Vikersundbakken: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 8: Linia 8:


== Charakterystyka ==
== Charakterystyka ==
Skocznia w [[Vikersund]] cechuje się tym, że w odróżnieniu od innych skoczni mamucich, nie należy lecieć wysoko. Patent na ten obiekt opracował [[Johan Remen Evensen]]: płaskie wyjście z progu powodujące dobicie do [[ziemia|ziemi]], po to, aby w okolicach [[150]]-ego metra wzbić się wysoko niczym w grze [[Deluxe Ski Jump|Deluxe Ski Jump 3]] i polecieć ponad [[240]] metrów, w przeciwieństwie do [[Jurija Tepesa]], który leciał jakieś 15 metrów nad ziemią i wylądował ledwo poza rozmiarem skoczni
Skocznia w [[Vikersund]] cechuje się tym, że w odróżnieniu od innych skoczni mamucich, nie należy lecieć wysoko. Patent na ten obiekt opracował [[Johan Remen Evensen]]: płaskie wyjście z progu powodujące dobicie do [[ziemia|ziemi]], po to, aby w okolicach [[150]]-ego metra wzbić się wysoko niczym w grze [[Deluxe Ski Jump|Deluxe Ski Jump 3]] i polecieć ponad [[240]] metrów, w przeciwieństwie do Jurija Tepesa, który leciał jakieś 15 metrów nad ziemią i wylądował ledwo poza rozmiarem skoczni


Dziwna charakterystyka skoczni sprawia, że skacze się na niej tak daleko jak na [[Letalnica|Letalnicy]] w [[Planica|Planicy]], tyle, że z prędkością najazdową o [[10]] km/h mniejszą. Cechą charakterystyczną tej skoczni jest to, że gdy odbywają się tu [[Mistrzostwa świata w lotach narciarskich]], zawsze musi wiać silny wiatr.
Dziwna charakterystyka skoczni sprawia, że skacze się na niej tak daleko jak na [[Letalnica|Letalnicy]] w [[Planica|Planicy]], tyle, że z prędkością najazdową o [[10]] km/h mniejszą. Cechą charakterystyczną tej skoczni jest to, że gdy odbywają się tu [[Mistrzostwa świata w lotach narciarskich]], zawsze musi wiać silny wiatr.

Wersja z 17:04, 13 paź 2012

thumb|right|250px|Najszybciej wybudowana skocznia na świecie Przyjemnie się tu skacze

Maciej Kot po trzech skokach w okolicy 125 metra na Vikersundbakken

Szablon:Tnajwiększa skocznia narciarska na świecie. Padł na niej rekord świata 246.5 metra. Na jej budowę poświęcono ponad 10 milionów euro. Mimo to, konstruktorzy się nie popisali i zrobili ją... za dużą. Rozbieg jest za długi w stosunku do całej konstrukcji i nawet z najniższej belki, przy delikatnym wietrze w plecy szybuje się za daleko.

Belka startowa

Mimo delikatnie niesprzyjających warunków oraz niskiej prędkości na progu, niektórzy zawodnicy szybują poza granice bezpieczeństwa. W związku z tym Walter Hofer postanowił na zawody Pucharu Świata w 2011 roku dobudować cztery belki startowe: 0 (słownie: zero), -1, -2 oraz -3. Wtedy dopiero widać, jak zależy organizatorom na bezpieczeństwie, gdy duża część stawki ratuje się od śmierci w okolicach 130 metra.

Charakterystyka

Skocznia w Vikersund cechuje się tym, że w odróżnieniu od innych skoczni mamucich, nie należy lecieć wysoko. Patent na ten obiekt opracował Johan Remen Evensen: płaskie wyjście z progu powodujące dobicie do ziemi, po to, aby w okolicach 150-ego metra wzbić się wysoko niczym w grze Deluxe Ski Jump 3 i polecieć ponad 240 metrów, w przeciwieństwie do Jurija Tepesa, który leciał jakieś 15 metrów nad ziemią i wylądował ledwo poza rozmiarem skoczni

Dziwna charakterystyka skoczni sprawia, że skacze się na niej tak daleko jak na Letalnicy w Planicy, tyle, że z prędkością najazdową o 10 km/h mniejszą. Cechą charakterystyczną tej skoczni jest to, że gdy odbywają się tu Mistrzostwa świata w lotach narciarskich, zawsze musi wiać silny wiatr.

Rekordy


Szablon:Skocznie