Oleśnica

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowy autobus do Wrocławia

Oleśnica – miasto pod Wrocławiem. Podobnie jak Wrocław, leży na Nizinie Śląskiej. Potocznie zwana „sypialnią Wrocławia”. Dawniej, tak jak Wrocław, należała do terytorium Czech i Niemiec.

Dojazd do Wrocławia[edytuj • edytuj kod]

Ludność oleśnicka przemieszcza się pomiędzy Wrocławiem a domem na dwa sposoby: pociągiem lub autobusem. Wybierając PKP, człowiek naraża się na wędrówki po wysoko położonej kładce, nadającej się wyłącznie do rozbiórki, ryzykując tym samym życie. Wybierając PKS, człowiek naraża się na tzw. „jeżdżenie na szybie”, jeżdżenie „jak śledź w konserwie”, ewentualnie nie jeżdżenie, bo „Nie mam jak wydać!”. Słyszano także o przypadkach, w których Oleśniczanie dojeżdżali do Wrocławia własnymi autami, ale ze względu na ceny benzyny, można odstawić te pogłoski między bajki.

Władze[edytuj • edytuj kod]

Władze oleśnickie reprezentuje przede wszystkim burmistrz Oleśnicy. Ze względu na czas jego urzędowania, po mieście krążą pogłoski o zaniechaniu wyborów lokalnych co do następnej kadencji i uznanie burmistrza za burmistrza-imperatora, tj. stałego i niewymienialnego na mocy zasiedzenia. Istnieje także rada miasta, która chętnie udziela rad zbłąkanym i zrozpaczonym. Jako trzecią władzę można wymienić lokalny, opiniotwórczy portal internetowy z którego wszyscy czerpią wiadomości na temat aktualnych wydarzeń, repertuaru kina i obecności swoich znajomych na zdjęciach w galerii.

Ola[edytuj • edytuj kod]

Symbolem miasta jest Ola, siedząca na ławce w rynku. Jest symbolem Oleśnicy od niedawna. Kosztowała, ku uciesze podatników, 30 tys. zł. Przez nią mieszkańcy podzielili się na dwa obozy – twierdzący, że to od tego imienia pochodzi nazwa miasta, oraz twierdzący, że to imię pochodzi od nazwy miasta. Na ławce obok niej bardzo chętnie zawsze siadają miłośnicy dzieci.

Ważne miejsca[edytuj • edytuj kod]

W centrum miasta znajduje się rynek, a na rynku ratusz – co za zaskoczenie! W ratuszu z kolei toczy się nocne życie miasta, bowiem istnieje tam klub nocny „Awangarda”. Podsumowując – w ratuszu spotkać można uczennice tamtejszych gimnazjów, śmietankę towarzyską miasta, a oprócz tego także lokalnych oficjeli i budowlańców mostów z Bolesławca, którzy budują mosty na S8.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]