Tamto: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Tamto''' ([[Łacina|łac.]] ''Tamtae'' – ''jestem zbuntowany i nie lubię waszego papieru toaletowego'') jest dokładnym przeciwieństwem [[To|tego]]. Ogólnie [[rzecz]] biorąc tamto opisuje to samo co to, jeno tamto opisuje to, które znajduje się [[tam]].
'''Tamto''' ([[Łacina|łac.]] ''Tamtae'' – ''jestem zbuntowany i nie lubię waszego papieru toaletowego'') jest dokładnym przeciwieństwem [[To|tego]]. Ogólnie [[rzecz]] biorąc tamto opisuje to samo co to, jeno tamto opisuje to, które znajduje się [[tam]].


==Historia==
== Historia ==
Nieznana jest oficjalna data powstania tamtego. [[Historyk|Historycy]] umiejscawiają to wydarzenie mniej więcej w II. poł. XVI. w., kiedy to w Bieluniu Podlaskim powstał Zakon Zbuntowanych Egoistów. Zakon za cel obrał sobie możliwie jak największą izolację od [[społeczeństwo|społeczeństwa]], zdystansowanie się do [[świat]]a oraz dbanie o swoje własne potrzeby. Dystans ów przejawiał się we wszystkich sferach życia Zakonników, poczynając od [[papier toaletowy|papieru toaletowego]], a kończąc na [[język]]u. Dlatego też wszystko, co można by nazwać [[to]], zakonnicy nazywali „tamto”. Utworzyli także wiele innych ekstrawaganckich form językowych, jak na przykład [[tam]] zamiast [[tu]], czy [[w tamtą stronę]] zamiast [[w tę stronę]].
Nieznana jest oficjalna data powstania tamtego. [[Historyk|Historycy]] umiejscawiają to wydarzenie mniej więcej w II. poł. [[XVI wiek|XVI w.]], kiedy to w Bieluniu Podlaskim powstał Zakon Zbuntowanych Egoistów. Zakon za cel obrał sobie możliwie jak największą izolację od [[społeczeństwo|społeczeństwa]], zdystansowanie się do [[świat]]a oraz dbanie o swoje własne potrzeby. Dystans ów przejawiał się we wszystkich sferach życia Zakonników, poczynając od [[papier toaletowy|papieru toaletowego]], a kończąc na [[język]]u. Dlatego też wszystko, co można by nazwać [[to]], zakonnicy nazywali „tamto”. Utworzyli także wiele innych ekstrawaganckich form językowych, jak na przykład [[tam]] zamiast [[tu]], czy [[w tamtą stronę]] zamiast [[w tę stronę]].


==Tamto w dzisiejszym języku==
== Tamto w dzisiejszym języku ==
Niewiele tamtych słów zachowało się w naszym języku. Odnajdujemy jednak tamte ślady w wielu dzisiejszych wyrazach i frazeologizmach. Na przykład:
Niewiele tamtych słów zachowało się w naszym języku. Odnajdujemy jednak tamte ślady w wielu dzisiejszych wyrazach i frazeologizmach. Na przykład:
* słowo '''metoda''' pierwotnie brzmiało '''tam-to-dam''' i oznaczało sumę pieniędzy przeznaczoną na określony cel, zazwyczaj publiczny lub charytatywny. Zmiana w znaczeniu słowa prawdopodobne wynika z tego, że przekazywanie [[Darowizna|datków]] na cele charytatywne było jedynie metodą podniesienia swojej popularności.
* słowo '''ton''' pierwotnie brzmiało '''tam-to-on''' i było zwrotem, jaki stosowali [[nauczyciel muzyki|nauczyciele śpiewu]] wobec swoich podopiecznych, gdy ci wyrywali się w nieodpowiednim momencie i zagłuszali innych.
* słowo '''tandeta''' brzmiało pierwotnie '''dam-Zeta''' i – co dość jasne – było ulubionym zwrotem kupców [[Arabowie|arabskich]], kwestionujących jakość towaru konkurencji, jednak nie ma to bezpośredniego związku z tym artykułem. Chyba, że ci Arabowie to [[Oni]].


== Zobacz też ==
* słowo '''metoda''' pierwotnie brzmiało '''tam-to-dam''' i oznaczało sumę pieniędzy przeznaczoną na określony cel, zazwyczaj publiczny lub charytatywny. Zmiana w znaczeniu słowa prawdopodobne wynika z tego, że przekazywanie datków na cele charytatywne było jedynie metodą podniesienia swojej popularności.
* [[to]]
* słowo '''ton''' pierwotnie brzmiało '''tam-to-on''' i było zwrotem, jaki stosowali nauczyciele śpiewu wobec swoich podopicznych, gdy ci wyrywali się w nieodpowiednim momencie i zagłuszali innych.
* [[cośtam]]
* słowo '''tandeta''' brzmiało pierwotnie '''dam-Zeta''' i – co dość jasne – było ulubionym zwrotem kupców [[Arabowie|arabskich]], kwestionujących jakość towaru konkurencji.
* [[wszystko]]
* [[gdzieś]]


[[Kategoria:Fizyka konceptualna]]
[[Kategoria:Fizyka konceptualna]]

Aktualna wersja na dzień 09:03, 21 sie 2022

Tamto (łac. Tamtaejestem zbuntowany i nie lubię waszego papieru toaletowego) jest dokładnym przeciwieństwem tego. Ogólnie rzecz biorąc tamto opisuje to samo co to, jeno tamto opisuje to, które znajduje się tam.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Nieznana jest oficjalna data powstania tamtego. Historycy umiejscawiają to wydarzenie mniej więcej w II. poł. XVI w., kiedy to w Bieluniu Podlaskim powstał Zakon Zbuntowanych Egoistów. Zakon za cel obrał sobie możliwie jak największą izolację od społeczeństwa, zdystansowanie się do świata oraz dbanie o swoje własne potrzeby. Dystans ów przejawiał się we wszystkich sferach życia Zakonników, poczynając od papieru toaletowego, a kończąc na języku. Dlatego też wszystko, co można by nazwać to, zakonnicy nazywali „tamto”. Utworzyli także wiele innych ekstrawaganckich form językowych, jak na przykład tam zamiast tu, czy w tamtą stronę zamiast w tę stronę.

Tamto w dzisiejszym języku[edytuj • edytuj kod]

Niewiele tamtych słów zachowało się w naszym języku. Odnajdujemy jednak tamte ślady w wielu dzisiejszych wyrazach i frazeologizmach. Na przykład:

  • słowo metoda pierwotnie brzmiało tam-to-dam i oznaczało sumę pieniędzy przeznaczoną na określony cel, zazwyczaj publiczny lub charytatywny. Zmiana w znaczeniu słowa prawdopodobne wynika z tego, że przekazywanie datków na cele charytatywne było jedynie metodą podniesienia swojej popularności.
  • słowo ton pierwotnie brzmiało tam-to-on i było zwrotem, jaki stosowali nauczyciele śpiewu wobec swoich podopiecznych, gdy ci wyrywali się w nieodpowiednim momencie i zagłuszali innych.
  • słowo tandeta brzmiało pierwotnie dam-Zeta i – co dość jasne – było ulubionym zwrotem kupców arabskich, kwestionujących jakość towaru konkurencji, jednak nie ma to bezpośredniego związku z tym artykułem. Chyba, że ci Arabowie to Oni.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]