Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Świdnica

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świdnica to bardzo dzikie miasto. Takie normalnie dzikusy tam chodzą, ha ha ha!

Waldek Kiepski o Świdnicy
Jedna z piękniejszych ulic Świdnicy

Świdnica (Wsidnica, Stolica Dziury, Dolina Samych Wariatów, Polskie Fawele) – miasto na prawach wsi w województwie dolnośląskim położone na przedmieściach Słotwiny i Pszenna. Z nieznanych do dziś powodów po reformie administracyjnej (1975) nie zostało stolicą województwa wałbrzyskiego, co miało wpływ na twórcze powiedzenie Te wieśniaki z Wałbrzycha nam zabrały!

Świdnica jest też znana jako zagłębie sex shopowe, gdyż w Świdnicy jest najwięcej sex shopów w Polsce.

Świdnica od 2014 roku znajduje się w Aglomeracji Wałbrzyskiej czyli oznacza to że znowu mieszkańcy i władze Świdnicy walnęli focha na Wałbrzych z powodu nie powstania Aglomeracji świdnicko-wiejskiej. Z tego tytułu Władca Świdnicy Waldzio I ogłosił stan wojenny na terenie całej Świdnicy, związku z tym będą budowane kolejne wieże.

Świdnica jest tak cholernie bogatym miastem, że pogotowie ratunkowe ma w szałasie, planowana jest budowa nowej siedziby pogotowia, ale dopiero w tedy kiedy Świdnica zbierze ze wszystkich miasteczek haracze. Świdnica jako jedyne miasto w świecie, ma najbardziej efektywnych policjantów, którzy nawet potrafią pomylić manekina z człowiekiem. W mieście panuje epidemia schizofrenii paranoidalnej i przekonanie że mieszkańcy mieszkają w księstwie świdnickim, niektórzy nawet myślą że Świdnica jest największym miastem na świecie, często słychać porównania do Nowego Jorku i Wrocławia. Większość świdniczan chodzi w papierowych koronach na głowie, tym sposobem chcą podwyższyć swoje ego i czuć się bardziej szlachecko, swojej koronacji dokonują w WC na klozecie z Cersanitu, gdyż innych tronów nie posiadają.

Od dnia 13 lutego 2014 roku w mieście przestało funkcjonować pogotowie ratunkowe, niewielki budyneczek przypominający szałas (szopę) kupił biskup, planuje się tam wybudowania wieży w porozumieniu z władcą Świdnicy Waldziem I. Obecnie pogotowie przeniesiono do kartonu. Świdnica ma nawet swoją regionalną zabaw (rzucanie żarówkami z farbą w święte obrazy w Częstochowie).

Ministrowie Sprawiedliwości oraz Obrony Narodowej są zaniepokojeni wzrostem przestępczości w Świdnicy, w związku z tym zwrócili się do Parlamentu Europejskiego o dofinansowanie budowy murów z wieżami okalających Świdnicę. Ma to na celu stworzenie jednego wielkiego więzienia, które będzie nazwane polskim Alcatraz, budowa ma uchronić resztę województwa przed przestępczością napływającą ze Świdnicy.

Ludność[edytuj • edytuj kod]

Wg. badań antropologicznych, ludność Świdnicy wywodzi się z czystej rasy Plemienia Świdniczan, które zamieszkują te tereny od wieków. Najstarszy zapis o Plemieniu Świdniczan pochodzi z końca XI wieku i Plemię Świdniczan jest tam porównywane do postaci z horroru „Droga Bez Powrotu”.

Atrakcje Świdnicy[edytuj • edytuj kod]

 • Spacernik na świdnickim rynku, z wieżą wartowniczą na której siedzi prezydent Świdnicy, pilnując niedoszłej stolicy Świdnicy.
 • Obok rynku wybudowano Centrum Zabaw Patologii – jest to spory budynek z czerwonej cegły, z wieżyczkami wartowniczymi i drutem kolczastym. Przyjeżdżają tutaj się bawić ekipy z całego województwa.
 • Świdnica jako jedyne miasto w Polsce, ma cztery aquaparki w rynku, woda jest tak czysta, że czuć tę świeżość aż w Hiszpanii.
 • Świdnica jako jedyne miasto na świecie posiada najnowocześniejsze pozamykane sklepy.
 • W mieście jest też piękny zalew Witosmródka, po którym pływają kosze na śmieci, śnięte rybki i inne tego typu rzeczy. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe wszystkich świdniczan.
 • Plac przy kościele katedralnym i drzwi szklane, które nie przypominają drzwi.
 • Staroświeckie pogotowie ratunkowe zwane „Szałasem”, jest to jedyne takie miejsce na świecie gdzie czas zatrzymał się 100 lat temu.
 • Pociąg z Wrocławia.
 • Dziurawy Szlak rozpoczynający się od ulicy Długiej i Spółdzielczej, ciągnący się do ulicy Różanej, można tutaj zaobserwować potężne dziury w jezdni.
 • W Świdnicy od jakiegoś czasu główną atrakcją sportową jest „Bieg na golasa” – co tydzień mieszkańcy miasteczka zbierają się na Rynku i biegają na goło ulicami miasteczka; ten sport jest zawsze uprawiany po spożyciu dużej ilości napojów na odwagę.

Podstawowe informacje (dane z sierpnia 2013)[edytuj • edytuj kod]

 • Ludność – maleje.
 • Powierzchnia – rośnie.
 • Przestępczość – wzrasta.
 • Bezrobocie – oficjalnie maleje jak wszyscy o 5:00 rano wyjeżdżają do Wrocławia.
 • Buraki cukrowe – dobre są.

Transport[edytuj • edytuj kod]

Szpanerski dworzec kolejowy

Jest tu kilka mini autobusików, większość wozi powietrze, ze względu że od 5:00 do 17:00 wszyscy pracują we Wrocławiu na strefie. Od kiedy wyremontowano dworzec, przez miasto zaczęły jeździć pociągi i nawet tu i ówdzie da się dojechać. Miasto ma tak wspaniałych kierowców, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz władze województwa, postanowili zadbać i uchronić ludzi w województwie i otworzyli specjalną siedzibę ośrodka w Świdnicy, Unia Europejska nawet wprowadziła specjalny program Gumowych Aut dla Świdnicy.

Edukacja[edytuj • edytuj kod]

W Świdnicy powstała szkoła (mundurówka), tu uczniowie uczą się jak grać w GTA, dostają broń i wychodzą na ulicę postrzelać do ludzi lub do swoich kolegów z klasy.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Świdnica przeżywa wielki boom ekonomiczny, we wrześniu 2013 roku mają zostać otwarte dwa kioski Ruchu. Uruchomiono połączenie kolejowe do Wrocławia, które jest tak opłacalne, że województwo musi dopłacać, a ludność jest tak bogata, że musi korzystać z promocji.

Urbanistyka i demografia[edytuj • edytuj kod]

Miasto nie posiada dzielnic, ze względu na to że Minister Urbanistyki i Demografii pokłócił się z prezydentem Świdnicy, który nie wybudował wieży w każdej dzielnicy. Natomiast tubylcy mają swoje rejony, które wyznaczają sklepy monopolowe.

Bezpieczeństwo[edytuj • edytuj kod]

Świdnica z racji swojej przestępczej historii, która jest znana gangowi świdnickiemu, posiada spory szpital, oraz komendę powiatową policji i wielki areszt śledczy nieopodal rynku. Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił że w 2013 roku wyśle kontyngenty wojskowe i przekaże nadzór ONZ-etowi.

Służba zdrowia[edytuj • edytuj kod]

Świdnica ma podobno bardzo dobry szpital – jednak z niewiadomych przyczyn, szpital ów najwyraźniej nie spodobał się niejakiemu Arkowi Piechowi, który postanowił przypieprzyć z liścia płazem ręki tamtejszemu lekarzowi. Nie wiadomo dlaczego, ale w tym szpitalu zawsze coś spieprzą, jak nie studentowi nogę, to dziecku kolano. Dlatego wielu ludzi omija to miejsce – być może to dlatego, że w tym szpitalu kręcono kultową komedię Daleko od Noszy.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]