Liga Prawicy Rzeczypospolitej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Mam nadzieję, że już encyklopedyczniej, a w razie czego proszę punktować co jeszcze poprawić.)
 
(dodano link do artykułu Niebyt)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Liga Prawicy Rzeczypospolitej''' – utworzone w 2007 roku ugrupowanie jednoczące trzy partie polityczne w celu przekroczenia progu wyborczego w przedterminowych wyborach do Sejmu RP.
'''Liga Prawicy Rzeczypospolitej''' – utworzone w [[2007]] roku ugrupowanie jednoczące trzy partie polityczne w celu przekroczenia progu wyborczego w przedterminowych wyborach do Sejmu RP. Porozumienie to zawarły [[Liga Polskich Rodzin]], [[Prawica Rzeczypospolitej]] i [[Unia Polityki Realnej]]. Powodem był strach dwóch pierwszych partii przed [[niebyt]]em politycznym i chęć ostatniej do wyjścia z tego niebytu.


== Wspólne punkty ==
==Geneza==
Połączone ugrupowania zaczęły szukać punktów wspólnych. Skupiono się na silnych podatkach, bezpiecznej rodzinie i niskiej szkole (a może odwrotnie?). Ugrupowanie stanowczo sprzeciwiało się [[liberał|liberałom]] samo promując [[liberał|wolnościowców]] niechętnych wobec Unii Europejskiej.
Porozumienie to zawarły [[Liga Polskich Rodzin]], [[Prawica RP]] i [[Unia Polityki Realnej]]. Powodem był strach dwóch pierwszych partii przed niebytem politycznym i chęć ostatniej do wyjścia z tego niebytu.


==Wspólne punkty==
== Kampania ==
W telewizji ugrupowanie reklamował pan rzucający kamyk do wody i mówiący, żeby się nie wtrącać. Innym symbolem był pocięty na kawałki [[banknot]]. Kampania Ligi polegała na ufundowaniu wielkich billboardów z panem, (tym samym, który w telewizji rzucał kamień i mówił, żeby się nie wtrącać), obejmującym ciężarną panią. Alternatywą był inny wzór billboardu – z pociętym banknotem. Uruchomiono też Centrum Multimedialne, które za ciężkie pieniądze jeździło po Polsce i straszyło wyborców elektronicznym dostępem do [[Roman Giertych|Romana Giertycha]]. Drugim sposobem było organizowanie licznych konwencji, gdzie wszyscy sobie klaskali, machali flagami i zachwycali się, co jednak nie było pokazywane przez media. Niedopuszczenie do wielkich debat medialnych przedstawicieli Ligi Prawicy Rzeczypospolitej, spowodowało wyznaczenie [[Janusz Korwin-Mikke|Janusza Korwin-Mikkego]] do zwrócenia uwagi na ugrupowanie wszelkimi innymi możliwymi sposobami, co po części się udało.
Połączone ugrupowania zaczęły szukać punktów wspólnych. Skupiono się na silnych podatkach, bezpiecznej rodzinie i niskiej szkole (a może odwrotnie?).
Ugrupowanie stanowczo sprzeciwiało się [[liberał|liberałom]] samo promując [[liberał|wolnościowców]],
ważna była także niechęć wobec Unii Europejskiej.


==Kampania==
== Wynik ==
Spodziewano się co prawda wyniku dwucyfrowego, ale na wszelki wypadek wystartowano z listy Ligi Polskich Rodzin, by próg wyniósł 5%, a nie 8% jak w przypadku koalicji. Uznano to za kosmetykę, bo i tak spodziewano się dwucyfrowego wyniku.
W telewizji ugrupowanie reklamował pan rzucający kamyk do wody i mówiący, żeby się nie wtrącać. Innym symbolem był pocięty na kawałki banknot .
Kampania Ligi polegała na ufundowaniu wielkich billboardów z panem, (tym samym, który w telewizji rzucał kamień i mówił, żeby się nie wtrąca), obejmującym ciężarną panią. Alternatywą był inny wzór billboardu – z pociętym banknotem.
Uruchomiono też Centrum Multimedialne, które za ciężkie pieniądze jeździło po Polsce i straszyło wyborców elektronicznym dostępem do [[Roman Giertych|Romana Giertycha]]
Drugim sposobem było organizowanie licznych konwencji, gdzie wszyscy sobie klaskali, machali flagami i zachwycali się, co jednak nie było pokaz
Niedopuszczenie do wielkich debat medialnych przedstawicieli Ligi Prawicy Rzeczypospolitej, spowodowało wyznaczenie Janusza Korwin-Mikkego do zwrócenia uwagi na ugrupowanie wszelkimi innymi możliwymi sposobami, co po części się udało.


==Wynik==
Spodziewano się co prawda wyniku dwucyfrowego, ale na wszelki wypadek wystartowano listy Ligi Polskich Rodzin, by próg wyniósł 5%, a nie 8% jak w przypadku koalicji. Uznano to za kosmetykę, bo i tak spodziewano się dwucyfrowego wyniku.
W wyborach uzyskano jednak 1,3% co wywołało:
W wyborach uzyskano jednak 1,3% co wywołało:
szok przedstawicieli wszystkich trzech ugrupowań
* szok przedstawicieli wszystkich trzech ugrupowań;
śmiech konkurentów
* śmiech konkurentów;
dymisję Giertycha ze stanowiska przewodniczącego Ligi
* dymisję Giertycha ze stanowiska przewodniczącego Ligi;
skazanie na niebyt polityczny przedstawicieli LPR i PR i na pozostanie w niebycie UPR
* skazanie na niebyt polityczny przedstawicieli LPR i PR i na pozostanie w niebycie UPR;
rozwiązanie tworu
* rozwiązanie tworu;
zauważenie różnic między trzema ugrupowaniami
* zauważenie różnic między trzema ugrupowaniami.


==Przyczyny porażki==
== Przyczyny porażki ==
Jako, że ugrupowanie nie dostało się do Sejmu jego bezrobotni członkowie i sympatycy mogli zacząć roztrząsać porażkę i doszukiwać się przyczyn. Powstało kilka teorii:
Jako, że ugrupowanie nie dostało się do Sejmu jego bezrobotni członkowie i sympatycy mogli zacząć roztrząsać porażkę i doszukiwać się przyczyn. Powstało kilka teorii:
teoria antykorwinistów - wszystkiemu winien był [[Janusz Korwin-Mikke]] i jego wypowiedzi
* teoria antykorwinistów wszystkiemu winien był [[Janusz Korwin-Mikke]] i jego wypowiedzi;
teoria antygiertychowców - wszystkiemu winien był [[Roman Giertych]] i jego wypowiedzi
* teoria antygiertychowców wszystkiemu winien był [[Roman Giertych]] i jego wypowiedzi;
teoria antyjurkowców- wszystkiemu winien był [[Marek Jurek]] i jego wypowiedzi
* teoria antyjurkowców wszystkiemu winien był [[Marek Jurek]] i jego wypowiedzi;
teoria "Trzech Muszkieterów" - wszystkiemu byli winni trzej wyżej wymienieni panowie
* teoria trzech muszkieterów wszystkiemu byli winni trzej wyżej wymienieni panowie;
teoria wielkich partii - wszystkiemu były winne wielkie partie
* teoria wielkich partii wszystkiemu były winne wielkie partie;
teoria medialna - wszystkiemu były winne media
* teoria medialna wszystkiemu były winne media;
teoria socjologiczna - winne było podłoże społeczne
* teoria socjologiczna winne było podłoże społeczne;
teoria synkretyzmu - uznaje, że wszystkie powyższe teorie są prawdziwe
* teoria synkretyzmu uznaje, że wszystkie powyższe teorie są prawdziwe.


==Dalsze losy==
== Dalsze losy ==
Z racji, że byt sejmowy nie został zapewniony, twór nie mający już celu rozpadł się, a plakaty i dykty z pewnym trudem posprzątano.
Z racji, że byt sejmowy nie został zapewniony, twór nie mający już celu rozpadł się, a plakaty i dykty z pewnym trudem posprzątano.


== Zobacz też ==
[[Kategoria:Partie polityczne]]
* [[Liga Polskich Rodzin]]
* [[Ruch Patriotyczny]]
* [[Unia Polityki Realnej]]

{{stopka}}
[[Kategoria:Nieistniejące partie i ugrupowania III Rzeczypospolitej]]

Aktualna wersja na dzień 22:31, 6 sie 2021

Liga Prawicy Rzeczypospolitej – utworzone w 2007 roku ugrupowanie jednoczące trzy partie polityczne w celu przekroczenia progu wyborczego w przedterminowych wyborach do Sejmu RP. Porozumienie to zawarły Liga Polskich Rodzin, Prawica Rzeczypospolitej i Unia Polityki Realnej. Powodem był strach dwóch pierwszych partii przed niebytem politycznym i chęć ostatniej do wyjścia z tego niebytu.

Wspólne punkty[edytuj • edytuj kod]

Połączone ugrupowania zaczęły szukać punktów wspólnych. Skupiono się na silnych podatkach, bezpiecznej rodzinie i niskiej szkole (a może odwrotnie?). Ugrupowanie stanowczo sprzeciwiało się liberałom samo promując wolnościowców niechętnych wobec Unii Europejskiej.

Kampania[edytuj • edytuj kod]

W telewizji ugrupowanie reklamował pan rzucający kamyk do wody i mówiący, żeby się nie wtrącać. Innym symbolem był pocięty na kawałki banknot. Kampania Ligi polegała na ufundowaniu wielkich billboardów z panem, (tym samym, który w telewizji rzucał kamień i mówił, żeby się nie wtrącać), obejmującym ciężarną panią. Alternatywą był inny wzór billboardu – z pociętym banknotem. Uruchomiono też Centrum Multimedialne, które za ciężkie pieniądze jeździło po Polsce i straszyło wyborców elektronicznym dostępem do Romana Giertycha. Drugim sposobem było organizowanie licznych konwencji, gdzie wszyscy sobie klaskali, machali flagami i zachwycali się, co jednak nie było pokazywane przez media. Niedopuszczenie do wielkich debat medialnych przedstawicieli Ligi Prawicy Rzeczypospolitej, spowodowało wyznaczenie Janusza Korwin-Mikkego do zwrócenia uwagi na ugrupowanie wszelkimi innymi możliwymi sposobami, co po części się udało.

Wynik[edytuj • edytuj kod]

Spodziewano się co prawda wyniku dwucyfrowego, ale na wszelki wypadek wystartowano z listy Ligi Polskich Rodzin, by próg wyniósł 5%, a nie 8% jak w przypadku koalicji. Uznano to za kosmetykę, bo i tak spodziewano się dwucyfrowego wyniku.

W wyborach uzyskano jednak 1,3% co wywołało:

  • szok przedstawicieli wszystkich trzech ugrupowań;
  • śmiech konkurentów;
  • dymisję Giertycha ze stanowiska przewodniczącego Ligi;
  • skazanie na niebyt polityczny przedstawicieli LPR i PR i na pozostanie w niebycie UPR;
  • rozwiązanie tworu;
  • zauważenie różnic między trzema ugrupowaniami.

Przyczyny porażki[edytuj • edytuj kod]

Jako, że ugrupowanie nie dostało się do Sejmu jego bezrobotni członkowie i sympatycy mogli zacząć roztrząsać porażkę i doszukiwać się przyczyn. Powstało kilka teorii:

  • teoria antykorwinistów – wszystkiemu winien był Janusz Korwin-Mikke i jego wypowiedzi;
  • teoria antygiertychowców – wszystkiemu winien był Roman Giertych i jego wypowiedzi;
  • teoria antyjurkowców – wszystkiemu winien był Marek Jurek i jego wypowiedzi;
  • teoria trzech muszkieterów – wszystkiemu byli winni trzej wyżej wymienieni panowie;
  • teoria wielkich partii – wszystkiemu były winne wielkie partie;
  • teoria medialna – wszystkiemu były winne media;
  • teoria socjologiczna – winne było podłoże społeczne;
  • teoria synkretyzmu – uznaje, że wszystkie powyższe teorie są prawdziwe.

Dalsze losy[edytuj • edytuj kod]

Z racji, że byt sejmowy nie został zapewniony, twór nie mający już celu rozpadł się, a plakaty i dykty z pewnym trudem posprzątano.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]