Prusice

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Herb Prusic – dłoń polska broni miasto przed całkowitą germanizacją jej mieszkańców
Największa atrakcja turystyczna Prusic – cmentarz

Prusice (niem. Prausnitz) – obecnie miasto, dawniej wioska z sołtysem i wójtem (do 2000 roku), położone w powiecie trzebnickim w województwie dolnośląskim, siedziba gminy, kraj Polska. Do 1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego, obecnie w w województwie dolnośląskim.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Przez kilkaset lat miasto było bazą władców niemieckich, którzy mogli tam odpocząć przed wypadem do Polski. Podczas II wojny światowej w okolicach Prusic działała filia obóz wakacyjnego Groß-Rosen. W Polsce Ludowej Prusice uchodziło za wieś zabitą dechami (nieformalnie od chwili upadku miasta po rabunkach Rosjan, formalnie od utraty praw miejskich w 1951 roku). Upadek Prusic sprawił, że wartość nieruchomości w miejscowości nie przekraczał całej pensji polskiego robotnika. Dzięki temu reżyser Roman Załuski kupił dom, który przerobił na plan zdjęciowy do Wyjścia awaryjnego. Sukces komedii sprawił, że we wsi otworzono sklep dla reżysera i Bożeny Dykiel, którzy jako jedyni mieli pieniądze mieszkańców, którzy mogli nabyć potrzebne im produkty inną metodą niż barter.

Komunikacja i gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Do 1991 istniała w mieście kolej szerokotorowa dowożąca razem pracowników i bydło do pobliskiego Bacutilu – wizytówki miasta (otoczenie zakładu stanowi obszar chroniony Natura 2000 z uwagi na istniejący ekosystem i wyjątkowy mikroklimat). Po likwidacji kolejki kruszywo z trasy wykorzystano do budowy obwodnicy, a szyny kolejowe pozyskano jako materiał do budowy miejscowych domów.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Istnieją tutaj dwa banki a najbliższy bankomat w okolicy znajduje się w promieniu 30 km.
  • W mieście żyją tylko katolicy, którzy mają do dyspozycji tylko kościoły ewangelickie. Do kościoła katolickiego nikt nie chodzi ze względu na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych.
  • Atrakcją Prusic jest święto miasta (23 i 24 czerwca). Stałą atrakcją Dni Prusic jest „Bieg Grubasów”, przypominający hiszpańskie encierro. W prusickiej wersji zamiast wściekłych byków atakujących ludzi są otyli ludzie rzucający się pięściami na sąsiadów, którzy przez cały rok szydzili sobie z nich.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]