Alwernia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa 83.4.233.107; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Bartd94.)
M (dodano stopkę z lokalizacją Alwernia (50.066666666667, 19.516666666667, wikidata=Q983896, simc=0314454, terc=0314454))
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Wielka Góra 1.jpg|thumb|200px|Panorama Alwernii]]
{{bezgrafik}}
'''Alwernia''' – [[wieś]] (która przypadkiem dostała prawa miejskie) położona w [[województwo małopolskie|województwie małopolskim]], powiecie chrzanowskim. Małopolska stolica kultury kościelnej z kościółkiem na górce (zwanym klasztorem). Z Alwerni pochodzi ojciec polskiego narodu [[Ferdynand Kiepski]], znany jako znany akwizytor garnków [[Andrzej Grabowski]]. Na ryneczku niedaleko kościółka są stare, krzywe domki i komisariat policji dla piwoszy, grubasów oraz sprzedawców majtek. Po sąsiedzku znajduje się muzeum pożarnictwa z [[wózek|wózkami]] widłowymi dla uciekinierów od ognia. Przez rynek przebiega droga z największą ilością serpentyn. Na uboczu wsi znajdują się zakłady chemiczno-browarnicze – stamtąd pachnie bzem i [[piwo|piwem]]. Wokół miasteczka marszczą się góreczki, m.in ta z kościółkiem. Alwernia posiada własny hymn, zatytułowany „Dzieciaki z Alwerni” wykonywany przez Ferdynanda Kiepskiego.


Obecnie to ''miasto'' nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Głównym obiektem kultu od wielu lat niezmiennie jest usytuowana przy drodze wojewódzkiej Biedronka. Od niedawna w jej pobliżu znajduje się również Stokrotka i Piekarnia Róża – tworząc razem mizerną kompozycję imitującą łąki, które niegdyś znajdowały się na terenie Alwernii.
'''Alwernia''' – wieś położona w województwie małopolskim, powiecie chrzanowskim. Małopolska stolica kultury kościelnej z kościółkiem na górce (zwanym klasztorem). Z Alwerni pochodzi ojciec polskiego narodu [[Ferdynand Kiepski]], znany pod pseudonimem Andrzej Grabowski. Na ryneczku niedaleko kościółka są stare, krzywe domki i komisariat policji dla piwoszy, grubasów oraz sprzedawców majtek. Po sąsiedzku znajduje się muzeum pożarnictwa z wózkami widłowymi dla uciekinierów od ognia. Przez rynek przebiega droga z największą ilością serpentyn. Na uboczu wsi znajdują się zakłady chemiczno-browarnicze – stamtąd pachnie bzem i piwem. Wokół miasteczka marszczą się góreczki, m.in ta z kościółkiem. Alwernia posiada własny hymn, zatytułowany „Dzieciaki z Alwerni” wykonywany przez Ferdynanda Kiepskiego.


== Zobacz też ==
{{stub}}
* [[Jaworzno]]
[[Kategoria:Województwo małopolskie]]
* [[Rybna (województwo małopolskie)|Rybna]]
* [[Zaborze]]

{{stub|geo}}

{{Miasta województwa małopolskiego}}


{{stopka|lokalizacja=50.066667, 19.516667|wikidata=Q983896|simc=0314454|terc=1203014}}
[[Kategoria:Miasta w województwie małopolskim]]

Aktualna wersja na dzień 18:52, 20 wrz 2022

Panorama Alwernii

Alwerniawieś (która przypadkiem dostała prawa miejskie) położona w województwie małopolskim, powiecie chrzanowskim. Małopolska stolica kultury kościelnej z kościółkiem na górce (zwanym klasztorem). Z Alwerni pochodzi ojciec polskiego narodu Ferdynand Kiepski, znany jako znany akwizytor garnków Andrzej Grabowski. Na ryneczku niedaleko kościółka są stare, krzywe domki i komisariat policji dla piwoszy, grubasów oraz sprzedawców majtek. Po sąsiedzku znajduje się muzeum pożarnictwa z wózkami widłowymi dla uciekinierów od ognia. Przez rynek przebiega droga z największą ilością serpentyn. Na uboczu wsi znajdują się zakłady chemiczno-browarnicze – stamtąd pachnie bzem i piwem. Wokół miasteczka marszczą się góreczki, m.in ta z kościółkiem. Alwernia posiada własny hymn, zatytułowany „Dzieciaki z Alwerni” wykonywany przez Ferdynanda Kiepskiego.

Obecnie to miasto nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Głównym obiektem kultu od wielu lat niezmiennie jest usytuowana przy drodze wojewódzkiej Biedronka. Od niedawna w jej pobliżu znajduje się również Stokrotka i Piekarnia Róża – tworząc razem mizerną kompozycję imitującą łąki, które niegdyś znajdowały się na terenie Alwernii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.