Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Cudzysłów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z ")
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

– Panie profesorze, jak się mówi: w cudzysłowie czy w cudzysłowiu?
– A jak mówicie: w dupie czy w dupiu?

Polonista wyjaśnia odmianę wyrazu cudzysłów

Cudzysłów („ ” albo rzadziej « ») – znaczek, którym opatruje się w tekście cudze słowa, żeby nikt nas nie posądził, że palnęliśmy takie głupoty. Po opatrzeniu tekstu można puścić go do domu z zaleceniem późniejszych kontroli u lekarza rejonowego.

Agonia interpunkcyjna[edytuj • edytuj kod]

Coraz częściej zamiast znaczków „ ” pojawiają się kreski oznaczające minuty (' ') bądź sekundy ('' '') geograficzne. Porównanie: 150°40'20''N (sto pięćdziesiąt stopni, czterdzieści minut i dwadzieścia sekund szerokości geograficznej północnej)

Słowo „cudzysłów”[edytuj • edytuj kod]

Słowo „cudzysłów” kończy się tak samo jak „połów”. Jeśli mówisz, że myślisz o połowie ryb w uroczej naszej Wiśle, to czemu pytasz, że „urocza” to chyba ona jest w cudzysłowiu, Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment wy jeden z drugą?!

W Nonsensopedii[edytuj • edytuj kod]

Wszyscy (???) wiedzą (ta...), że znaki współrzędnych są błędne, ale i tak każdy ich używa. A jeśli ktoś ma ochotę na ingerencję inkwizytora...


Crystal Clear app applixware.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny językoznawstwa. Jeśli nie jesteś Ruskiem z bazarurozbuduj go.