FotoŁowca 2022 – głosowanie
Zdecyduj kto trafił najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Głogów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Piosenka o Głogowie w wykonaniu Gracjana
Uwaga, oglądanie tego filmu może spowodować zawał serca, chorobę psychiczną lub inne powikłania z tym związane!

Głogów – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie głogowskim; położone niżej niż Śląsk, między Przemyślem i Świnoujściem oraz Jelenią Górą i Suwałkami. W okolicach miasta schodzi się Górna i Dolna Odra.

Historia[edytuj • edytuj kod]

To nie szachownica Formuły 1, to flaga Głogowa

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, był gród. Na nim wybudowano metropolię. W Metropolii tej panował Jan Olbracht – domniemany przodek Daniela Olbrychskiego. No i przyszli Niemcy i zajęli metropolię, zburzyli ją pięć razy, po czym siedem razy odbudowywali. Niemcy nie zdążyli przed wojną wybudować tu swojej autostrady, za co aktualni mieszkańcy nie darzą ich sympatią. W 1945 roku Ruscy urządzili w Głogowie fajerwerki, w wyniku czego zaledwie 98% miasta obróciło się w gruzy. Po odzyskaniu Głogowa przez Polskę metropolia liczyła już trzy domy i dwie ulice. Prawdziwy rozwój miasta stanowiła budowa wielkiej fabryki zachęcającego do osiedlania się na terenie metropolii w azbestowych blokowiskach.

Dzielnice[edytuj • edytuj kod]

 • Stare Miasto – nowoczesna dzielnica miasta z supermarketem po zachodniej stronie. Aktualnie w budowie. Nazwa to ściema do przyciągnięcia turystów.
 • Piastów – prawdopodobnie nie dociera tam światło. Mieszka tu główny mafiozo głogowski – prezydent, który zrobił z dzielnicy centrum kulturalne miasta przenosząc na wybrukowany plac wszystkie festyny i koncerty. Na tym myśl kulturalna tej dzielnicy się nie kończy. Ludzie dyskutują tu o sprawach natury filozoficznej i egzystencjalnej, używając przy tym wyrafinowanego słownictwa; najpopularniejsze zaczyna się na „K” i służy często za przecinek w czasie filozoficznych rozważań..
 • Brzostów|pełna nazwa: Głogowska nekropolia Brzostów – teren największego pochówku w mieście. Wg danych pochowano tam w ubiegłym roku więcej głogowian, niż odnotowano zgonów.
 • Złota Podkowa – większość mieszkańców Głogowa nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej dzielnicy. Składa się z trzech bloków i domków na wskroś. Jeśli na Piastów nie dociera światło, to Złota Podkowa leży głębiej w mroku, ponieważ tu nie docierają nawet autobusy. Jedyną atrakcją jest sklep Dino i częste wizyty złodziei rowerów.
 • Krzepów – autonomia posiadająca własną stację kolejową.
 • Żukowice – tutaj produkują smród, produktem ubocznym jest miedź i złoto.
 • Nosocice – dzielnica w której szary papier toaletowy to szczyt luksusu.
 • Os. Kopernik – początkowo jeden blok, ale w obawie przed tąpnięciami wybudowano jednak osiedla w systemie „sardynki w puszce”. Na Koperniku są słynne „Hotele” slumsy dla biedoty z całego miasta, aktualnie zostały wyremontowane do standardu czterogwiazdkowego.
 • Ruszowice – zadupie z dojazdem do Castoramy, Carrefoura i Media Markt. Od zajebania wieśniaków w podartych dresach, pijaków i innych mułów.
 • Serby – dzielnica nie do końca, raczej wiocha podmiejska; po tym jak mieszkańcy odrzucili zaszczyt bycia częścią miasta, Głogów mści się na wieśniakach ciągłymi remontami mostów i dróg, rozpoczynanymi zazwyczaj późną jesienią i zamrażanych na czas zimy i opadów, a także korkami od gminy Niechlów aż po przedmieścia Głogowa; przy okazji blokuje się miasto po sam Kopernik, ale możliwość dowalenia bogaczom z tamtejszych domków jest najważniejsza.

Infrastruktura[edytuj • edytuj kod]

Miejski Ośrodek Kultury, cud architektury postmodernistycznej
 • Rondo św. Maksymiliana Marii Kolbe – jedno z najmniejszych rond w Polsce. Samochody jeżdżąc po nim z jednej strony ocierają się o wysepkę, a z drugiej o krawężnik.
 • Rondo Konstytucji – największe w Europie, tak duże, że połowa poznaniaków jeździ pod prąd. Kiedyś pierdyknął się tam Holender z Lubinczykiem. Co ciekawe, pod prąd jechał ten drugi.
 • Most Tolerancji – miejsce pielgrzymek transwestytów i gejów, kult różowego koloru udziela się już powoli mieszkańcom. Czasem nazywany mostem „Seryjnych Samobójców” lub "Skocznią Tolerancji"
 • Most Serby – drugi most na granicy Głogowa, wybierany do skoku przez bardziej kontrowersyjne osoby z powodu niskiego poziomu Starej Odry.
 • Most Kolejowy – most na trasie TGV relacji Głogów – Leszno. Obecnie służy głównie do robienia zdjęć na Facebooka.
 • Drogi w Głogowie – podobno najlepsze w całym regionie, po wielu remontach sponsorowanych przez mafię głogowską miasto mają mniej dziur, co sprawia wrażenie, jakby się było już w Niemczech.
 • Ławeczki – największa wylęgarnia patologii w zasięgu parunastu kilometrów. Gdyby policja nie bała się tam zapuszczać, z mandatów można by sfinansować drugi Most Kolejowy.

Komunikacja Miejska[edytuj • edytuj kod]

W Głogowie działa rozbudowany system komunikacji miejskiej. Autobusy kursują od godziny 2:00 do 5:00, co niezwykle ułatwia mieszkańcom miasta przemieszczanie się. Za każdym razem spóźniają się minimum dziesięć minut. Pionierem jednak jest kierowca linii nr 8, potrafi nigdy nie przyjechać. Po wprowadzeniu za pieniądze z Unii biletu elektronicznego w postaci karty i likwidacji biletu papierowego (co przyniosło wielką ulgę turystom odwiedzającym miasto), miasto szykuje projekt z prośbą o dotację na położenie szyn tramwajowych. Założenie linii energetycznych nie jest aktualnie planowane.

Przemysł[edytuj • edytuj kod]

Dream Jump – skok z komina wraz z profesjonalnym komentarzem
 • Huta Miedzi – jest znana niemalże w całej Polsce z tego, że ma trzy kominy i śmierdzi. Kilkakrotnie spowodowała silne zanieczyszczenia otoczenia w promieniu kilku kilometrów poprzez rozpylenie kurzu z odpalonych maszyn po kilkunastoletnim zawieszeniu działalności huty.
 • Komin Głogowski – komin elektrociepłowni na Widziszowie. Sama elektrociepłownia nie istnieje, zbudowano tylko komin i zaniechano dalszych prac. Komin służy do tego, by stać, oraz by było go widać z odległości nawet 25km. Dodatkowo może napawać mieszkańców okolicy strachem, iż kiedyś się przewróci i rozłoży na połowie długości miasta. Placówka lecznicza – Od niedawna jest najwyższym w Europie, a drugim na świecie obiektem przystosowanym do „drimdżampingu, metody leczenia niedoboru adrenaliny.
 • Cukrownia – waląca się budowla, w której mielono buraki cukrowe. Co jakiś czas zarząd obiektu wydaje rozkaz rozebrania kolejnego sektora tej podupadającej, największej w okolicy maszynki do mielenia buraków.
 • Famaba – kiedyś fabryka dźwigów, dziś bliżej nie znana mieszkańcom z nazwy fabryka słupów do elektrowni wiatrowych, które wywozi się na Pomorze, gdzie Pomorzanie usilnie próbują się ich pozbyć.

Historyczne budowle i pomniki[edytuj • edytuj kod]

Głogów nie posiada historycznych budowli i standardowych pomników, ponieważ po 1945 roku uznano, że miasto poradzi sobie bez nich. Obecnie największe znaczenie mają:

 • Ruiny kościoła św. Mikołaja – położone na przeciwko okien ratusza, wznoszą się majestatycznie nad Głogowem od 1945 roku, a ponieważ głogowianie tak lubią ich widok, nie zapowiada się, by szybko w ich miejscu powstał kolejny supermarket z podziemnym parkingiem. Szkoda.
 • Ruiny Teatru Miejskiego – położone z innej strony ratusza, ale tuż przy nim. Teatr jest bardzo stary i nie przetrzymał radzieckiego oblężenia w 1945. Od tej pory nie wiadomo, co z nim zrobić, ponieważ w Głogowie nie wiedzą, do czego służy teatr. Wydaje się, że ruiny mają co najwyżej szansę za jakiś czas stać się kolejnym centrum handlowym lub supermarketem.
 • Pusta działka przed ratuszem (pot. Pomnik Impotencji) – niezagospodarowany plac, otoczony pięknym, metalowym płotem ozdobionym kilkuletnimi reklamami naklejanymi.
 • Neptun oraz tereny nadbrzeżne – ponieważ rodowici głogowianie nigdy nie mieszkali nad tak dużą rzeką, nie umieli sobie nigdy z nią poradzić. Uznali więc, że lepiej udawać, że jej tu nie ma. Skutkiem tego rzeczna przystań i przedwojenne promenady służą dziś głównie kaczkom i kotom.
 • Zamek głogowski – siedziba narodowego muzeum organizującego głównie wystawy porcelanowych figurek papieża, znaczków pocztowych oraz plansze drukowane w lokalnych oddziałach IPN.
 • Kamieniczki Lidla – stary-nowy zabytek. Obiekt handlowy ze szczytami kamieniczek jest jedynym z nielicznych Lidli wybudowanych inaczej niż wszystkie pozostałe. Przedmiot drwin architektów w całej Polsce.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Na terenie miasta działa wiele interesujących klubów sportowych powstałych przy parafiach, do najliczniejszych należą kółka różańcowe i chórki przykościelne. Źródłem wszelkich nowinek sportowych pochodzących z miasta, okolic oraz Polski jest Maradona.

Promocja miasta[edytuj • edytuj kod]

„Głogów – tu znajdziesz pieniądze” – to hasło promujące miasto wzięli do serca trzej mężczyźni. Wykazując się pomysłowością godną MacGyvera, wyrwali bankomat przytwierdzony do podłogi w pasażu handlowym na os. Kopernika i wieźli go przez miasto na wózku. Niestety, nie mieli dobrego zabezpieczenia logistycznego – od wózka odpadły kółka. Za pomysłowość oraz promocję miasta (w Teleexpressie, Panoramie i RMF FM) prawdopodobnie zostaną nagrodzeni 10-letnimi wczasami na koszt miasta.

Emblematem hasła promocyjnego są wmontowane w chodnik przy ul. Grodzkiej monety bite w dawnym Głogowie. Są bardzo duże i ze względów oszczędnościowych odlane w żeliwie. Ponieważ miasto, twierdzące że można w nim znaleźć pieniądze, nie miało nawet na odlewy żeliwne, wykonano je za pieniądze jednego z banków, umieszczając na nich logo większe od samej monety. Podobną technikę zastosowano w ogromniastym billboardzie na murach miejskich, na którym panorama miasta opisana jest wielkim logo jednego z supermarketów. Prawdopodobnie jest to element przygotowań opinii publicznej do zmiany nazwy miasta z „Głogów” na nazwę tej sieci. Przelewałaby ona od tej pory 100.000.000 rocznie na odpowiednie konto.

Honorowi obywatele[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]