieży szkolnej w dni niebędące nauką szkolną
த – jeśli kierowca nie zatrzyma się na przystanku Tajwan, pasażerowie, nawet podczas jazdy autobusu, muszą wyskoczyć oknami
ó – w każdy pierwszy piątek miesiąca jedzie do kościoła
ü – autobus zatrzymuje się na dodatkowym przystanku w Bawarii
☭ – kurs bezpłatny; w zamian kierowca kolektywizuje zwierzęta gospodarskie pasażerów
} – możliwe jest odwołanie autobusu bez podania przyczyn

Autobus kursuje we wszystkie dni tygodnia z wyłączeniem poniedziałku, wtorku, środy, czwartku, piątku, soboty i niedzieli.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]