Koło (województwo wielkopolskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 20: Linia 20:


==Ludność==
==Ludność==
Mieszkańcy Koła to głównie emeryci i renciści oraz robotnicy chłopskiego pochodzenia. Ich ulubionym zajęciem jest obgadywanie i uprzykrzanie życia sąsiadom. Starsi wybierają do tego ławki, ryneczek i podsklepowe ogródki. Młodsza część mieszkańców swoje żale wylewa na lokalnym forum internetowym. Młodzieży praktycznie nie ma - studenci wyjechali do [[Poznań|Poznania]], młodsi siedzą przed komputerami.
Mieszkańcy Koła to głównie emeryci i renciści oraz robotnicy chłopskiego pochodzenia. Ich ulubionym zajęciem jest obgadywanie i uprzykrzanie życia sąsiadom. Starsi wybierają do tego ławki, ryneczek i podsklepowe ogródki. Młodsza część mieszkańców swoje żale wylewa na lokalnym forum internetowym. Młodzieży praktycznie nie ma - studenci wyjechali do [[Poznań|Poznania]], młodsi siedzą przed komputerami, ewentualnie spacerują w kilkuosobowych "ekipach", których członkowie głównie zafascynowani filmikami z JuTjuba trenują MMA, ewentualnie pakują na siłcę.


==Rekordy i ciekawostki==
==Rekordy i ciekawostki==

Wersja z 21:20, 14 mar 2012

Wizytówka miasta
Koło na mapie Polski

Miasto Koło, miasto bycze, cztery domy, dwie ulice.

Ludowe porzekadło

Przejeżdżałem przez kolską starówkę i widziałem te walące się budynki.

J.Kaczyński o lokalnej infrastrukturze

Szablon:Tmiasto w woj. wielkopolskim siedziba gminy miejskiej i powiatu. Miasto wiecznych malkontentów i wszech panującej niechęci do jakiejkolwiek egzystencji. Według danych z 31 grudnia 2009 roku liczy sobie 22 965 mieszkańców.

Położenie

Koło położone jest na skraju Niziny Południowowielkopolskiej. Dzięki wspaniałemu położeniu - na zakręcie rzeki Warty, miasto jest łatwe do zlokalizowania na każdej mapie Polski. Kilka kilometrów na południe od miasta przebiega autostrada A2 - jednak od czasu wprowadzenia opłat za przejazd jest praktycznie nieużywana. Przez północne krańce Koła biegnie linia kolejowa E-20 - co prawda pociągu stają, ale nie można kupić biletu, a przejście na peron grozi zawaleniem.

Klimat

Koło charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Jeśli w promieniu 30 km wszędzie pada - oznacza to, że w Kole świeci słońce. I odwrotnie, jeśli w Kole pada - dookoła świeci słońce. Często bywa tak, że na jednym osiedlu jest ulewa, a dwie przecznice dalej - ludziom schnie pranie. Temperatury też inne niż wokół - latem goręcej, a zimą chłodniej.

Surowce naturalne

Podręczniki do geografii podają, że Koło jest ośrodkiem wydobycia węgla brunatnego i torfu. Ciekawostka - nikt tutaj jeszcze tego nie zauważył. Może jest to tajemnica strzeżona przed kolanami? Ponadto pod miastem znajdują się gorące źródła, jednak nikt ich nie chce wydobywać.

Gospodarka

Koło słynie z wyrobów ceramicznych. Dzięki firmie produkującej sedesy, bidety i umywalki - nazwę miasta można spotkać w niemal każdej łazience w Polsce, wschodniej Europie i na azjatyckim stepie. Ponadto, produkuje się tutaj tarcze ścierne - w zakładzie Sangobango (starsi mieszkańcy mówią Korund), materace - w firmie Gumbka und Pumpka, salami i parówki - w Mięsnych, a także traki tartaczne - w zakładzie Łotmizer. W Kole produkują też produkty mleczne. Znane są z tego że były polecane przez skoczków narciarskich. Prawdopodobnie narciarze z powodu rozwolnienia (do dziś nie wiadomo co tam dodawają) szybciej skakali żeby dostać się do toalety.

Ludność

Mieszkańcy Koła to głównie emeryci i renciści oraz robotnicy chłopskiego pochodzenia. Ich ulubionym zajęciem jest obgadywanie i uprzykrzanie życia sąsiadom. Starsi wybierają do tego ławki, ryneczek i podsklepowe ogródki. Młodsza część mieszkańców swoje żale wylewa na lokalnym forum internetowym. Młodzieży praktycznie nie ma - studenci wyjechali do Poznania, młodsi siedzą przed komputerami, ewentualnie spacerują w kilkuosobowych "ekipach", których członkowie głównie zafascynowani filmikami z JuTjuba trenują MMA, ewentualnie pakują na siłcę.

Rekordy i ciekawostki

  • pierwszą w mieście halę sportową planowano wybudować przez niemal pół wieku - otwarto ją w 2007 r.
  • jedyny basen w historii był czynny przez niecały sezon
  • większość pracowników urzędu miejskiego z burmistrzem - pochodzą z pobliskiej wsi zwanej "Stolica"
  • w drugiej dekadzie XXI wieku zlikwidowano m.in. PKS, Urząd Skarbowy, ZUS i PZU
  • roi się tu od galerianek, chociaż nie ma galerii handlowej
  • co trzecie skrzyżowanie posiada rondo
  • co piąty sklep to tzw. lumpeks
  • lokalna drużyna sportowa "Maratończyk" od 10 lat zdobywa tytułu mistrza Polski w korfballu (jest jedyną drużyną w kraju)