Lubin

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 09:17, 3 cze 2009 autorstwa Hani.md (dyskusja • edycje) (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Pawc. Autor wycofanej wersji to 87.105.213.184.)
Plik:Lubin3.jpg
To NIE jest miasto z Heroes III
Plik:Lubin4.jpg
To JEST kopalnia miedzi
To NIE jest stadion a'la Estadio Santiago Bernabéu, ale mieszkańcy utrzymują, że niedługo będzie

Lubin – aglomeracja na Dolnym Śląsku (lub jak uważa były minister gospodarki i obecny wicepremier Waldemar Pawlak: aglomeracja na lubelszczyźnie i stolica województwa lubelskiego). Miasto położone jest nad trzecią pod względem długości rzeką powiatu lubińskiego - Zimnicą. Razem z Wrocławiem, Legnicą, Polkowicami i Głogowem tworzy dolnośląskie megalopolis.

Podział administracyjny

Miasto dzieli się na dzielnice i osiedla. Niektóre z nich:

  • Przylesie
  • Małomice
  • Ustronie
  • Centrum
  • Stary Lubin
  • i wiele wiele innych.

Gospodarka

Znajduje się tutaj mnóstwo kopalń, miedzi, miedzi, śmieci i srebra, sprzedanej Niemcom (sic!).

Handel

W mieście znajdują się małe i duże sklepy. Niegdyś prym wiodły osiedlowe spożywczaki, jednak niedawno temu wybudowano tu Tesco no i koniec kozakowania dla GS'ów. Od czasu otwarcia skrzyżowanie ul. Legnickiej i al. KEN stało się Nowym Centrum Lubina. Obok wybudowano Castoramę, Obi, Kaufland - dwoma słowami mówiąc: „Lubińskie Bielany” (dla niewtajemniczonych dodam, że Bielany to dzielnica handlowa i wieś pod Wrocławiem). W każdym razie Tesco stało się kolejną atrakcją turystyczną. Obok gmachu sądu (Tak, tutaj też panuje prawo i sprawiedliwość) wybudowano Galerię Cuprum Arena (łac. miedź). Jednak legendarnym miejscem handlu w mieście jest Manhatan, bazar albo rynek - mekka dla koneserów mody, lubiących ubierać się w chińskie podróbki najaczy i adików.

Transport

W Lubinie jest dworzec PKS, ale PKP już się wyniosło. Dla pocieszenia zostaje fakt, że w mieście są tory kolejowe, przy których można zbudować dworzec.

Lubin niby jest miastem, ale z dzielnicy do dzielnicy od osiedla do osiedla ludzi i tak wozi PKS, posiadający najtańsze wersje wyposażeniowe nowych autobusów pojazdów.

W Lubinie są też drogi asfaltowe. Krajowa 3 widzie w kierunku Zielonej Góry na północ, Legnicy na południe, zaś krajowa 36 łączy miasto z Rawiczem i Wrocławiem. City posiada także obwodnicę. Ciekawa sprawa,że jadąc przez centrum Lubina natkniemy się na mniejszą ilość sygnalizacji świetlnej, niż to ma miejsce na obwodnicy. Miasto posiada też metro. Niestety obsługuje ono tylko rudę miedzi. Czasami jeden z tuneli metra runie, powodując lokalne trzęsienie ziemi, ale co tam. W Tokio sobie radzą, to Lubin też da radę.

Miasto posiada lotnisko! Jest to port lotniczy wielkości londyńskiego Heathrow[1]. Obsługuje ono Aeroklub Lubiński. Na niektórych mapach lotnisko jest przedstawione jako międzynarodowy port lotniczy.

Sport

Doszliśmy wreszcie do sportu. Lubin posiada klub piłkarski o wdzięcznej nazwie KGHM Zagłębie Lubin (takim prefiksem odznacza się co druga nazwa własna Lubina). Jak wiemy Zagłębie kupiło sobie awans do ekstraklasy a w sezonie 2006/07 klub kupił zdobył drugi w historii tytuł mistrza Polski i jak na mistrza Polski przystało, przegrał w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt. Potem klub chciał PZPN zdegradować, ale Lubin niczym Michał Listkiewicz trzyma się pazurami swoich imponderabiliów i łatwo ich nie odpuści.

Turystyka

Lubin City posiada piękną starówkę, a jej atrakcją jest wielka dziura w rynku (zdjęcie u góry), która miała być galerią handlową, ale radni z magistratu docenili walory krajobrazowe jakimi dysponuje ów dół (nawiasem mówiąc teren należy do niemieckiej firmy). Urząd Miasta liczy na to, że za 50 lat wyrosną tam drzewa i powstanie park, za który nie trzeba będzie się zadłużać w KGHM-ie.

Lubin kojarzy się z miedzią i z Lublinem (a wielu uważa, że Zagłębie to klub z Lublina, a o Lubinie nie mają pojęcia).

Przypisy

  1. W skali 1:1000.